Во државата не се увезени краставици со поголемо количества на фунгицид металаксил

Во државата не се увезени краставици со поголемо количества на фунгицид металаксил

Агенцијата за храна и ветеринарство по спречениот увоз во Словенија, информираат дека српски краставици со поголемо количество на фунгицид металаксил не се увезени во Македонија.
Надлежните ја следат состојбата и доколку има потреба навреме ќе реагираат, информираат тие за весникот Вечер.
Инаку на граница за влез во Словенија запрена е испорака на краставици кои потекнувале од Србија и биле наменети за пазарот во Словенија. Европскиот систем за брзо предупредување во трговијата со храна (РАСФФ) соопшти дека на…

Read More

Пожарникарите гаснеле пожари во Куманово и Старо Нагоричане

Пожарникарите гаснеле пожари во Куманово и Старо Нагоричане

Екипа од пожарникари од Куманово, но и од Старо Нагоричане синоќа интервенирале на четири пожари.
Како што информираат од регионалниот центар за управување со кризи се интервенирало на сува трева и стрниште во село Биљановце како и во две села во општина Липково, Матејче и Ваксинце.
Пожарникарите од Старо Нагоричане заедно со колегите од Куманово гаснеле пожар на автомобил во село Младо Нагоричане, каде огнот зафатил стрниште.
 
 

Read More

Споделете ги проблемите со ТВ Плус

Споделете ги проблемите со ТВ Плус

Телевизија Плус ги повикува граѓаните доколку сакаат да ги споделат проблемите со кои што се соочуваат во градот (хигиена, сообраќајни проблеми, проблеми во институциите, метеж, осветлување и слично).
За Вашите проблеми можете да не информирате на Фејсбук страницата на ТВ Плус, со фотографија или видео снимка.
Ние ќе се обидеме да добиеме одговор од институциите.
Ваша ТВ Плус!
 

Read More

МОН: Студентите да ги подигнат наменските платежни картички за субвенциониран оброк

МОН: Студентите да ги подигнат наменските платежни картички за субвенциониран оброк

Студентите од втора и повисоките години на студии кои аплицирале и ги исполниле условите за субвенциониран студентски оброк, за што добиле потврда од Министерството за образование и наука, заради остварување на правото, како следен чекор имаат обврска задолжително да се регистрираат на активната онлајн платформа на Шпаркасе Банка и да ги ажурираат своите податоци на https://netbanking.mk/studentPortal. 
Потоа, ќе добијат информација преку СМС за точното време (најрано 24 часа од моментот на ажурирањето на податоците) и место за…

Read More

Еуросупер БС-98 од ноќеска поскап за 2 денари

Еуросупер БС-98 од ноќеска поскап за 2 денари

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС – 98 од ноќеска на полноќ поскапува за два денари за литар, а цените на другите горива остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,44 отсто.
Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе изнасува 92,5 денари за литар. ЕУРОСУПЕР БС – 95 и понатаму ќе се продава за  90 денари за литар,…

Read More

Гимназијалка од Куманово со бронзен медал на светска олимпијада

Гимназијалка од Куманово со бронзен медал на светска олимпијада

Ученичката Мелани Максимовска од гимназијата „Гоце Делчев“ освои бронзен медал на Светската олимпијада за геонауки во Индија. Таа денеска заедно со директорката на училиштето Марија Тодоровска ја посети општина Куманово, каде што се сретна со претседателката на Советот на општина Куманово Ивана Ѓорѓиевска, секретарот Александар Гелевски и раководителот на Сектор за образование Александар Јовановиќ,
Таа наградата ја освои во главната категорија Data mining test-DMT. До стекнувањето на квалификации за учество на Олимпијадата, ментор на ученичката беше…

Read More

Полицијата со активности за побезбеден сообраќај и заштита од пожари

Полицијата со активности за побезбеден сообраќај и заштита од пожари

Полициски службеници од Секторите за внатрешни работи Битола и Куманово во текот на вчерашниот ден на подрачјата под надлежност на овие организациони единици на МВР реализираа низа превентивни активности, во најголем обем фокусирани на сообраќајот и сообраќајната безбедност.
Во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово во повеќе основни училишта во градот реализираа едукативни предавања за учениците, односно практична настава за сообраќајните правила и прописи важни за безбедноста на децата во сообраќајот и како пешаци и како…

Read More

Продолжен рокот за земјоделците за јавниот повик за користење средства од ИПАРД програмата

Продолжен рокот за земјоделците за јавниот повик за користење средства од ИПАРД програмата

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој донесе одлука за  продолжување на крајниот рок на јавниот повик 01/2023 за доставување на барања за користење на средства од ИПАРД програмата 2014 – 2020.
Продолжувањето доаѓа на барање на заинтересираните странки кои поради објективни потешкотии не се во можност да ги обезбедат соодветните понуди за планираните инвестиции и со тоа навремено да ги достават потребните документи за користење на финансиската поддршка.
Продолжувањето на рокот согласно одлуката е…

Read More

Акција за собирање електричен и електронски отпад во Куманово

Акција за собирање електричен и електронски отпад во Куманово

Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ информира дека во соработка со Општина Куманово организира акција за собирање на електричен и електронски отпад на три локации во Куманово.

Собирањето ќе се одвива на пункови пред пожарна, паркинг пред градскиот базен и пункт поставен во населбата Гоце Делчев, локалитет Кошеви.

Read More

Црквата во Матејче ќе се реставрира и реконструира во фази

Црквата во Матејче ќе се реставрира и реконструира во фази

Тече реставрацијата и реконструкцијата на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во манастирскиот комплекс во село Матејче. Од министерството за култура информираат дека за проектот за конзервација и реставрација, препокривање на црквата годинава за првата фаза, се одвоени над еден милион и петстотини илјади денари.
Потсетуваат дека министерството во 2020 и 2021 година одвои средства за изведба на превентивни мерки на заштита на кровните партии на црквата, за да се спречат сите деградирачки процеси на објектот. Беше…

Read More
1 3 4 5 6 7 381