По 70.000 евра ќе добијат семејствата на загинатите полицајци

По 70.000 евра ќе добијат семејствата на загинатите полицајци

Семејствата на осумте загинати припадници на безбедносните сили во полициската акција во Куманово, ќе добијат финансиски надомест во висина од 70.000 евра, одлучи на вчерашната седница Владата на Република Македонија. Половина од сумата на семејствата на загинатите, кои што биле во брак, ќе се додели на сопругата, а другата половина на родителите на полицаецот. Инаку Министерството за внатрешни работи ќе биде задолжено да достави информирации до Владата доколку има потреба од дополнителна помош и поддршка…

Read More

Зголемена побарувачка на девизи во менувачници

Зголемена побарувачка на девизи во менувачници

За време на вооружената акција во Куманово, во приватните менувачници во градот се зголемила побарувачката на девизи во замена за денари. Поради стравот од влошената безбедносна состојба, кумановци во петок и сабота се одлучиле да купат повеќе девизи, бидејќи така се сметаат за посигурни. Во менувачниците во кои што прашаваме, не сакаа да заборуваат пред камерата, но потврдија дека посебна навала за евра имало во саботата и според нив тоа не е ништо невообичаено во ваква…

Read More

Отворена Kнига на жалост

Отворена Kнига на жалост

На иницијатива на Здружението на бранители од Куманово, како и на голем број граѓани, денеска пред Центарот за култура беше отворена Kнига на жалост во чест на осумте загинати полициски службеници. Граѓаните во книгата пишуваа сочувство до семејствата на како што велат, загинатите херои, кои што ги дадоа животите за одбрана на државата.
-Секој граѓанин на Куманово или кој било од Македонија може да дојде и да ги остави своите пораки и впечатоци  за хероите кои…

Read More

Заев во посета на „Тоде Мендол“

Заев во посета на „Тоде Мендол“

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со дел од највисокото партиско раководство денеска ги посетија уништените домови на граѓаните во населбата Тоде Мендол. Иако во исклучително тешка ситуација сепак граѓаните со овации му посакаа добредојде на лидерот на опозицијата. При тоа тој изрази жалење за изгубените домови и ги повика што побегу да заборават на претпрените трауми, кои никогаш не треба да се повторат.
-Знам дека душевната болка, чувствата, траумите низ кои што поминаа луѓето овде додека се…

Read More

Европската перспектива на Македонија е реална

Европската перспектива на Македонија е реална

Европската перспектива на Македонија е реална и државата треба да продолжи кон тој пат, е заклучокот на денешната трибина која што се одржа по повод 9-ти мај, Денот на Европа и победа над фашизмот. На трибината учествуваа професори, претставници на политички партии, невладини организации и други граѓани. Градоначалникот, Зоран Дамјановски истакна дека Куманово е град кој што е насочен кон Европа и постојано работи на негово приближување.
-Куманово е многу значајно место каде што треба да се…

Read More

Шестоодделенци во посета на СВР Куманово

Шестоодделенци во посета на СВР Куманово

По повод 7-ми мај, Денот на македонската полиција ученици од шесто одделение од основните училшта од Куманово, денеска ги посетија просториите на СВР Куманово, каде се запознаа со работата на службите. Ваквите посети имаат за цел да ја доближат работата на безбедносните служби до најмладите граѓани.
-Мислам дека е убав гест од полицијата што не повикаа вака од полицијата, претставници од помалата генерација, еве 6-тата сега бидејќи досега немаат посетено простории и сега тоа за нив…

Read More

Поради финансии не се слави Ѓурѓовден во Средорек

Поради финансии не се слави Ѓурѓовден во Средорек

Само во десетина домови во најголемата ромска населба во Куманово се слави празникот на обновување на природата и животот, Ѓурѓовден. За разлика од минатите години кога речиси во секоја куќа во оваа населба се готвеше празничен ручек, на кој неизбежно беше јагнешко, салати и слатки, а музиката и песна започнуваа уште во раните утрински часови, денес не е така. Улиците се празни, граѓаните се нерасположени и со празни трпези. Велат дека поради лошата финансиска состојба, не можат…

Read More

Кумановец се обесил во Стари лозја

Кумановец се обесил во Стари лозја

Седумдесетгодишен кумановец утринава се обесил во населбата Стари лозја. Несреќата се случила околу 11 часот, откако старецот од дома  заминал на неговата нива. Додека никој не го видел се поткачил на едно од дрвјата и си го одзел животот. Несреќниот човек го пронашле соседите кои веднаш ја известиле полицијата. Безуспешни биле нивните обиди да му помогнат.
Била повикана и итна помош, но лекарите само ја констатирале неговата смрт. Соседите велат дека починатиот бил полицец во пензија, кој…

Read More

Фалат народни кујни во градот

Фалат народни кујни во градот

Околу двестe социјално загрозени лица се корисници на народните кујни, кои што се наоѓаат кај зеленото пазарче и месната заедница кај џамијата во Куманово. Во нив од понеделник до петок од 12 часот, на граѓаните на кои што им е најпотребна им се дели подготвена храна. За разлика од порано кога корисниците можеше да седнат во трпезарија и да јадат, сега тие од врата ја земаат храната и ја носат дома.  Дента кога ги посетивме…

Read More

ЈП „Водовод“ со загуба од 20 милиони денари

ЈП „Водовод“ со загуба од 20 милиони денари

Јавното претпријатие „Водовод“ минатата година ја заврши со загуба од 20 милиони денари. Советниците од опозицијата сметаат дека и покрај зголемување на приходите и намалување на расходите, претпријатието тоне во загуба. Тие предлагаат без паритиски или какви било други поделби, сите да се заложат и да придонесат за да „Водовод“, кој е од витално значење за граѓаните, застане на нозе.
-Претпријатието се соочува со некои проблеми кои не може само да ги реши, мора да му…

Read More
1 77 78 79 80 81 84