Атлетичарите повторно најдобри во државата

Атлетичарите повторно најдобри во државата

На Младинскиот куп во Атлетика кој викендов се одржа во Скопје, Атлетскиот клуб Куманово повторно прикажа целосна доминација врз останатите клубови од државата.
Машката конкуренција го освои првото место, додека женскиот дел не успеа да брилира доволно. Сепак збирно со сениорските категории, клубот на крајот на оваа година повторно ќе ја добие наградата за најуспешен атлетски состав во Македонија
– Поените се собираат од сите четири екипи, на крајот на годината се пресметува кој е клубот со…

Read More

89,9 отсто од граѓаните на Куманово гласаа „ЗА“

89,9 отсто од граѓаните на Куманово гласаа „ЗА“

На прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“, вчера позитивно се изјасниле 89,9 отсто од граѓаните на Куманово кои излегле на гласање, против биле 6,73 отсто од гласачите, а процентот на неважечки ливчиња изнесува 3,36.
На гласањето излегле само 36,29 отсто од граѓаните со право на глас, чија што бројка изнесуваше 92.691. „ЗА“ гласале 30.243 граѓани, „ПРОТИВ“ се изјасниле 2.265 кумановци, а неважечки биле…

Read More

Вкупно 64 болни и немоќни лица гласаат утре во Куманово

Вкупно 64 болни и немоќни лица гласаат утре во Куманово

Шеесет и четири болни и немоќни лица од Општина Куманово утре ќе имаат можност да го остварат правото на глас за референдумот треба да одговорат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќње на договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција“.
Право на глас утре ќе имаат и осум лица во Липково, додека во Општина Старо Нагоричане никој не доставил барање за гласање на болно и изнемоштено лице.
На полноќ започна и предреферендумскиот…

Read More

Спасовски: Со членството во НАТО ќе имаме траен мир и безбедност

Спасовски: Со членството во НАТО ќе имаме траен мир и безбедност

Важно е да се интегрираме за да не останеме осамени, да не останеме на тој пероон на кој што стоиме 28 години, рече заменик претседателот на Владата на Република Македонија и Министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски на вечерашната трибина на Коалицијата „За европска Македонија“ која се одржа во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.
Како што рече Спасовски пред кумановци НАТО за Република Македонија значи пред се безбедност, гаранција на територијалниот интегритет на државата…

Read More

Костовски: Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред

Костовски: Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, бидејќи членството во НАТО и Европската унија гарантира подобар живот за сите млади, рече денеска на прес конференција Мартин Костовски, претседател на Општинската организација на СДСМ Куманово.
За младите, како што вели Костовски, тоа ќе значи развивање на вештините за активно учество на пазарот на трудот.
– Развојот на Македонија можеме да го постигнеме само преку влегување во сојузот на големите светски сили во рамноправна членка со право на…

Read More

Пристапните фондови на ЕУ

Пристапните фондови на ЕУ

Можностите за финансирање што ги нуди Европската унија преку своите достапни фондови денеска во големата сала на поранешната зграда на Комитет им беа презентирани на кумановци на трибина оргнаизирана од делегацијата на ЕУ во Македонија.
Со работилницата работеше раководителот на Сектор за соработка на делегацијата на Европската унија, Никола Бертолини кој вели дека целта е да се запознаат граѓаните на кој начин да пристапат до овие фондови и да ги искористат финансиските средства за реализација на…

Read More

Јакимовиќ: Не можеме да чекаме уште 27 години

Јакимовиќ: Не можеме да чекаме уште 27 години

Не можеме да чекаме уште 27 години, време е за одлука и да изградиме држава по европски правила и стандарди, рече денеска на прес конференција Благојче Јакимовиќ, член на Советот на Општина Куманово од редовите на НСДП.
Со отварање на преговорите со ЕУ и исполнување на домашните обврски и реформи, како што рече Јакимовиќ, се создава функционална држава во која владее редот и законот и каде институциите се сервис на граѓаните.
– Зачленувањето во Европска унија е…

Read More

Вандализиран штабот на СДСМ во центарот на Куманово

Вандализиран штабот на СДСМ во центарот на Куманово

Штабот на Социјалдемократскиот сојуз кој се наоѓа во центарот на градот, поточно во зградата на Поранешен комитет, денеска неколку минути пред 11 часот е искршен од страна на засега непознат сторител.
Според очевидците непознато машко лице излегло од автомобил и со безбол палка удрило врз фотографијата на градоначалникот Максим Димитриевски.

– Закани, вандализми, демолирање. Што ѓавол влезе во нас луѓето? Зошто? Можеш да ме сретнеш слободно на улица секојдневно и да ми кажеш што имаш, да дебатираме…

Read More

Тасевска: Младите нема да се иселуваат

Тасевска: Младите нема да се иселуваат

Членството во ЕУ и НАТО ќе значи повеќе инвестиции кои ќе отворат нови работни места, рече денеска на прес конференција пратеничката од редовите на СДСМ, Лидија Тасевска, која ги повика граѓаните на 30ти септември да излезат и да се изјаснат позитивно по однос на референдумското прашање.
Младите нема повеќе да сонуваат да се иселат од Македонија и да ја бараат Европа надвор од границите, рече Тасевска, која потенцираше дека Европа ќе стане наш дом, а европските…

Read More

Долгот на Општина Куманово изнесува 17 милиони евра

Долгот на Општина Куманово изнесува 17 милиони евра

Општина Куманово е една од најзадолжените во држава. Со долг од 17 милиони евра и блокирана сметка локалната самоуправа не може да реализира поголеми капитални проекти.
Токму поради таа причина општината не може да добие кредит преку Министерството за локална сампуоправа преку проектот за подобрување на општинските услови, финансиран од Светска банка.
– Долот се менува, бруто долгот, не само на општината туку и обврските, долгови и загуби на јавните претпријатија се движи околу 17 милиони евра,…

Read More
1 2 3 4 27