Бензините ќе се намалат за два, а дизелот за 1,5 денар

Од полноќ се намалуваат цените на горивата одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за два денара по литар, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,5 денар. За три денари поевтинува и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1).

Новите цени ќе изнесуваат:

ЕУРОСУПЕР БС 95 – 85,5 денари за литар;

ЕУРОСУПЕР БС 98 – 88 денари за литар;

ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 98 денари за литар;

Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 94,5 денари.

Коментари

коментар(и)