Бектеши: Од први јули ќе се врати евтината тарифа на струјата

На прес-конференција пред Владата, министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека од први јули ќе се врати евтината дневна тарифа на струјата, бидејќи веќе од мај, па до октомври, државата ќе има вишок на производство на електрична енергија.

Бектеши кажа дека за ова преговара со Регулаторната комисија за енергетика. Евтината дневна тарифа беше укината на 1 јануари 2022 година.

Коментари

коментар(и)