(ФОТО) Одбележан Денот на превентивна работа на полицијата

(ФОТО) Одбележан Денот на превентивна работа на полицијата

Со делење на флаери, заштитни маски и ракавци отсекот за превенција при СВР Куманово го одбележа 9-ти декември, Денот на превентивната работа на полицијата. Во активноста се приклучија и ученици,  членови на училишната сообраќајна единица. Од полицијата повикуваат на безбедност, градење на доверба, поголема соработка и комуникација.

Ученици од основни училишта, членови на училишната сообраќајна единица, денеска заедно со полицијата, делеа флаери на возачи за безбедно движење во сообраќајот во зима. Тие им поделија и заштитни…

Read More

Арсовска: Се грижиме за лицата со попреченост

Арсовска: Се грижиме за лицата со попреченост

Воведовме право за надоместок за лица со интелектуална попреченост, го зголемивме надоместокот за скратено работно време до 50 проценти од просечната плата, воведовме право на траен надоместок за родител кој има дете со попреченост до неговата 26 годишна возраст, тоа покажува дека се грижиме за овие лица, истакна на денешната прес конференција Александра Арсовска од СДСМ.
Оваа власт се грижи за лицата со попреченост и тоа го потврдуваат мерките кои што ги презедовме, како воведување право…

Read More

Петрушевски: Власта ги одбива амандманите за градот

Петрушевски: Власта ги одбива амандманите за градот

Амандмани за почист воздух во Куманово, нови амбулантни возила и проекти за локални патишта, водовод и канализација поднел пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски, но владеачкото мнозинство во Собранието ги одбило. Тој информираше дека останува да се расправа за уште два амандмана кои се во делот на комуналната инфраструктура. Вели и во време на пандемија луксузот на функционерите им е најважен.
Поднесов амандмани кои ќе придонесат за почист воздух во Куманово, нови амбулантни возила за нашите здравствени…

Read More

Кризен штаб: Банките да ангажираат кадар, кој ќе воспостави ред и почитување на мерките

Кризен штаб: Банките да ангажираат кадар, кој ќе воспостави ред и почитување на мерките

Народната банка да упати апел до банките и институциите кои вршат исплата и уплата на парични средства, да ангажираат дополнителен број на вработени за обезбедување и воспоставување ред пред овие објекти, е една од мерките и препораките по денешниот состанок на општинскиот штаб за заштита и спасување.
Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, кој раководи со штабот истакна дека сме сведоци дека пред овие објекти се уште се создава метеж и се прекршуваат мерките за заштита од…

Read More

Трајковска: Владата се грижи за земјоделците

Трајковска: Владата се грижи за земјоделците

Владата предводена од СДСМ овозможува поддршка и помош за земјоделството, кое како и сите други области е погодено од корона кризата, истакна на денешната прес конференција Весна Трајковска од СДСМ. Таа посочи дека претходната недела на владина седница се одобрени 900 милиони денари, дополнителни финансиски средства за програмата за финансиска поддрка на земјоделството за тековната година. Овие средства ќе бидат наменети за да се исплатат заостанатите обврски.
-И тоа за предадено млеко кај регистирани откупувачи и…

Read More

Уништено штотуку направено спортско игралиште

Уништено штотуку направено спортско игралиште

Несовесни граѓани ја уништеле подлогата на се уште недоправеното спортско игралиште во техничкото училиште „Наце Буѓони“, кое е едно од трите кои што ги прави општината. Вандали ја уништиле тартан гумената подлога на надворешното игралиште.
Првиот човек на Куманово, на социјалните мрежи го осуди вандалскиот чин, повикувајќи ги одговорните да го најдат сторителот.
-Го осудувам овој вандализам, мораме сите заедно и одговорно да го сочуваме заедничкиот имот, апелирам до надлежните да ги пронајдат и санкционираат сторителите-напиша тој.

 
Димитриевски…

Read More

ЖРК Куманово загуби од Галичанка

ЖРК Куманово загуби од Галичанка

Ракометарките на Куманово со два пораза против украинскиот претставник Галичанка ги завршија натпреварите на европската сцена.
Со вкупен резултат од 64-43 на двомечот во Украина кумановските ракометарки се простија од натпреварите. Клучен беше првиот натпревар во кој Куманово одигра слабо и доживеа убедлив пораз 33-17.
Во вториот натпревар избраничките на Краљевски го поправија впечатокот но повторно загубија со 31-26. Во секој случај екипата на Куманово можеби можеше и подобро да помине во европскиот циклус но реално во…

Read More

Училиштето „Крсте Мисирков“ го прослави патронатот

Училиштето „Крсте Мисирков“ го прослави патронатот

Со скромна манифестација на отворено, согласно протоколот за заштита од ковид-19, основното училиште „Крсте Мисирков“ го одбележа патрониот празник. Во рамки на одбележувањето се одржаа неколку активности, меѓу кои ликовен и литературен конкурс. Натпреварите се реализираа од дома, а најдобрите учениците денеска добија пофалници. Учениците од прво, второ и трето одделение кои следат настава со физичко присуство пак учествуваа во еко акција, при што засадија неколку садници во дворот на училиштето.

-Денеска нашето училиште чествува два…

Read More

Интернист ја загуби битката со Ковид-19

Интернист ја загуби битката со Ковид-19

Интернистот Шукри Фазлија вработен во општата болница во Куманово ја загуби битката со коронавирусот. Лекарот во домашни услови се лекувал од настинка, по што завршил во кумановската болница, од каде бил испратен на Инфективната клиника  во Скопје, каде што и починал. Директорката на кумановската болница со жалење ја потврди веста.
-Знам дека е лекуван во домашни услови примал терапија која веројатно самиот си ја има одредено и кога веќе состојбата се влошила семејството се обратило до…

Read More

ТВ Плус добитник на Ноемвриската награда

ТВ Плус добитник на Ноемвриската награда

Телевизија Плус е добитник на највисокото општинско празнание Ноемвриската награда, која се доделува по повод Денот на градот, 11-ти ноември. Комисијата одлучи медиумот да ја добие наградата поради повеќегодишно објективно, професионално, навремено информирање, но и посебниот придонес при започнувањето на пандемијата, кога телевизијата организираше контактна емисија, преку која редовно ги информираше граѓаните за новонастанатата состојба.

Пет години навремени, точни, актуелни, објективни информации за секојдневните случувања во Куманово, но и во поширокиот регион. Во овој период медиумот се…

Read More
1 2 3 4 5 140