Возачите паркираат кај што ќе стигнат

Возачите паркираат кај што ќе стигнат

 
Непрописно паркирани возила кои создаваат метеж е сликата која што може да се види речиси во сите делови низ централното градско подрачје. Иако функционира зонското паркирање, голем дел од паркинг местата се празни, бидејќи возачите практикуваат со вклучени трепкачи да ги остават возилата на недозволени мести и на тој начин да го блокираат сообраќајот и да го попречат движењето на пешаците. Несовесно паркирани возила на улица, скали и пред влезови на згради. Ваквата слика особено…

Read More

СДММ: УМС на ВМРО-ДПМНЕ не се грижи за иселувањето на младите

СДММ: УМС на ВМРО-ДПМНЕ не се грижи за иселувањето на младите

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ напаѓајќи го градоначалникот Зоран Дамјановски и локалната самоуправа, се обидува да го сокрие ислекувањето на младите, кое што е најгорчлив проблем на Република Македонија, истакна Мартин Захариев, портпарол на СДММ. Тој праша зошто подмладокот на политичката партија која што е на власт, не креирала политика за да го спречи овој проблем.
-Масовен одлив на младата популација во прекуокеанските и развиените европски земји, поради непремостливите проблеми со невработеноста и преголемата инволвираност…

Read More

Нов лик ќе добие големата сала во Комитет

Нов лик ќе добие големата сала во Комитет

Големата сала во зградата на поранешен Комитет ќе добие нов лик, до 11-ти ноември, Денот на ослободување на Куманово.  Деновиве забрзано се работи на реконстукцијата на салата, која треба да биде уредена според највисоки стандарди. Средствата се обезбедени преку проектот на Центарот за развој на Североисточниот плански регион во вкупен износ од 2 милиони и 400 илјади денари. И Советот на општината, на наредната седница треба да донесе одлука за 370 илјади денари, кои се…

Read More

УМС ВМРО-ДПМНЕ: Кумановци со маски да шетаат на Градскиот кеј

УМС ВМРО-ДПМНЕ: Кумановци со маски да шетаат на Градскиот кеј

Унијата на млади сили на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ на саркастичен начин упати критика до локалната самоуправа дека не се грижи за јавните површини. Тие им препорачаа на граѓаните кога шетаат по Градскиот кеј задолжително да користат маски за да спречат вдишување на бактерии.
-Шеталиштето на Кејот е во катастрофална состојба, со искршени бекатони и големи дупки, а воедно изобилува со големи количини на смет од кој се шири непријатна миризба. Но тоа не е…

Read More

Концерт на Македонската филхармонија

Концерт на Македонската филхармонија

Во Големата сала во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ утревечер, во 20 часот концерт ќе одржи Македонската филхармонија. На програмата ќе се најдат Гавота од Бах, Словенски танц од Дворжак, Валс на цвеќињата од Чајковски, Адаџо за кларинет и гудачи од Вагнер во придружба на солистот Здравко Ангелов, како и Балетска музика од Фауст на Гуно, Нимрод од Енигма варијации на Елгар и Пајдушко на Сони Петровски.
Концертот кој ќе го води дирегентот Бојан Цанев се…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Куманово се дави во смет

ВМРО-ДПМНЕ: Куманово се дави во смет

Градоначалникот Зоран Дамјановски 11 години не може и не сака да го реши проблемот со нечистотијата во градот, истакна Валентина Јовановска, член на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ. Според неа депонијата лоцирана во населбата Перо Чичо, поточно во близина на маркетот Туш, е само една од неколкуте кои создаваат негативна слика за Куманово, а истовремено се и сериозно жариште за заразни болести.
-Оваа депонија тука е пример за неисполнетите ветувања на Дамјановски, за неговата негрижа кон…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Дамјановски не ги исполни ветувањата

ВМРО-ДПМНЕ: Дамјановски не ги исполни ветувањата

 
Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски не сака да даде одговор на бројните прашања на граѓаните за релизација на ветените проекти. Тој избра да се сокрие зад младите од неговата партија, пуштајќи ги да изнесуваат лаги, истакна на денешната прес-конференција, Бране Петрушевски, член на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ.  Тој со видео материјал потсети дека градоначалникот за време на предизборната кампања за локалните избори во 2013 година, ветил  современа урбанизирана технолошко-индустриска развојна зона во атарот на…

Read More

Протестот во Режановце засега во мирување

Протестот во Режановце засега во мирување

Протестот во село Режановце овие денови е ставен во мирување,  бидејќи мештаните добиле ветување дека надлежните ќе го санираат мостот и ќе ја довршат канализационата мрежа. Ова беше нивното барање, а во спротивно најавуваа дека ќе продолжат со протести да ги запираат градежните работи, односно реконструкцијата на делницата Куманово-Бељаковце, којашто е дел од проектот Железнички Коридор 9.
Претседателот на месната заедница на Режановце, Зоран Крстевски соопшти дека санацијата е во тек, но дека треба да постигнат…

Read More

Се реши статусот на вработените во „Житомел“

Се реши статусот на вработените во „Житомел“

Наскоро ќе се реши статусот со долгогодишниот проблем на 40-ина поранешни вработени во Житомел. Имено по судска одлука, тие ќе добијат отказни решенија од фирмата, што значи дека ќе можат да се пријават во Агенцијата за вработување, како и да поднесат барање за прогласување на технолошки вишок. Тие со години седеа дома, бидејќи недефинираниот статус не им дозволуваше да засноваат друг работен однос. Се водеа како вработени, а не земаа плата, ниту пак имаа право…

Read More

Во Режановце се прослави Св. Јован Отсечен

Во Режановце се прослави Св. Јован Отсечен

Со црковен-народен собир утринава во село Режановце се славеше селската слава Свети Јован Крстител Отсечен. На чествувањето на празникот присуствуваа верници од градот и околината, кои запалија свеќи и се помолија за здравје и благосостојба на најмилите. Во црквата се одржа света литургија која ја водеа свештеници од кумановско-осоговската епархија.
Според осумдесет и двегодишниот Душко Николовски, жител на оваа село и учесник во изградбата на црквата, од година во година се повеќе се намалува бројот на…

Read More
1 74 75 76 77 78 89