ГРОМ: Има ли „Водовод“ план за излез од финансиската криза?

ГРОМ: Има ли „Водовод“ план за излез од финансиската криза?

Кумановци летово може да останат без вода, поради долгот на јавното претпријатие „Водовод“, сметаат од ГРОМ. На денешната прес-конференција тие истакнаа дека загрижено ја следат драмата со долговите, кои што ги има претпријатието кон Кумановско-липковско поле и ЕВН, во висина од над 2 милиони евра. Иако директорот смирува дека ќе можат да обезбедат сигурно и континуирано водоснапдување на градот, тие тврдат дека се уште нема конкретен план.
-Повикуваме на разум и одговороност на сите надлежни институции,…

Read More

На Ромите им треба работа

На Ромите им треба работа

По повод 8-ми април, Светскиот ден на Ромите, невладината организација „Англунипе“ денеска организираше трибина, насловена „Роми борете се за вашите права“. Претседателот на организацијата, Мерџан Демирали истакна дека последниве години во Македонија постои напредок во образованието за Ромите, но не и за вработување.
-За жал вработеноста е на многу ниско ниво, мала бројка, се надевам дека ќе провладее свеста кај институциите во државата  и ќе започне терминот процентуална застапеност, која што важи во Македонија и таа…

Read More

Петчлено семејство живее во мизерија

Петчлено семејство живее во мизерија

Без елементарни услови, во напуштените простории во зградата на некогашниот суд, во една соба, без струја, греење, храна и основни средства за лична хигиена живее Драган Мирковиќ од Куманово. Со својата сопруга и трите малолетни деца, семејството секојдневно мака мачи како да се прехрани и преживее, затоа што Драган никаде не работи, а не добива ни социјална помош.
-Без струја сум пет години моето девојче немаше видено ниту светло, јадење, пиење, греење. Ништо немаше сега не…

Read More

Свето Петрушевски нов претседател на НСДП

Свето Петрушевски нов претседател на НСДП

Свето Петрушевски, агроном инженер е избран за нов претседател на општинската организација на Нова социјалдемократска партија во Куманово. На неодамнешната изборна конференција тој доби 37 гласа „за“, односно еден глас повеќе од неговата сопартијка, Јасмина Спасовска.
-Мора со многу труд, работа и мудрост да продолжам да го достигнам тоа ниво, НСДП да остане трета политичка партија и на локално и на државно ниво. Мојата цел ќе биде да ја задржам партијата тука. Обврските се поголеми затоа…

Read More

Српска заедница го одбележа „6-ти април“

Српска заедница го одбележа „6-ти април“

Со положување цвеќе и пригоден говор пред Споменикот на авијатичари во населбата Долно Којнаре, српската заедница го одбележа  Денот на бомбардирање на аеродромот Аџитепе, во близина на Куманово. Бомбардирањето се случило на 6-ти април 1941 година, во раните утрински часови кога била нападната војската на Кралството Југославија од фашистичка Германија. Претседателката на српската заедница во Македонија, Гордана Јовиќ Стојковска истакна дека нападот уследил по одбивањето на Југославија да потпише капитулација.
-На најподол начин на бомбардирање од небо…

Read More

Прв случај на заболен од туларемија во Куманово

Прв случај на заболен од туларемија во Куманово

Во Куманово е поврден и третиот случај на заболен од туларемија. Претходно беа откриени два случаи на заболени во липковскиот регион. Се работи за педесетгодишна жена, која што тврди дека немала никаков контакт со глодари или дека пиела загадена вода. Од Центарот за јавно здравје информираа дека пациентката, која што е во добра здравствена состојба, е сместена на лекување на инфективното одделение, каде што прима терапија.
-Заедничко е дека сите симптоми се во една обична општа…

Read More

Цветковски ќе поднесе кривична против СДСМ

Цветковски ќе поднесе кривична против СДСМ

Секретарот на ГРОМ, Виктор Цветковски ќе поднесе кривична пријава против СДСМ поради објавениот телефонски разговор со министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Тој наведе дека со пријавата му е нарушена приватноста и дека истата ќе биде поднесена за неовластено прислушкување и тонско снимање.
-Сакам јасно да ставам до знаење дека апсолутно јас верувам во својата чесност и нема да дозволам на никого да се поигрува со моето достоинство, чест и углед. Од друга страна како адвокат…

Read More

СДСМ организира протестен марш

СДСМ организира протестен марш

Претставници од централното раководство на СДСМ утре во 12:30 часот, во заградата на поранешен Комитет ќе остварат средба со стечајните работници, членови на наставничкиот пленум, новинари и земјоделци.
Нивната цел е преку средби на граѓаните да им ги објаснат материјалите односно телфонските разговори кои што ги објавуваат.
-Членовите ќе остварат средби со луѓето во градски, приградски и рурални средини каде ќе разговараат за актуелната економско-политичка состојба-истакна портпаролот на ОО на СДСМ од Куманово, Сашo Тодоровски.
Инаку тие утре…

Read More

Велигденско бдение во „Света Тројца“

Велигденско бдение во „Света Тројца“

Во црквата „Света Тројца“ или попозната помеѓу народот како „Нова црква“ утревечер во 22 часот ќе се одржи бдение.
Од кумановско-осоговската епархија инфомираа дека целодневната богослужба е замислено да заврши со литургија, на која што ќе служи владика на Кумановско-осоговската епархија, митрополит Јосиф.
Отецот Игор Здравковски ги повика верниците кои што ги одбележуваат велигденските пости, но и оние кои што не постат да се приклучат на свечената литургија.
Инаку ова бдение се одржува секоја година, пред претстојниот христијански…

Read More

СДСМ: Акцијата врз превозниците е партиска

СДСМ: Акцијата врз превозниците е партиска

Општинската организација на СДСМ смета дека акцијата која што утрово е извршена врз дел од превозниците е партиска.  Според нив, СВР Куманово покажа сила и моќ и полицајците запиралe селективни автобуси, кои подоцна ги упатиле на технички преглед.
-Контрола на превозниците кои вршат јавен превоз и превоз на ученици, резултираше со исполнување на целта за која и се вршеше конотрлата. Казнети се со огромни казни за наводни технички неисправни автобуси.  И тоа за некоја сијаличка за…

Read More
1 128 129 130 131