Бензините поскапи за денар, дизелот за половина денар

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за еден денар по литар, а дизел горивата поскапуваат за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги . Со оваа одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,01 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 79,5, а ЕУРОСУПЕР БС-98 – 81,5 денари за литар, додека ЕУРОДИЗЕЛ и на Екстра лесното масло за домаќинство, ќе се продаваат по 71,5 денари за литар.

Со одлуката на комисијата за 0,5 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот и ќе изнесува 44,7 денари.

Коментари

коментар(и)