Рекордно зголемени цените на горивата

Рекордно се зголеми цената на нафтените деривати.

Според одлуката на РКЕ од синоќа на полноќ, бензините поскапеа за 5,50 денари/литар, а дизелот за 10,00 денари/литар.

ЕУРОСУПЕР БС  – 95 се продава по 89,50 (денари/литар)

ЕУРОСУПЕР БС – 98 91,50 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 85,50 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 83,50 (денари/литар)

Мазут 54,319 (денари/килограм).

Инаку, министерот за економија Крешник Бектеши убедува дека и покрај поскапувањето на горивата, Македонија сепак ќе ги има најниските цени во регионот на нафтените деривати.

Коментари

коментар(и)