Државна лотарија отвори среќна куќичка на градскиот плоштад

Државна лотарија отвори среќна куќичка на градскиот плоштад

Државна лотарија на Македонија ја прошири својата мрежа со отворање на нов штанд за уплата на игри на среќа, кој се наоѓа на градскиот плоштад, во близина на фонтаната „Батко Ѓорѓија“.

Со тоа, кумановци од денеска ќе имаат можност да ја тестираат својата среќа во сите игри  кои ги нуди Државната лотарија, но и да ги добијат сите детални информации врзани за нив.

Пред самото отворање се одржа и обука за вработените коишто ќе ги услужуваат…

Read More

Гимназијата одбележа 147 години од раѓањето на Гоце Делчев

Гимназијата одбележа 147 години од раѓањето на Гоце Делчев

Во
гимназијата Гоце Делчев денеска беа одбележани 147 години од раѓањето на
револуционерот, како и 74 годишнина од постоењето на
училиштето.  Пред бистата на Делчев во дворот на училиштето цвеќе положија
претставници на училиштето, Здружението на армиски и полициски ветерани, општината,
советот, јавните претпријатија, политичките партии и други. Учениците говореа за ликот и делото
на Делчев за кого кажаа дека бил револуционер и светла личност од македонската
историја.

– Како училиште покажуваме секогаш најсолидни резултати на сите полиња, во сите натпревари, по…

Read More

Започнува кампањата „Ги запознаваме ретките болести“

Започнува кампањата „Ги запознаваме ретките болести“

„Ги запознаваме ретките болести“ е насловена
кампањата којашто ќе се спроведува во февруари на повеќето медиуми во државата,
а ја организира здружението Живот со предизвици, активистот Гордана Лолеска и
охридското Супер радио. Тие изработија мини проект со цел граѓаните поблиску да
се запознаат со ретките болести. Кампањата, односно видео спотови и
информативни текстови, од денеска ќе се емитуваат и на ТВ Плус.

-Овој мини проект е едукатицен со
цел да се запознаат граѓаните на Македонија со 28 дијагнози со кои заболуваат
пацинетите…

Read More

(ФОТО) Полна сала и долг аплауз за претставата „Мојата ти“

(ФОТО) Полна сала и долг аплауз за претставата „Мојата ти“

Сала на кумановскиот театар синоќа беше мала да за ги прими сите љубители на театарската уметност, кои дојдоа за да ја проследат претставата „Мојата ти“, според текстот на Олга Димитријевиќ, а во режија на Драгана Милошевска Попова.   

Во „Мојата ти“ се обработуваат повеќе теми, кои лирски се среќаваат со староста, слободата, осаменоста, фаворизирањето на младоста и сите помагатели кои таа ги носи. Всушност делото зборува за четири жени, кои се спротивставуваат на секојдневнието, кое за нив…

Read More

„Мојата ти“ вечерва и утревечер во Театар Куманово

„Мојата ти“ вечерва и утревечер во Театар Куманово

„Мојата ти“ е насловот на претставата која вечерва и утревечер, со почеток во 20 часот, ќе се изведе во Театар Куманово. Претставата е работена според текстот на Олга Димитријевиќ, а во режија на Драгана Милошевска Попова.

Делото зборува за четири жени, кои се спротивставуваат на секојдневнието, кое за нив е несфатливо и сурово. Тие се нападнати од урбана мафија, потплатени градежници, кои сакаат да го узурпираат нивниот простор.

-Освен градењето на целата структура и претстава…

Read More

Директорката на „Ангел Шајче“: Вратите се отворени за отчет и ревизија

Директорката на „Ангел Шајче“: Вратите се отворени за отчет и ревизија

Огласот за избор на нов директор на кумановската градинка „Ангел Шајче“ е веќе распишан од страна на Управниот одбор на установата, а по претходна дадена согласност од Министерството за труд и социјална политика, информираше денеска актуелната директорка Марина Алексовска, откако претходно ресорното министерство ги одзеде таквите ингеренции на Општина Куманово.

Тие како што рече Алексовска не се одземени во целост, туку само по основ на именувањето на директор. Нејзиниот мандат истекува на 31-ви март.  

Согласно Законот,…

Read More

Реакција од Општина Куманово на одлуката на МТСП

Реакција од Општина Куманово на одлуката на МТСП

Законот
за локална самоуправа е јасен и дециден, 
ингеренции за детските градинки ги има локалната самоуправа. Во случајов
министерката Царовска со овој едностран акт прави класична централизација со
цел да направи упад во надлежностите на општината и да изврши нелегитимен
реизбор на директор кој што веќе петнаесет години е на оваа функција додека
најгорливиот проблем на младите родители во Куманово е упис на дете во детска градинка
и  условите и начинот на нивното
згрижување. Општината бара отчетно и одговорно
однесување, етичност и морал во…

Read More

Утре ќе се одржи 22-та седница на Советот

Утре ќе се одржи 22-та седница на Советот

Советот на Општина Куманово утре со почеток во 10 часот во кружната сала на поранешен Комитет, ќе ја одржи 22-та седница на чиј дневен ред ќе се најдат вкупно 33 точки.

Првата точка е извештај за реализација на Програмата за работа на Советот на Општина Куманово за 2018 година. Потоа следуваат предлог – Програма за работа на Советот, предлог – Одлука за измена и дополнување на Одлуката за извршување на Буџетот, како и предлог одлуки…

Read More

Со културно-уметничка програма одбележан празникот Св. Сава

Со културно-уметничка програма одбележан празникот Св. Сава

Со богата културно уметничка програма во Занаетчискиот дом, викендов беше одбележан празникот Свети Сава. Настанот го организираше секторот за култура при Општина Куманово. На одбележувањето присуствуваше пратеникот Мирослав Јовановиќ, градоначалникот Максим Димитриевски, претставници на Советот, јавните претпријатија. Манифестацијата ја збогатија настапите на учениците од неколкуте училишта од градот.  Пред присутните се обрати градоначалникот Димитриевски кој истакна дека Куманово како мултиетнички град традиционално ги одбележува сите датуми кои имаат важно значење за заедниците.

-Српскиот народ е…

Read More

Прва работилница за изработка на стратегијата за ЛЕР

Прва работилница за изработка на стратегијата за ЛЕР

Претставници на општината, Агенцијата за вработување, бизнис секторот, невладините организации и други релевантни институции, денеска присуствуваа на првата работилница за изработка Стратегијата за локален економски развој, за период од 2019-2024 година на Одделението за стратешко планирање, креирање политики,следење и локален економски развој при Општина Куманово.

-Предвидени се шест работилници од кои четири ќе бидат со оваа работна група, а другите две ќе бидат отворени, ќе бидат поканети и други актери, ќе учествуваат и ќе дадат свој…

Read More
1 2 3 4 5 95