КУД „Панче Пешев“ слави 90 години постоење

КУД „Панче Пешев“ слави 90 години постоење

Културно-уметничкото друштво „Панче Пешев“ од Куманово ќе одбележи 90 години од своето постоење со богата програма која ќе започне во четврток, а ќе трае три дена.
Денес на прес конференција беше претставена целокупната програма која ќе се реализира со финансиска поддршка на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово, како и Министерството за култура.
Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски истакна дека ова е голем јубилеј достоен за почит и затоа локалната самоуправа во својата програма ги има…

Read More

ООУ „Магдалена Антова“ го одбележа патрониот празник

ООУ „Магдалена Антова“ го одбележа патрониот празник

Основното општинско училиште „Магдалена Антова“ денеска одбележува 27 години од своето постоење и 75 години од загинувањето на својот патрон.
По тој повод вработените, учениците и родителите положија свежо цвеќе пред бистата на Антова, а во спортската сала „Панко Брашнаров“ беше одржана свечена манифестација со приредба која ја подготвиле учениците со своите наставници.

27 години самостојно училиште осмогодишно, а сеге и деветогдишно кое давало резултати, дава резултати и ќе дава резултати верувајте затоа што тоа го покажуваат…

Read More

ЖРК Куманово ги пречекува ракометарките на Хелветиа Алсобендас

ЖРК Куманово ги пречекува ракометарките на Хелветиа Алсобендас

Ракометарките на ЖРК Куманово утре со почеток во 19:30 часот на домашен терен ќе ја пречекаат екипата на Хелветиа Алсобендас од Шпанија во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп.
По тој повод денес првите луѓе на клубот на прес конференција ги повикаа сите кумановци во што помасовен број да ја пружат поддршката на ракометарките, со цел извојување што подобар резултат.
Претседателот на клубот, Бобан Пеовски вели дека ЖРК Куманово не може да застане рамо до…

Read More

Реконструирани улиците „6ти Април“ и „Анѓа Ранковиќ“

Реконструирани улиците „6ти Април“ и „Анѓа Ранковиќ“

Жителите од улиците „Анѓа Ранковиќ“ и „6ти Април“ во населбата Перо Чичо повеќе нема да се гушат во прашина и да чекорат по каллива улица, откако деновиве беше поставен асфалт и бекатон.
Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски денеска ги посети улиците каде направи увид во сработеното и оствари средба со граѓаните на оваа населено место.

Тоа е околу 1.200 квадратни метри бекатонирана површина и негде 1.600 кавдратни метри асфалтирање. Еден дел од улиците се пристапни, се…

Read More

КК Куманово со победа на стартот на БИБЛ лигата

КК Куманово со победа на стартот на БИБЛ лигата

Кошаркарскиот клуб Куманово со победа го стартуваше своето учество во БИБЛ лигата, откако на домашен терен вчеравечер го совлада тимот на КК Теодо од Тиват, Црна Гора со резултат 78:75.
Поголемиот дел од средбата во Спортската сала во Куманово беше турбулентна и неизвесна, но со одличната игра пред се на Данило Мијатовиќ, сино-белите извојуваа победа.
Со водство од 4-0 изабраниците на Марјан Србиновски стартуваа во БИБЛ лигата, но целата прва четвртина беше горе – долу неизвесна со…

Read More

ЈП „Водовод“ со добивка од 2,8 милиони денари

ЈП „Водовод“ со добивка од 2,8 милиони денари

Добивка од 2,8 милиони денари бележи јавното претпријатие „Водовод“ во вториот квартал од своето работење годинава. Но, на расправата на денешната седница на Советот на општина Куманово, советниците повеќе се задржаа кон критики за работењето на претпријатието и за финансиската состојба во која се наоѓа.

Скоро секогаш кога беше на дневен ред Јавното претпријатие Водовод барав на следниот извештај да се достават расходи на претпријатието и приходи по трошковни места. Секогаш добивав некој одговор којшто го…

Read More

Социјалистите го одбележа „11 Октомври“

Социјалистите го одбележа „11 Октомври“

Социјалистичката партија на Македонија денеска со положување свежо цвеќе на Сомен Костурница го одбележа Денот на народното востание „11 Октомври“.
Највисокото партиско раководство предводено од претседателот на СПМ, Љубисав Иванов Ѕинго им одаде почит на борците за слободна Македонија и одржа свечено обраќање пред своите сопартијци на споменикот во Куманово.

Ова е денот кога започна големата народно ослободителна војна на Македонија во која имаше два главни цели борбва против фашизмот кој беснееше во Европа и пошироко и…

Read More

Отворен Фестивалот на новиот германски филм

Отворен Фестивалот на новиот германски филм

Четврти пат по ред вчеравечер во Младинскиот културен центар Козјак беше отворен Фестивалот на новиот германски филм преку кој граѓаните на Куманово ќе имаат можност да уживаат во германската современа кинематографија.
Фестивалот и оваа година се одржува во организација на Младинскиот културен центар Козјак, заедно со Амбасадата на Сојузна Република Германија, а со поддршка на градоначалникот и Советот на Општина Куманово.

Ова година е дванаесети по ред фестивал на германски филм, во програмата на самата програма на…

Read More

26 килограми марихуана запленети на Табановце

26 килограми марихуана запленети на Табановце

Марихуана со вкупна тежина од 26 килограми скапувани во 17 пакетчиња викендов беше запленета на граничниот премин Табановце од страна на царинските службеници.
Како што информираат од Царинската управа на Република Македонија на 1 октомври околу 10:30 часот, на граничниот премин Табановце за излез од Република Македонија се пријавил Џ.А.(59) државјанин на Република Албанија, управувајќи патничко моторно возило марка „Volkswagen “ со албански регистарски ознаки. Заради сомневање во неговиот одговор дека нема ништо за пријавување, царинскиот…

Read More

Нови медали за кумановските атлетичари

Нови медали за кумановските атлетичари

Атлетскиот клуб Куманово викендов во Скопје беше дел од две паралалени државни превенста во атлетика, едното за атлетичари до 13 години, а другото за млади до 17 години.
Кумановските атлетичари се вратија со освени неколку први места, медали и награди со што уште еднаш потврдија дека се најдобри во државата.

Јас настапив на тој за атлетичари до 17 години, настапив во вкуно 3 дисциплини, на 100 метри, 300 метри и 4 пати по 100 метри штафета. На…

Read More
1 18 19 20 21