Упис на нови членови во Аикидо клуб „Агатсу“

Упис на нови членови во Аикидо клуб „Агатсу“

Традиционално со почетокот на новата сезона во Аикидо клубот „Агатсу“ започнуваат новите уписи за сите оние кои сакаат да ја изучуваат оваа модерна јапонска вештина.
Дел од тренинзите можат да бидат и децата, но и возрасните кои тренираат во посебни групи, зависно од возраста, но и нивниот напредок во совладувањето на техниките.

Во аикидо клуб „Агатсу“ можат да се запишат на возраст од шест години, па нема горна граница до која може да се тренира. Имаме и…

Read More

Реосветен манастирот „Свети Ѓорѓи“

Реосветен манастирот „Свети Ѓорѓи“

Манастирот „Свети Ѓорѓи“ во село Старо Нагоричане вчера беше реосветен, а свечената литургија ја спроведе митрополитот дебарско-кичевски и администратор австралиско-сиднејски Тимотеј, заедно со европскиот Пимен, брегалничкиот – Иларион, тетовско-гостиварскиот Јосиф, како и надлежниот митрополит Кумановско-осоговски д-р Јосиф.
Последниве пет месеци откако ѓаконот Дејан Зец служи во цркавата, интензивно се работи на уредување на црковните предмети кои што се неопходни за сослужение на свештените лица, а се уредува и црковната куќа која се наоѓа во непосредна близина…

Read More

Нова ракометна школа во Куманово

Нова ракометна школа во Куманово

Новата ракометна академија „Старс“ деновиве започна со работа во Куманово и на сите заинтересирани потенцијални ракометари ќе им овозможи квалитетен професионален развој.
Основач на академијата е Катерина Николовкса, дологогдишна ракометарка од Куманово, која е дел и од женската репрезентација на Македонија. Засега постои голем интерес кај младите, а првиот тренинг започнува веќе утре.

За почеток ќе имаме пријателски натпревари во Македонија, поканети сме и на меѓународни турнири во соседните држави во Србија и во Грција, а…

Read More

Се уште се трага по исчезнатата кумановчанка

Се уште се трага по исчезнатата кумановчанка

Од 27ми август на седумдесет и едногодишната Душанка Митровска од Куманово и се губи секаква трага, откако исчезна од нејзиниот дом лоциран на улицата „Тоде Думба“.
Од СВР Куманово велат дека истата се уште не е пронајдена, но дека потрагата продолжува се додека не даде резултати. Без успех е и потрагата на семејството, кое во очај бара било каква информација која може да помогне во нејзиното пронаоѓање.
Вечерта кога исчезнала истата била видена како се упатува кон…

Read More
1 25 26 27