Мало поскапување кај бензините

Дизел горивото од вечерва по полноќ ќе поевтини за 1 денаро по литар, а цената на нафтата за домаќинствата ќе се намали за половина денар. Бензинот од 95 октани ќе поскапи за 1 денар, додека цената на бензинот од 98 октани ќе се зголеми за половина денар. Поскапува и мазутот за 0,652 денари по килограм.

Вечерва по полноќ цените на нафтените деривати ќе изнесуваат:

 

Моторен бензин                   Еуросупер БС – 95                               83,00 (денари/литар)

Моторен бензин                   Еуросупер БС – 98                               85,00 (денари/литар)

Дизел гориво                        Еуродизел БС (Д-Е V)                         72,00 (денари/литар)

Масло за горење                  Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)                        71,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС                                                                                    39,391 (денари/килограм)

 

Коментари

коментар(и)