Куманово во новогодишна магија

Куманово во новогодишна магија

Кумановци се задоволни што градот блеска во новогодишен сјај. Велат дека овој пат за разлика од претходните години, со различните украси и светилки, навистина  е доловена новогодишна атмосфера, поради што градот наликува на светските метрополи. Најмногу внимание им привлекува новата шестметарска елка која го разубавува Градскиот плоштад, како и големата фонтана.
Додаваат дека им се доаѓаат и украсите кои се поставени на булеварите Трета МУБ, Октомвриска револуција,  дел од улиците 11-ти октомври, Народна револуција и Доне…

Read More

Цивил: Граѓаните имаат право на слободно гласање

Цивил: Граѓаните имаат право на слободно гласање

Законот, уставот и сите демократски правила и стандарди мора да се почитуваат за време на изборите. Тие не смеат да бидат манипулација, туку празник на демократијата, е пораката која што синоќа пред кумановци ја упати Центарот за слобода Цивил, на јавниот настан насловен „Сите за слободни избори“. Од Цивил нагласија дека граѓаните мора да се охрабрат и да зборуваат низ што се поминуваат во контиурираната предизборна кампања, која е постојано присутна во нивното секојдневие.
-Поткупот, политичката…

Read More

Партиите започнаа со предизборни активности

Партиите започнаа со предизборни активности

Политичките партии во градот ги интензивираа активностите за престојните парламентарни избори.  Додека дел од партиите веќе започнаа со штабско работење, други се уште се сконцентрирани на внатрепартиската организација. СДСМ досега отвори неколку штабoви, а се најавува дека во наредниот период ќе се интензивира работата. Од таму, додаваат дека за време на редовната кампања која трае 20-ина денови, на територија на општината ќе имаат околу 40 штабови.
-На старт пред почеток на Нова година ќе започнеме со…

Read More

Кумановскиот музеј слави 51 година постоење

Кумановскиот музеј слави 51 година постоење

Националната установа Музеј Куманово одбележа 51-годишнина од формирањето.  Во повеќегодишно постоење овој музеј се афирмираше како значајна институција од музејската, научната и културно-образовна институција чии стручни лица, се ангажирани во теренски истражувања, за обработка на техничка и фото документација, духовната и материјалната култура во Куманово и регионот. Установата располага со над 6.000 експонати, почнувајќи од праисторијата па се до денеска. Навраќајќи се во минатото, директорката Анита Цветановска истакна дека со растот на музејот, се зголемува…

Read More

Дедо мраз ја посети градинката „Бубамара“

Дедо мраз ја посети градинката „Бубамара“

По повод претстојните новогодишни празници, денеска Дедо мраз ја посети градинката Бубамара, која се наоѓа во близина на поранешен Чик. Дечињата играа и пееја новогодишни песнички, а имаат можност да ја проследат и куклената претстава Новогодишна бајка. Во наредните шест денови Дедо мраз ќе ги посети и останатите градинките низ градот.
-Ние сме една мултиетничка градника со различни заедници, Македонци, Срби, Албанци така што ќе биде доста интересно и се обидовме сите да бидат весели.  Претставата…

Read More

Започна новогодишно украсување на градот

Започна новогодишно украсување на градот

Започна новогодишно украсување во централното градско подрачје. Светилки и украси најдоцна до утре треба да бидат поставени на булеварите Трета МУБ, Октомвриска револуција, и дел од улиците 11-ти октомври, Народна револуција и Доне Божинов. Во тек е и поставување на новата шестметарска елка во близина на споменикот Батко Ѓорѓија на Градскиот плоштад, како и една фонтана. Во новогодишни бои ќе се украси и плоштадот „Маршал Тито“, кој се наоѓа во близина на Центарот за култура…

Read More

Земјоделците се информираа за ИПАРД кредитите

Земјоделците се информираа за ИПАРД кредитите

Триесетина земјоделци од кумановскиот регион синоќа се информираа за ИПАРД програмата, односно гарантниот фонд кој им стои на располагање. Тие имаа можност да се запознаат како можат да аплицираат, кои се условите и поволностите. Предавањето го организираа Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството и Здружението на земјоделски производители.
-Земјоделците коишто сакаат ќе можат да аплицираат за ИПАРД програмата доколку им е претпоставуваме според анализите дека единствен проблем при аплицирање им било обезбедување на хипотеката за…

Read More

Прикажан документарниот филм за човекови права

Прикажан документарниот филм за човекови права

„Приказна за човековите права“ е насловот на документарниот филм  кој синоќа беше прикажан во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, а го организираше Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ. Десетминутниот филм е презентиран по повод меѓународниот Ден на човекови права, 10-ти декември.
Претседателката на Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ, Емилија Трајковска истакна дека сакаат да запознаат нивните членови со значењето на човековите права, да потсетат кој ги гарантира, на кој начин се уредени и каков бил нивниот…

Read More

Кумановски лекари ќе се едуцираат во странство

Кумановски лекари ќе се едуцираат во странство

Околу десет лекари, специјалисти од Здравствениот дом и Итната помош, како и една медицинска сестра, наскоро ќе заминат на едукација во реномирани медицински центри во Бугарија и Турција.  Едукацијата е со цел проширување на знаењата, вештините и искуствата на докторите и нивна примена во македонскиот здравствен систем. Овој проект континурано, веќе три години го спроведува Министерството за здравство.
-Во Здравствен дом е во тек одредување на доктори кои ќе бидат упатени на едукација во Истанбул има…

Read More

Поделени мислењата што нема новогодишен концерт

Поделени мислењата што нема новогодишен концерт

Кумановци со поделени мислењa зашто годинава нема да има организиран пречек на Нова година на Градскиот плоштад.  Дел од граѓаните не се согласуваат со одлуката на Општината, тврдејќи дека традицијата треба да продолжи, бидејќи тоа се практикува во сите градови, но има и такви што сметаат дека наместо да се трошат пари за познати група или пејач од балканските простори, подобро да се употребат за проекти во градот.
Наместо организиран пречек, Општината одлучи годинава на 30-ти…

Read More
1 81 82 83 84 85 105