26 килограми марихуана запленети на Табановце

26 килограми марихуана запленети на Табановце

Марихуана со вкупна тежина од 26 килограми скапувани во 17 пакетчиња викендов беше запленета на граничниот премин Табановце од страна на царинските службеници.
Како што информираат од Царинската управа на Република Македонија на 1 октомври околу 10:30 часот, на граничниот премин Табановце за излез од Република Македонија се пријавил Џ.А.(59) државјанин на Република Албанија, управувајќи патничко моторно возило марка „Volkswagen “ со албански регистарски ознаки. Заради сомневање во неговиот одговор дека нема ништо за пријавување, царинскиот…

Read More

Нови медали за кумановските атлетичари

Нови медали за кумановските атлетичари

Атлетскиот клуб Куманово викендов во Скопје беше дел од две паралалени државни превенста во атлетика, едното за атлетичари до 13 години, а другото за млади до 17 години.
Кумановските атлетичари се вратија со освени неколку први места, медали и награди со што уште еднаш потврдија дека се најдобри во државата.

Јас настапив на тој за атлетичари до 17 години, настапив во вкуно 3 дисциплини, на 100 метри, 300 метри и 4 пати по 100 метри штафета. На…

Read More

Промовирана збирката „Клетник“

Промовирана збирката „Клетник“

Книгата „Клетник“ од авторката Милица Митковиќ вчеравечер беше промовирана во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Станува збор за збирка од песни кои го претставуваат модерниот живот од секојдневнието.
Младата авторка која живее и студира психологија во Белград својата инспирација ја пронашла во емоциите. Пишувањето го доживува како хоби кое прераснало во нешто повеќе, па затоа се одлучила своето дело да го овековечи во збирка поезија.
Целиот живот е инспирација. Инспирација е нечија туѓа приказна, моја некоја приканза…

Read More

КК Куманово без финале во Супер купот

КК Куманово без финале во Супер купот

Кошаркарите на Куманово вчера го загубиа полуфиналниот меч во рамките на Супер купот на Македонија, кога со резултат 82:70 беа совладани од играчите на Карпош Соколи.
Изабраниците на Србиновски поведоа најпрвин со четири поени разлика, но Карпош Соколи пак направи серија од 10-0 и резултатот во седмата минута беше 15:9. Во последната минута по тројката на Зековиќ за 22:17, Караколов и Караџовски го најавија кам-бекот на својот тим, па на стартот на втората четвртина Ѓорѓевиќ го…

Read More

По 19 пат „Денови на комедија“ во Куманово

По 19 пат „Денови на комедија“ во Куманово

Тринаесет театри од Македонија, Србија, Бугарија и Косово од први до 15ти октомври ќе играат на 19то издание од Меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ кој и оваа година ќе се одржи во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.
Честа да го отворат фестивалот ќе ја имаат актерите од Театар „Комедија“ со претставата „Име“, а традиционално како и секоја година последната вечер ќе биде резервирана за домаќините, актерите од кумановскиот театар кои ќе ја играат претставата…

Read More

Атлетичарите викендов ќе учествуваат на Младински куп

Атлетичарите викендов ќе учествуваат на Младински куп

Викендов во Скопје ќе се одржи Младинскиот куп во атлетика до 19 години, а свое учество на овој спортски настан покрај атлетичарите од целата држава ќе имаат и атлетичарите од  Атлетскиот клуб Куманово.
Поразлично од останатите натпреварувања е тоа што на купот нема да има доделување поединечни медали, туку атлетичарите ќе добиваат поени со кои ќе се борат нивните клубови да дојдат до пехар.
Јас ќе настапувам на 100 метри, 400 метри, четири пати по 100 метри…

Read More

Кумановци ја проследија претставата „Прекината одисеја“

Кумановци ја проследија претставата „Прекината одисеја“

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вчеравечер се играше претставата „Прекината одисеја“ од Роберт Урбаски, а во режија на Јацек Гломб, која ја изведоа актери од Македонскиот народен театар во соработка со театрот „Хелена Моджејевска“ од Полска.
Сижето на претставата понуди приказна за егзодусот на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија, кои живеат во Полска, а самата претстава покрај на македонски беше изведувана и на полски јазик.

Ние потекнуваме од еден град во Полска кој е…

Read More

ЖРК Куманово ги совлада ракометарките на Прилеп

ЖРК Куманово ги совлада ракометарките на Прилеп

Женскиот ракометен клуб Куманово на домашен терен ја доби првата победа во рамките на новата сезона од женската супер лига, откако ја совлада екипата на ЖРК Прилеп со резултат 29:23.
Кумановки на дуелот беа фаворити, а во првите триесетина минути се боереа за рамнотежа во резултатот, за да на средината на првото полувреме прилепчанки имаат предност од четири голови, но сепак првиот дел од натпреварот заврши со резултат 14:14.
Второто полувреме сепак беше резервирано за екипата на…

Read More

Упис на нови членови во Аикидо клуб „Агатсу“

Упис на нови членови во Аикидо клуб „Агатсу“

Традиционално со почетокот на новата сезона во Аикидо клубот „Агатсу“ започнуваат новите уписи за сите оние кои сакаат да ја изучуваат оваа модерна јапонска вештина.
Дел од тренинзите можат да бидат и децата, но и возрасните кои тренираат во посебни групи, зависно од возраста, но и нивниот напредок во совладувањето на техниките.

Во аикидо клуб „Агатсу“ можат да се запишат на возраст од шест години, па нема горна граница до која може да се тренира. Имаме и…

Read More

Реосветен манастирот „Свети Ѓорѓи“

Реосветен манастирот „Свети Ѓорѓи“

Манастирот „Свети Ѓорѓи“ во село Старо Нагоричане вчера беше реосветен, а свечената литургија ја спроведе митрополитот дебарско-кичевски и администратор австралиско-сиднејски Тимотеј, заедно со европскиот Пимен, брегалничкиот – Иларион, тетовско-гостиварскиот Јосиф, како и надлежниот митрополит Кумановско-осоговски д-р Јосиф.
Последниве пет месеци откако ѓаконот Дејан Зец служи во цркавата, интензивно се работи на уредување на црковните предмети кои што се неопходни за сослужение на свештените лица, а се уредува и црковната куќа која се наоѓа во непосредна близина…

Read More
1 24 25 26 27