Бензините поевтинуваат за 2,5, дизелот за 1,5 денари

Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 2,5 денари за литар, ЕУРОДИЗЕЛ за 1,5 денари, а за денар Екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 81 денар за литар, а 83 денари на ЕУРОСУПЕР БС-98. Литар ЕУРОДИЗЕЛ ќе чини 82 денари, а новата цена на Екстра лесното масло за домаќинство е 78,50 денари.

Се намалува и малопродажната цена на Мазутот за 1,976 денари и килограм ќе чини 54,154 денари.

 

 

Коментари

коментар(и)