Споменик во чест на УЧК во Слупчане

Споменик вреден 200.000 евра и висок над 20 метри, во понеделник, на 2 мај ќе биде свечено откриен во кумановското село Слупчане, а ќе биде посветен на борците на УЧК.

Изградбата на овој споменик беше најавена уште минатата година на 2 мај, кога ДУИ го слави како Ден на бранителите.

Настанот на Фејсбук го најави градоначалникот на Општина Липково, Еркан Арифи, од ДУИ.

Токму на местото, каде што треба да се изгради спомен обележјето, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на 20-годишнината од воениот конфликт, положи свежо цвеќе, со ветување дека спомен кулата набрзо ќе биде изградена.

Коментари

коментар(и)