ЖРК Куманово го освои трофејот во Купот на Македонија

Ракометарките на Куманово извојуваа победа над Вардар со резултат 32:31 и по трет пат го кренаа трофејот во Купот на Македонија. Вардарки немаа сили против кумановки во финалната пресметка која се одржа во Охрид. Куманово имаше контрола над целиот натпревар, па и на полувреме заминаа со предност од 15:12.

Најефикасна во тимот на Куманово беше Бразилката Андреза Алмеида со 11 погодоци.

Ова е трет трофеј во последните години за Куманово, откако сино-белите го кренаа во 2019та и 2021-ва година

Коментари

коментар(и)