(ВИДЕО) Тече имунизацијата со „Синовак“ и „Астра Зенека“

(ВИДЕО) Тече имунизацијата со „Синовак“ и „Астра Зенека“

На пунктот во Куманово непречено се спроведува имунизацијата. Досега според податоците на Здравствениот дом, аплицирани се 76.000 дози вакцини. Интерес велат здравствените работници, има и кај помладите но и кај повозрасните. Вакцинирани се 1.000 млади на возраст од 12 до 18 години. Пунктот во моментов располага со Синовак и Астра Зенека за прва доза, а се врши и ревакцинација со Фајзер.
-Има поголема посетеност мислам дека најмногу доаѓаат оние до 50 години, но има и над…

Read More

(ВИДЕО) „Зафир Сајто“ и „Порака“ наша со заеднички проект

(ВИДЕО) „Зафир Сајто“ и „Порака“ наша со заеднички проект

Домот за стари лица „Зафир Сајто“ и здружението „Порака наша“ започнуваат со заеднички проект за развивање на сервис за домашна нега на стари лица и лица со попреченост во рамките на проектот „ Ублажување на ефектите и последиците од Ковид-19 на најранливите групи во општеството со посебен фокус на постари лица и лица со попреченост’’, во кој учествуваат и други земји освен нашата.
Главна цел на проектот е придонес кон поддршка на постарите и најранливите групи…

Read More

ВИДЕО: Во Куманово пописот тече успешно и нема проблеми

ВИДЕО: Во Куманово пописот тече успешно и нема проблеми

Пописот продолжува, системот е рестартиран, истакна при денешната посета на пописниот центар во Куманово, првиот човек на заводот за статистика. Според Симовски кога се работи со технологија, можни се пречки. Но направен е апдејт на апликацијата и системот функционира. Тој ја отфрла можноста да се внесени двојни податоци. Досега се попишани околу 150.000 граѓани.
-Денешното рестартирање на самиот процес е во тој дел да нема повеќе вакви случаи, она што вчера ни се случи тој технички…

Read More

ООУ „Крсте Мисирков” на Светските училишни спортски игри

ООУ „Крсте Мисирков” на Светските училишни спортски игри

ООУ „Крсте Мисирков”-Куманово ќе учествува на Светските училишни спортски игри, кои ќе се одржат од 11-ти  до 19-ти септември во Белград, Република Србија. Организатори на овој масовен спортски настан се Светската училишна спортска федерација и ISF (International school federation). Училиштето е претставник на земјава, а со поддршка од општина Куманово, Федерација на училишен спорт на Македонија и Атлетска федерација на Македонија. Учествуваат со атлетска женска спортска екипа. На Светските училишни спортски игри натпреварите ќе се…

Read More

Болницата доби нов рентген апарат

Болницата доби нов рентген апарат

Министерството за здравство и Светска банка обезбедија нов рентген апарат за потребите на јавната здравствена установа Општа болница Куманово. Апаратот е спремен за Rtg дијагностика на различни патолошки состојби кај пациентите од нашата и околните општини и веќе е пуштен во употреба.

Read More

ВИДЕО: Целосно реновиран објектот на СВР Куманово

ВИДЕО: Целосно реновиран објектот на СВР Куманово

Целосно е реновиран објектот на Секторот за внатрешни работи Куманово. Станува збор за саниран 60-ти објект на Министерството за внатрешни работи. Првиот човек на македонската полиција, при денешната посета посочи дека со ваквите реконструкции се обезбедуваат подобри услови за работа на полициските службеници, но и за подобра услуга на граѓаните.
–Реновирањето на објектот што е изграден во 1929 година беше изведено  во повеќе фази, а започна во делот  каде  сега се сместени вработените во  ОКРА,  потоа…

Read More

ВИДЕО: Успешно се реализира пописот во Куманово

ВИДЕО: Успешно се реализира пописот во Куманово

Во Куманово и Старо Нагоричане успешно се реализира пописот. Засега не се евидентирани никакви проблеми. Граѓаните ги примаат попишувачите и им ги доставуваат сите неопходни информации. За статистичката операција во овие две општини ангражани се 310 лица. Од пописната комисија од најголемата општина во државата не открија колку лица досега се попишани, но нагласуваат дека засега нема отпор од граѓаните.
-258 како реонски попишувачи, 26 како инструктори и 26 лица се резервни попишувачи. Пописот на територијата…

Read More

Ограбена црквата „Света Богородица“ во Забел

Ограбена црквата „Света Богородица“ во Забел

Вчера околу 09 и 45 часот во Секторот за внатрешни работи било пријавено дека непознат сторител со употреба на поднесен алат и сила влегол во црквата Света Богородица на местото викано Забел во Старо Нагоричане. Тој одзем пари и други предмети. Екипа на СВР Куманово извршила увид на местото и се преземаат мерки за расчистување на случајот.
 

Read More

Меѓународниот фестивал на кратoк филм „ФИЛМАЈ 2021” по третпат во Куманово

Меѓународниот фестивал на кратoк филм „ФИЛМАЈ 2021” по третпат во Куманово

Во организација на Фото-кино клуб „ Козјак” – Куманово, по трет пат во Куманово ќе се одржи Меѓународниот  фестивал на кратoк филм „ФИЛМАЈ 2021”. Ќе бидат прикажани 10 кратки филмови, кои се наградени за режија, кинематографија, сценарио, а од годинава официјално се доделува и награда за најдобар македонски филм.
„Публиката која ќе дојде на фестивалот ќе може да ги види иранскиот филм „Посета“, награда „Лазар Ѓорѓевиќ“ за најдобра режија, филмот „Лека ноќ“ од Гана добитник на…

Read More

Омбудсманот отвори телефонска линија за пријава на повреда на правата за време на пописот и локалните избори

Омбудсманот отвори телефонска линија за пријава на повреда на правата за време на пописот и локалните избори

Граѓаните доколку сметаат дека им е повредено некое од правата за време на пописот и за Локалните избори 2021 година, од денеска ќе можат да пријават во канцеларијата на Народниот правобранител на бесплатна телефонска линија  0800 54321.
-По пријавите на граѓаните ќе се постапува веднаш, односно нема да биде следена вообичаената постапка за поднесување претставка, туку претставки ќе се составуваат телефонски. Важно е да се истакне дека Народниот правобранител правата на граѓаните ќе ги штити со…

Read More
1 2 3 4 94