Српска заедница го одбележа „6-ти април“

Српска заедница го одбележа „6-ти април“

Со положување цвеќе и пригоден говор пред Споменикот на авијатичари во населбата Долно Којнаре, српската заедница го одбележа  Денот на бомбардирање на аеродромот Аџитепе, во близина на Куманово. Бомбардирањето се случило на 6-ти април 1941 година, во раните утрински часови кога била нападната војската на Кралството Југославија од фашистичка Германија. Претседателката на српската заедница во Македонија, Гордана Јовиќ Стојковска истакна дека нападот уследил по одбивањето на Југославија да потпише капитулација.
-На најподол начин на бомбардирање од небо…

Read More

Прв случај на заболен од туларемија во Куманово

Прв случај на заболен од туларемија во Куманово

Во Куманово е поврден и третиот случај на заболен од туларемија. Претходно беа откриени два случаи на заболени во липковскиот регион. Се работи за педесетгодишна жена, која што тврди дека немала никаков контакт со глодари или дека пиела загадена вода. Од Центарот за јавно здравје информираа дека пациентката, која што е во добра здравствена состојба, е сместена на лекување на инфективното одделение, каде што прима терапија.
-Заедничко е дека сите симптоми се во една обична општа…

Read More

Цветковски ќе поднесе кривична против СДСМ

Цветковски ќе поднесе кривична против СДСМ

Секретарот на ГРОМ, Виктор Цветковски ќе поднесе кривична пријава против СДСМ поради објавениот телефонски разговор со министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Тој наведе дека со пријавата му е нарушена приватноста и дека истата ќе биде поднесена за неовластено прислушкување и тонско снимање.
-Сакам јасно да ставам до знаење дека апсолутно јас верувам во својата чесност и нема да дозволам на никого да се поигрува со моето достоинство, чест и углед. Од друга страна како адвокат…

Read More

СДСМ организира протестен марш

СДСМ организира протестен марш

Претставници од централното раководство на СДСМ утре во 12:30 часот, во заградата на поранешен Комитет ќе остварат средба со стечајните работници, членови на наставничкиот пленум, новинари и земјоделци.
Нивната цел е преку средби на граѓаните да им ги објаснат материјалите односно телфонските разговори кои што ги објавуваат.
-Членовите ќе остварат средби со луѓето во градски, приградски и рурални средини каде ќе разговараат за актуелната економско-политичка состојба-истакна портпаролот на ОО на СДСМ од Куманово, Сашo Тодоровски.
Инаку тие утре…

Read More

Велигденско бдение во „Света Тројца“

Велигденско бдение во „Света Тројца“

Во црквата „Света Тројца“ или попозната помеѓу народот како „Нова црква“ утревечер во 22 часот ќе се одржи бдение.
Од кумановско-осоговската епархија инфомираа дека целодневната богослужба е замислено да заврши со литургија, на која што ќе служи владика на Кумановско-осоговската епархија, митрополит Јосиф.
Отецот Игор Здравковски ги повика верниците кои што ги одбележуваат велигденските пости, но и оние кои што не постат да се приклучат на свечената литургија.
Инаку ова бдение се одржува секоја година, пред претстојниот христијански…

Read More

СДСМ: Акцијата врз превозниците е партиска

СДСМ: Акцијата врз превозниците е партиска

Општинската организација на СДСМ смета дека акцијата која што утрово е извршена врз дел од превозниците е партиска.  Според нив, СВР Куманово покажа сила и моќ и полицајците запиралe селективни автобуси, кои подоцна ги упатиле на технички преглед.
-Контрола на превозниците кои вршат јавен превоз и превоз на ученици, резултираше со исполнување на целта за која и се вршеше конотрлата. Казнети се со огромни казни за наводни технички неисправни автобуси.  И тоа за некоја сијаличка за…

Read More

Над 40 автобуси на вонреден технички преглед

Над 40 автобуси на вонреден технички преглед

Повеќе од 40 автобуси на четири компании од градов, утрово во шест часот, се испратени на вонреден технички преглед .
Автобусите биле запрени од неколку пункта во градот, а поради акцијата во колапс се градскиот и меѓуградскиот сообраќај.
-Од нашата компанија се исклучени 14 автобуси. Речиси на сите се најдени ситни технички недостатоци и изречена им е казна од по 2200 евра. И другпат имало вакви контроли, но првпат од волку голем обем. Не ми се познати…

Read More

Ученици ги одбележаа Деновите на франкофонија

Ученици ги одбележаа Деновите на франкофонија

Со специјалитети од француската кујна, музички и спортски активности се одбележаа Деновите на франкофонија, во подрачното основно училиште „Браќа Миладиновци “ во село Пчиња.
Во рамки на манифестацијата се одржа и мала приредба на која учениците рецитираа песни на француски јазик, а пред влезот на училиштето беше поставен и продажен штанд, на кој можеше да се најдат рачни изработки.
-Јас веќе 30 години предавам француски јазик во ова училиште. Иако учениците учат и друг јазик тие се…

Read More

„Жените и фотографијата“ во „Трајко Прокопиев“

„Жените и фотографијата“ во „Трајко Прокопиев“

Во кумановскиот центар за култура, „Трајко Прокопиев“ , Фото клуб Куманово, во петок, организираше меѓуклубска изложба насловена „Жените и фотографијата“ на која жените од сите фото клубови низ Македонија имаа изложени свои дела. На изложбата имаше над 40 фотографии на 20 авторки од најразлична возраст и како што истакнаа организаторите, оваа изложба ја докажува сериозноста и успешноста на Фото клуб Куманово.
Селекторот на фотографиите, Стефан Петровски изјави дека тие се одберени според нивната можност да раскажат одредена…

Read More

СДСМ преку активности ќе ги пренесува „бомбите“

СДСМ преку активности ќе ги пренесува „бомбите“

Членови на СДСМ од Куманово викендов започнаа активности со цел да ги запознаат граѓаните, за како што тврдат масовно и незаконско прислушкување. Имено тие планираат да посетат повеќе од 15.000 домаќинства на територија на Општина Куманово и на граѓаните да им достават флаери со дел од разговорите.
-Вистината за Македонија која претставува презентација и разобличување на грдото лице на режимот и целата тајфа која ужива во своето однесување, ќе биде уште поблиска до Кумановци-изјави претседателот на…

Read More
1 86 87 88 89