Реосветен манастирот „Свети Ѓорѓи“

Реосветен манастирот „Свети Ѓорѓи“

Манастирот „Свети Ѓорѓи“ во село Старо Нагоричане вчера беше реосветен, а свечената литургија ја спроведе митрополитот дебарско-кичевски и администратор австралиско-сиднејски Тимотеј, заедно со европскиот Пимен, брегалничкиот – Иларион, тетовско-гостиварскиот Јосиф, како и надлежниот митрополит Кумановско-осоговски д-р Јосиф.
Последниве пет месеци откако ѓаконот Дејан Зец служи во цркавата, интензивно се работи на уредување на црковните предмети кои што се неопходни за сослужение на свештените лица, а се уредува и црковната куќа која се наоѓа во непосредна близина…

Read More

Нова ракометна школа во Куманово

Нова ракометна школа во Куманово

Новата ракометна академија „Старс“ деновиве започна со работа во Куманово и на сите заинтересирани потенцијални ракометари ќе им овозможи квалитетен професионален развој.
Основач на академијата е Катерина Николовкса, дологогдишна ракометарка од Куманово, која е дел и од женската репрезентација на Македонија. Засега постои голем интерес кај младите, а првиот тренинг започнува веќе утре.

За почеток ќе имаме пријателски натпревари во Македонија, поканети сме и на меѓународни турнири во соседните држави во Србија и во Грција, а…

Read More

Се уште се трага по исчезнатата кумановчанка

Се уште се трага по исчезнатата кумановчанка

Од 27ми август на седумдесет и едногодишната Душанка Митровска од Куманово и се губи секаква трага, откако исчезна од нејзиниот дом лоциран на улицата „Тоде Думба“.
Од СВР Куманово велат дека истата се уште не е пронајдена, но дека потрагата продолжува се додека не даде резултати. Без успех е и потрагата на семејството, кое во очај бара било каква информација која може да помогне во нејзиното пронаоѓање.
Вечерта кога исчезнала истата била видена како се упатува кон…

Read More
1 21 22 23