Кривична пријава за полициски службеници за примање поткуп

Полициски службеници, за да не извршат службено дејствие кое морале да го извршат, односно да не изготват записник за сторен сообраќаен прекршок и прекршочен платен налог на возач кој сторил сообраќаен прекршок, побарале и примиле поткуп во материјални добра, кои што по пријавувањето на случајот се пронајдени кај полициските службеници и вратени на сопственикот. Како што соопштија од МВР, „Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе кривична пријава против полициските службеници Д.Д. (24) и Е.С. (29) од Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај при СВР Куманово поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „примање поткуп“ по член 357 став 1 од КЗ на РСМ. Против нив е поднесена кривична пријава и тие се суспендирани од своите работни места до завршување на постапката за утврдување на дисциплинска одговорност“, се наведува во соопштението од МВР.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Коментари

коментар(и)