Куманово ноќва со најзагаден воздух во Македонија

Куманово ноќва со најзагаден воздух во Македонија

Воздухот во Куманово вечерва повторно беше најзагаден во Република Македонија, барем така покажува апликацијата „Мој воздух“ која податоците ги зема од мерните станици за квалитетот на воздухот поставени од Министерството за животна средина и просторно планирање.
Податоците измерени некаде пред полноќ покажуваа 191 ПМ10 честички на метар кубен воздух, што е далеку пред сите останати населени места во кои има поставено мерни станици.
Ако се споредат мерењата од почетокот на месецов се доаѓа до заклучок дека висока…

Read More

Продолжува реконструкцијата на улиците

Продолжува реконструкцијата на улиците

Продолжуваат проектите за реконструкција и изградба на нови патни мрежи во градот, а паралелно со тоа и промена на постоечката фекална канализација во одредени делови од централното и приградско подрачје на Куманово.
Како што посочи градоначалникот Максим Димитриевски, новата локална самоуправа планира да продолжи да работи за подобрување на животните стандарди и решавање на основните комунални проблеми на граѓаните.
Во тек е реконструкција на улици, изградба на нови улици, менување на постоечка фекална канализација согласно проектот кој…

Read More

До „11 Ноември“ се очекува конституирање на новиот Совет

До „11 Ноември“ се очекува конституирање на новиот Совет

Политичките преговори и разговори за составување на новиот Совет на Општина Куманово ќе започнат деновиве, а првата конститутивна седница се очекува да се одржи до празникот на градот, „11 Ноември“.
Вкупно 33 имиња ќе бидат дел од новиот совет, но очигледно коалицирањето се уште не е целосно договорено. Како што изјави градоначалникот Максим Димитриевски се зависи од волјата на политичките субјекти кои ќе влезат во новиот советнички состав.
– Ние сме два паралелни органи, јас како градоначалник…

Read More

Продолжува регулацијата на речното корито на Липковка

Продолжува регулацијата на речното корито на Липковка

Увид на работата во доизградбата и уредувањето на речното корито на Липковка денеска изврши постојаниот претставник на УДНП во Македонија, Луиза Винтон заедно со градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски.
Проектот е финансиран токму од УНДП, а се реализира со помош на локалната самоуправа. Воедно Винтон како почесен граѓанин на Куманово првата официјална посета на УНДП ја реализира токму за средба со новиот градоначалник Димитриевски.
Како што истакна Димитриевски на средбата освен за тековниот проект и долгогодишното…

Read More

Александар Петровиќ нов тренер на КК Куманово

Александар Петровиќ нов тренер на КК Куманово

Александар Петровиќ од денеска е новиот тренер на Кошаркарскиот клуб Куманово кој доаѓа на местото на кумановецот Игор Михајловски кој од задравствени причини викендов си поднесе оставка.
Петровиќ е од Скопје, две сезони го предводеше составот на МЗТ Скопје Аеродром, а во својата кариера како тренер беше и во составот на Карпош Соколи и Пелистер.
Информацијата ја потврдија и од Управата на клубот, кој одлуката ја донел рано утринава.
Пред новиот тренер е голем предизвик, како „сино-белите“ да…

Read More

ЦИД ги едуцираше младите за социјално претприемништво

ЦИД ги едуцираше младите за социјално претприемништво

Здружението „Центар за Интеркултурен  Дијалог“ од Куманово ,  во партнерство со здружението “Без граници 21 век” од Ќустендил, Бугарија го спроведуваат  15-от месечен проект  Shift – кон онлајн и  офлајн заедница за претприемништво  кофинансиран од Европската унија преку ИПА програмата за прекугранична соработка.
Во рамките на проектот денеска се одржа формалниот дел каде младите заедно со бизнис секторот од градот, локалната самоуправа, одржаа формална работилница на која беа презентирани досегашните достигнувања на самиот проект.
Овој караван има…

Read More

ДРОМ одбележа 20-годишен јубилеј

ДРОМ одбележа 20-годишен јубилеј

Две децении успешно постоење денеска одбележа Центарот за ромска заедница ДРОМ од Куманово, кои во изминатите години имаат реализирано над сто проекти кои се од голема важност не само за ромската заедница, туку и за другите етникуми во градот.
Како што вели извршниот директор на ДРОМ, Ахмет Јашаревски има многу работи кои се започнат, а не завршени, но во целина се задоволни од она што успеале да го постигнат во 20-годишното функционирање.
Се надевам во иднина онаа…

Read More

Куманово со пораз ја стартуваше сезоната

Куманово со пораз ја стартуваше сезоната

Кошаркарите на Куманово го загубија првиот меч од новата кошаркарска сезона во домашниот шампионат, откако на домашен терен вчеравечер беа совладани од составот на Работнички со резултат 88:91.
Импресивен старт имаа кошаркарите на Игор Михајловски, кои не дозволија Работнички да направи поен во првите четири минути од натпреварот. Со 24:16 „сино-белите“ ги одбележаа првите 10 минути, а дуото Караколев и Караџовски слична игра продолжија и во втората четвртина кога константно одржуваа високо водство, кое веќе беше…

Read More

Петти Атлетскиот митинг „11 Октомври“

Петти Атлетскиот митинг „11 Октомври“

Стотина учесници беа дел од овогодинешното, петто по ред издание од Атлетскиот митинг „11 Октомври“ кој по повод Денот на востанието го организира Атлетскиот клуб Куманово.
И годинава, оваа спортска манифестација имаше меѓународен карактер кад еучество зедоа и атлетичари од Бугарија. Од 12 до 14 часот вкупно 17 дисциплини, меѓу кои тркачки, скок во далечина и височина, фрлање ѓуле и штафета.
Овој Атлетски митинг држи една убава традиција, не посетуваат повеќето клубови од Македонија, имаме и програма…

Read More

Победа за ракометарите, пораз за ракометарките

Победа за ракометарите, пораз за ракометарките

Ракометарите на Куманово вчера на гостински терен го совладаа составот на Спартак со резултат 28:29 во рамките на третото коло од првата машка ракометна лига.
Убедлив старт и одлична игра прикажаа кумановци, па на полувреме заминаа со резултат 13:16, што беше уште поголема мотивација, со солидната игра да се продолжи и во текот на вториот дел од средбата.
РК Куманово моментално има две победи во табелата од првенството, од вкупно три одиграни натпревари.
Убедлива победа со резултат 34:09…

Read More
1 2 3 4 21