ВМРО-ДПМНЕ: Општината го запостави маалото Палестина

ВМРО-ДПМНЕ: Општината го запостави маалото Палестина

Општината со години нема слух за децениските проблеми со кои што се соочуваат мештаните на таканареченото маало Палестина, кое се наоѓа во селото Долно Којнаре, истакнаа од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ. Тие го обвинија градоначалникот Зоран Дамјановски дека на ова место кое што е три километри одалчено од центарот на градот, доаѓа само пред изборите, за да собере гласови, а не и да ги реши проблемите со кои што се соочуваат.
-Со години бараме од…

Read More

Од недела намалување на температурите

Од недела намалување на температурите

Куманово денеска и утре ќе биде во портокалова фаза, а температурите ќе достигнат до 38 степени целзиусови.  Метеорологот, Борис Секирарски истакна дека вакви високи темепратури во септември биле забележани и во минатото. Тој потсети дека во далечната 1946 година во Демир Капија биле измерени околу 40 степени целзиусови.
-Исто поблизок септември со вакви високи температури сме имале 2008 година на повеќе места биле достигнати максимуми во месецот септември во дотогашниот период. Македонија вчера и денес во…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Општината не ја одржува населбата Карпош

ВМРО-ДПМНЕ: Општината не ја одржува населбата Карпош

Од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ денеска го обвинија градоначалникот и локалната самоправа дека ја запоставилa и не ја одржуваат населбата Карпош. Тие нагласија дека 10.000 жители секојдневно се соочуваат со многу коминални проблеми, недостаток на вода, неасфалтирани и раскопани улици и слично.
-Насекаде може да се види ѓубре кое со недели не го собира јавното претпријатие „Чистота и зеленило“. И покрај сите молби и укажувања од страна на жителите и општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ…

Read More

Оштетен мост опасност во Проевце

Оштетен мост опасност во Проевце

Жителите на Проевце секојдневно поминуваат по оштетениот и небезбеден мост кој се наоѓа на влезот на селото, поточно во близина на Кумановската бања.  Тие не помнат кога мостот бил реновиран, а додаваат дека постојано го уништуваат несовесни возачи. Велат дека стравуваат за децата, кои одејќи кон училиштето  поминуваат покрај оградата која што е урната, бидејќи може да се случи да паднат директно во кумановската река.
-За деца е премногу опасно, тие одат на училиште, мали се,…

Read More

„Заедно за граѓаните“ за Денот на независноста

„Заедно за граѓаните“ за Денот на независноста

По повод Денот на независноста на Македонија, во понеделник ќе се одржи манифестација насловена „Заедно со граѓаните“, која што ја организира Советот на Општина Куманово. На манифестацијата ќе се одржи презентација на работата на полицијата, противппожарната единица, црвениот крст и Брзата помош. Претседателот, Максим Димитриевски информираше дека истата има за цел да ги претстави надлежностите на овие институции.
-Кога разговараме за овие институции, граѓаните ги доживуваат од лична перспектива онака како што ги гледаат, но улогата…

Read More

Се одржа јубилејното издание на „Рома труба фест“

Се одржа јубилејното издание на „Рома труба фест“

Бројни љубители на ромската музика синоќа присуствуваа на Градскиот плоштад, каде што се одржа 10-тото јубилејно издание на фестивалот „Рома Труба фест“, кој што го организира ансамблот на народни ромски игри и песни, „Рушит Шаќир“. На годинешниот фестивал пред кумановци настапија пет дувачки оркестри од Македонија и Србија, како и Мартинијан Кириловски, Ивона Јовановиќ и Анета Мицевска Молика. Организаторот, Самет Салиевски се надева дека традицијата за одржување на фестивалот  ќе продолжи и во иднина.
– Јас сум…

Read More

Започнаа уписите на „Евро колеџ“

Започнаа уписите на „Евро колеџ“

Од вчера започнаа уписите во високообразовната установа „Евро колеџ“.  Оваа студентска година на смерот бизнис и аминистрација имаат можност да се запишат 100 студенти, од кои 30 веќе се пријавени. Деканот, Љубиша Петрушевски истакна дека кај нив уписот започнува по завршување на вториот уписен рок на државните фактултети, бидејќи сметаат дека тогаш се остава простор за приватните. Тој додава дека „Евро колеџ“ се разликува од другите универзитети по плодната соработка со странски студенти.
-Дипломата од „Евро…

Read More

Училиштето „Христијан Карпош“ без основни услови

Училиштето „Христијан Карпош“ без основни услови

И оваа учебна година околу 180 ученици од подрачното основно училиште „Христијан Карпош“ во населбата Иго Тричковиќ, попозната меѓу кумановци како Пуковско, ќе ја започнат во старата руинирана зграда. Наместо радост поради училишното ѕвонче, учениците но и родителите беа згрозени од уништените ѕидови, искрешни врати, прозорци, смет и израсната трева. Велат дека веќе изгубиле надеж дека надлежните ќе обрнат внимание на оваа воспитно-образовна институција, која се наоѓа во катастрофална состојба без основни елементарни услови за…

Read More

Кумановци во паника бидејќи ќе останат без дрва

Кумановци во паника бидејќи ќе останат без дрва

Кумановци кои што користат дрва за грејната сезона, се во паника дека претстојната зима ќе останат без огрев.  Велат дека дрва нема во приватните складишта во градот, а оние што ги има се прескапи за нивните стандарди. Додаваат дека се принудени да чекаат до последен момент за да поефтинат, по тогаш да ги набават или пак да се одлучат за друга алтернатива за греење.
-Секоја година се греам на дрва, но оваа нема. Собрав пари, да…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Општината ја заборави населбата „Перо Чичо“

ВМРО-ДПМНЕ: Општината ја заборави населбата „Перо Чичо“

Од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска ја обвинија локалната власт дека целосно ја заборавила населбата Перо Чичо, која е една од најголемите во градот. Тие го потсетија градоначалникот, Зоран Дамјановски дека на локалните избори ветил асфалтирање на улиците 6-ти април, Анѓа Ранковиќ, 30-ти јули, Руѓер Бошковиќ и Трајко Прокопиев, но истото не го исполнил.
-Зарем граѓаните на оваа населба не заслужуваат  да чекорат по асфалтирани улици наместо да избегнуваат дупки и да се глават во кал….

Read More
1 70 71 72 73 74 84