Традицонален риболовен куп во Пчиња

Традицонален риболовен куп во Пчиња

Риболовното друштво „Пчиња“ од Куманово традиционално и оваа година во атарот на селото Пчиња организираше традиционален риболовен куп, на кој учество зедоа неколку екипи од Македонија и Србија.
За три часа колку што траеше купот, риболовците остварија улов од четири и пол килограми, а победници беа домаќините од кумановското риболовно друштво.

Моментално сме презадоволни од нашиот ревир, односно тоа е пребогато со рибра, што се виде впрочем и денеска со големата килажа на уловена риба за три…

Read More

ЖРК Куманово на реванш во Мадрид

ЖРК Куманово на реванш во Мадрид

Ракометарките на Женскиот ракометен клуб Куманово вечерва заминуваат за Шпанија каде во сабота ќе се одигра реваншот против екипата на Хелветиа Алособендас од Мадрид, во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп.
Членот на Управниот одбор на ЖРК Куманово, Никица Кипријановски,   упати благодарност до публиката која во голем број дојде да ги бодри куманокви на мечот кој се одигра на домашен терен минатата недела.
Здравствениот билтен е во ред, спремните сме сите за одигрување на тој…

Read More

КК Куманово го совлада КК Башкими

КК Куманово го совлада КК Башкими

Кошаркарскиот клуб Куманово обезбеди уште една победа, откако вчеравечер на гостински терен во рамките на БИБЛ лигата го совлада КК Башкими со резулат 86:83.
Убедливата игра уште од самиот старт за сино-белите носеше надеж за солидна разлика во финишот. Иако во даден момент изабраниците на Србиновски обезбедија водство од 23 поени, сепак во последната четвртина имаа огромен пад во концентрацијата па натпреварот го завршија со три поени разлика.
Во првата четвртина од средбата кумановци имаа двојна предност…

Read More

Учениците запливаа во градскиот базен

Учениците запливаа во градскиот базен

Официјално од денес со работа започна затворениот градски базен во Куманово, откако пред една недела советниците на седница ја изгласаа точката со која пливањето ќе влезе како вонучилишна активност за околу четири илјади ученици од градот.
Шест часа дневно, односно 140 часа не месечно ниво ќе имаат на располагање основците и средношколците во овој спортски комплекс. Учениците кои ќе се пријават за програмата мора да знаат да пливаат со оглед дека станува збор за длабок базен…

Read More

КУД „Панче Пешев“ слави 90 години постоење

КУД „Панче Пешев“ слави 90 години постоење

Културно-уметничкото друштво „Панче Пешев“ од Куманово ќе одбележи 90 години од своето постоење со богата програма која ќе започне во четврток, а ќе трае три дена.
Денес на прес конференција беше претставена целокупната програма која ќе се реализира со финансиска поддршка на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово, како и Министерството за култура.
Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски истакна дека ова е голем јубилеј достоен за почит и затоа локалната самоуправа во својата програма ги има…

Read More

ООУ „Магдалена Антова“ го одбележа патрониот празник

ООУ „Магдалена Антова“ го одбележа патрониот празник

Основното општинско училиште „Магдалена Антова“ денеска одбележува 27 години од своето постоење и 75 години од загинувањето на својот патрон.
По тој повод вработените, учениците и родителите положија свежо цвеќе пред бистата на Антова, а во спортската сала „Панко Брашнаров“ беше одржана свечена манифестација со приредба која ја подготвиле учениците со своите наставници.

27 години самостојно училиште осмогодишно, а сеге и деветогдишно кое давало резултати, дава резултати и ќе дава резултати верувајте затоа што тоа го покажуваат…

Read More

ЖРК Куманово ги пречекува ракометарките на Хелветиа Алсобендас

ЖРК Куманово ги пречекува ракометарките на Хелветиа Алсобендас

Ракометарките на ЖРК Куманово утре со почеток во 19:30 часот на домашен терен ќе ја пречекаат екипата на Хелветиа Алсобендас од Шпанија во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп.
По тој повод денес првите луѓе на клубот на прес конференција ги повикаа сите кумановци во што помасовен број да ја пружат поддршката на ракометарките, со цел извојување што подобар резултат.
Претседателот на клубот, Бобан Пеовски вели дека ЖРК Куманово не може да застане рамо до…

Read More

Реконструирани улиците „6ти Април“ и „Анѓа Ранковиќ“

Реконструирани улиците „6ти Април“ и „Анѓа Ранковиќ“

Жителите од улиците „Анѓа Ранковиќ“ и „6ти Април“ во населбата Перо Чичо повеќе нема да се гушат во прашина и да чекорат по каллива улица, откако деновиве беше поставен асфалт и бекатон.
Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски денеска ги посети улиците каде направи увид во сработеното и оствари средба со граѓаните на оваа населено место.

Тоа е околу 1.200 квадратни метри бекатонирана површина и негде 1.600 кавдратни метри асфалтирање. Еден дел од улиците се пристапни, се…

Read More

КК Куманово со победа на стартот на БИБЛ лигата

КК Куманово со победа на стартот на БИБЛ лигата

Кошаркарскиот клуб Куманово со победа го стартуваше своето учество во БИБЛ лигата, откако на домашен терен вчеравечер го совлада тимот на КК Теодо од Тиват, Црна Гора со резултат 78:75.
Поголемиот дел од средбата во Спортската сала во Куманово беше турбулентна и неизвесна, но со одличната игра пред се на Данило Мијатовиќ, сино-белите извојуваа победа.
Со водство од 4-0 изабраниците на Марјан Србиновски стартуваа во БИБЛ лигата, но целата прва четвртина беше горе – долу неизвесна со…

Read More

ЈП „Водовод“ со добивка од 2,8 милиони денари

ЈП „Водовод“ со добивка од 2,8 милиони денари

Добивка од 2,8 милиони денари бележи јавното претпријатие „Водовод“ во вториот квартал од своето работење годинава. Но, на расправата на денешната седница на Советот на општина Куманово, советниците повеќе се задржаа кон критики за работењето на претпријатието и за финансиската состојба во која се наоѓа.

Скоро секогаш кога беше на дневен ред Јавното претпријатие Водовод барав на следниот извештај да се достават расходи на претпријатието и приходи по трошковни места. Секогаш добивав некој одговор којшто го…

Read More
1 23 24 25 26 27