43 новозаболени од ковид 19 во Куманово

Во последните 24 часа се направени 6.770 тестирање, а регистрирани се 672 нови случаи на КОВИД-19

 • Скопје – 230
 • Тетово – 115
 • Гостивар – 101
 • Куманово – 43
 • Кичево – 37
 • Струмица – 36
 • Охрид – 20
 • Струга – 13
 • Битола и Дебар – по 9
 • Штип – 8
 • Кавадарци и Кочани – по 7
 • Велес и Ресен – по 6
 • Прилеп – 5
 • Македонски Брод – 4
 • Радовиш, Виница и Валандово – по 3
 • Берово и Пехчево – по 2
 • Свети Николе, Крива Паланка и Делчево – по 1.

Пријавени се 5 починати лица: по 2 починати лица одТетово (48г и 66г) и Гостивар (59г и 85г), по едно починато лице од Виница (62г).

Регистрирани сe 35 оздравени пациенти од:

 • Скопје – 12
 • Гостивар – 9
 • Битола и Кичево – по 3
 • Прилеп и Струмица – по 2
 • Куманово, Штип ,Кочани и Свети Николе – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.046.042 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 160.571 бројката на оздравени пациенти е 150.670, на починати е 5.532, а бројот на активни случаи изнесува 4.369

 

Коментари

коментар(и)