Прв пораз за КК Куманово во БИБЛ лигата

Прв пораз за КК Куманово во БИБЛ лигата

Кошаркарите на Куманово вчеравечер го забележаа првиот пораз во рамките на БИБЛ лигата откако на гостински терен беа совладани од екипата на актуелниот шампион Сигал Приштина со резултат 79:67.
Во првите три четвртини составот на Србиновски одржуваше резултатска рамнотежа, но сепак послдните 10 минути беа пресудни домаќините да извојуваат победа.
Приот дел од средбата заврши со резултатска предност за Сигал Приштина со резултат 39:34, а веќе последнитеминути од средбата беа погубни, кога сино-белите по шестиот одигран натпревар…

Read More

Кандидатите на СДСМ ги повикаа на дуел противниците

Кандидатите на СДСМ ги повикаа на дуел противниците

Кандидатите за пратеници од Коалицијата на СДСМ во втората изборна единица вчеравечер одржаа мини митинг пред граѓаните на урбаните заедници „11 Октомври“ и „11 Ноември“ во Куманово.
Во своетоо обраќање пред кумановци, кандидатот за пратеник Максим Димитриевски рече дека цели семејства ја напуштаат државата и не се враќаат назад.

На последната седница на Советот на Општина Куманово излеговме со факт дека во Општина Куманово, деца кои што се родиле пред шест години и оваа учебна 2016-2017 требале…

Read More

Лицата со попреченост добија спортска оперма

Лицата со попреченост добија спортска оперма

Корисниците на Дневниот центар за лица со посебни потреби денеска се вклучија во реализација на спортски активности со реквизити кои беа донирани од страна на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, а во рамките на проектот наречен „Спортски бон-тон“ кој го спроведуваат Геостратешки институт „Глобал“и Факултетот за физичко образование, спорт и здравје.

Сакаме на нашата заедница да покажеме дека и лицата со псоебни потреби можат без оглед на кое ниво се тие со инвалидитет да изведуваат…

Read More

РК Куманово нерешено против РК Младост

РК Куманово нерешено против РК Младост

Ракометарите на Куманово нерешно го завршија натпреварот против Младост од Богданци кој викендов го одиграа на домашен терен во рамките на домашното ракометно првенство.
Самиот старт на мечот најави резултатска неизвесност за што говори и крајот на првото полувреме кое заврши со резултат 10:10, а ништо понеизвесно не помина ниту второто полувреме кога и двете екипи постигнаа по девет погодоци за краен резултат на натпреварот да биде 19:19.
Екипата на Куманово постигна три погодоци од линијата за…

Read More

ЛДП најави мерки за спречување на загадувањето

ЛДП најави мерки за спречување на загадувањето

На прес конференција денеска Филип Јаневиќ од редовите на Либерално демоктратска партија нагласи дека барањето на партијата за поставување мерна станица во градот се покажало како оправдано, но и дека покажа застрашувачки резултати со оглед дека веќе 15 дена Куманово има загаден воздух.

Она што посебно загрижува е огромното надминување на дозволената количина на ПМ 10 честичките во водзухот кои што се најопасни за здравјето на луѓето и истите се канцерогени. Веќе подолго од една недела…

Read More

СДСМ во посета на Домот за стари лица

СДСМ во посета на Домот за стари лица

Лидија Тасевска и Мартин Захариев, кандидати за пратеници во втората изборна единица на листата на СДСМ денеска ги посетија старите лица во домот „Зафир Сајто“ каде презентираа дел од мерките кои ги предвидуваат за повозрасните категории граѓани.

Нашиот план предвидува усогласување на пензиите два пати годишно, односно на секои шест месеци во зависност од промената на цените, односно во зависност од животните трошоци на граѓаните. Ова усогласување ќе биде законски и редовно два пати годишно, без…

Read More

КК Куманово со победа над Кожув

КК Куманово со победа над Кожув

Кошаркарите на Куманово ја остварија првата победа во домашното кошаркарско првенство откако викендов на домашен терен го совладаа тимот на Кожув со резултат 89:84.
Празните трибини во спортската сала во Куманово беа пресудни за слабата мотивација на сино-белите, па гостинскиот состав поведе во првите минути од натрепварот, па така веќе на крајот од првата четвртина гостите од Гевгелија имаа водство со реултат 15:22.
Втората четвртина од натперварот беше брилијантна за домаќините кои го направија и големиот чекор…

Read More

ЛДП ги претстави кандидатите за пратеници во ИЕ2

ЛДП ги претстави кандидатите за пратеници во ИЕ2

Либерално-демократската партија вчеравечер на трибина во кружната сала на поранешен Комитет ги промовираше кандидатите за пратеници во изборната единица 2.
Пред граѓаните на Куманово се обрати претседателот на либерлната младина Стефан Миновски кој истакна дека проектите мора да ги доближат до граѓаните на Македонија.

Сите ние тука што сме и пошироко надвор, значи сите нашите пријатели да               им кажеме дека мора да ставиме крај на овој режим, мора да ставиме точка на овој режим, бидејќи не…

Read More

Мини митинг на СДСМ во Соколана

Мини митинг на СДСМ во Соколана

Кандидатите за пратеници од листата на СДСМ вчеравечер во Соколана одржаа мини митинг и се сретнаа со граѓаните од овој дел од градот пред кои ја претставија програмата за претстојните парламентарни избори.
Мартин Захариев, кандидат за пратеник во втората изборна единица најави низа реформи и мерки за образованието и младите.

На студентите ќе им понудиме работен однос со скратено работно време со што со овој „парт-тајм џоб“ ќе им обезбедиме да печалат за време на своето студирање,…

Read More

СДСМ ги промовираше кандидатите за пратеници

СДСМ ги промовираше кандидатите за пратеници

Коалицијата предводена од СДСМ вчеравечер во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ пред граѓаните на Куманово ги промовираше кандидатите за пратеници во втората изборна единица, но претставија и дел од својата програма за предвремените парламентарни избори.
Како што потенцираше носителот на листата на СДСМ во втората изборна единица, Оливер Спасовски со планот за живот во Македонија ќе помогнат на домашните компании да вработуваат повеќе луѓе, младите да отвораат сопствени бизниси, а институциите да работат во интерес на…

Read More
1 21 22 23 24 25 27