ЖРК Куманово го пречекува составот на Деспина

ЖРК Куманово го пречекува составот на Деспина

Ракометарките на Куманово утре со почеток во 14:30 часот во Спортската сала на ООУ „Христијан Карпош“ во населбата Перо Чичо, го играат натреварот од второто коло на домашната женска Супер лига против составот на Деспина од Прилеп.
Тренерите и управата на клубот цврсто се убедени дека утре ЖРК Куманово ќе успее да запише нова победа.
Мислам дека екипата на Деспина од Прилеп е со послаб квалитет од првото коло против Пелистер и мислам дека нема да имаме…

Read More

Одбележана Неделата на европска мобилност

Одбележана Неделата на европска мобилност

Со трка на Атлетската патека во Соколана, седумдесетина ученици од СОУ „Наце Буѓони“ денеска ја одбележаа Неделата на европската мобилност.
Како што велат надлежните од Општина Куманово целта е да ги мотивираат младите да се движат што почесто и да се промовира здравиот живот.
Со ова сакаме да дадеме апел до граѓаните што почесто да се движат, што помалку да ги користат автомобилите, онаму каде тоа е неопходно е во ред, но каде нема доволно потреба тогаш…

Read More

Гимназијалците се запознаа како да препознаат трговија со луѓе

Гимназијалците се запознаа како да препознаат трговија со луѓе

Здружението за акција против насилство и трговија со луѓе „Отворена порта“ денеска одра презентација во кумановската гимназија „Гоце Делчев“ во рамките на едномесечната кампања која има за цел да ја подигне свеста во однос на трговијата со луѓе.
Учениците покрај тоа што добија информативни материјали, се запознаа и со начинот на одвивање на трговијата со бело робје, но и како да препознаат вакви случаи и истите анонимно да ги пријават.
На работилницата научивме дека многу од децата…

Read More

ЖРК Куманово со победа ја стартуваше новата сезона

ЖРК Куманово со победа ја стартуваше новата сезона

Ракометарките на Куманово со убедлива победа ја стартуваа новата ракометна сезона. Вчеравечер на домашен терен со резултат 33:26 го совладаа составот на ЖРК Пелистер од Битола во рамките на првото коло од женската Суперлига.
Првото полувреме заврши со резултат 15:11 во корист за домашниот состав кој по напорните тренинзи покажа дека може да чекори кон нови победи и зацртаната цел, второто место, веднаш зад вратот на европскиот вицепрвак ЖРК Вардар.
Одлично темпо на игра кумановки прикажаа и…

Read More

Кумановци осомничени за бесправно сечење дрва

Кумановци осомничени за бесправно сечење дрва

Секторот за внатрешни работи Куманово, исто така, поднесе кривична пријава против Б.К. (38) и З.А. (58), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „пустошење шума“,и против С.М. (59) – вработен во ЈП „Македонски Шуми“ – Шумско стопанство „Куманово“  на работно место чувар на шуми, поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.
Во текот на 2016 година, Б.К. и З.А. постапиле спротивно…

Read More

Ракометарите со победа против Металург Јуниор

Ракометарите со победа против Металург Јуниор

Полека, но сигурно составот на Машкиот ракометен клуб Куманово се подготвува за стартот на новата сезона која започнува кон крајот на месецот.
Викендов во Спортската сала Куманово го одиграа вториот контролен натпревар, овој пат против составот на Металург Јуниор. Мечот заврши со победа за домашниот состав и тоа со резултат 26:24. Првото полувреме подобра беше гостинската екипа и тоа за еден поен, односно резултат 12-13. Ракометарите на Куманово сепак покажаа повеќе во вториот дел од средбата…

Read More

ЖРК Куманово утре ја започнува ракометната сезона

ЖРК Куманово утре ја започнува ракометната сезона

Ракометарките на Куманово утревечер во 19 часот ја започнуваат новата сезона во женската Супер лига на Македонија, а нивниот прв противник ќе биде екипата на ЖРК Пелистер од Битола.
Со нови амбиции и неколку засилувања ЖРК Куманово ќе се обиде да направи што поголем успех во сезоната, и да се искачи на најмалку второто место во табелата.
Тренерот Антонио Ивановски најавува интересен и возбудлив натпревар против квалитетната екипа на Пелистер.
Екипата започна во Куманово со подготовките, потоа заминавме…

Read More

Започнаа уписите во КУД „Панче Пешев“

Започнаа уписите во КУД „Панче Пешев“

Културно-уметничкото друштво „Панче Пешев“ од Куманово и годинава започна да врши уписи на нови членови во своите редови кои ќе сакаат да го изучуваат фолклорот и традицијата на македонскиот народ и истите да ги претставува во државата и надвор од неа.
Друштвото врши упис во повеќе сексии и тоа, фолклорна играорна секција, народен и изворен оркестар, но може да се запишат и вокалните солисти.
Сакам да ги поканам младите да дојдат да се запишат да го изучуваат…

Read More

Давид Спасовски стигна до осминафинале

Давид Спасовски стигна до осминафинале

Изминатата недела во Скопје во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ се одржа европското првенство во кик бокс дисциплини за јуниори и кадети каде учество зедоа над 1.500 натпреварувачи од 37 земји.
Учесник беше и репрезентацијата на Македонија која се претстави со 37 натпреварувачи, а освои вкупно 10 медали од кои седум сребрени и три бронзени.
На првенството учествуваше и член на Кик-бокс клубот Куманово 2006, Давид Спасовски, кој се натпреваруваше во јуниорска конкуренција до 18 години, во категоријата…

Read More

Дрога, девизи, дрон и машини запленети на ГП Табановце

Дрога, девизи, дрон и машини запленети на ГП Табановце

Во текот на минатите две седмици е откриен еден обид за криумчарење марихуана и неколку обиди за криумчарење разна стока, при што привремено биле задржани готови пари, дрон, детектор за метали и употребувани машини за обработка на дрво, информираат од Царинската управа на Република Македонија.
Марихуана со нето тежина од 22 грама била откриена од страна на мобилните царински тимови, при контрола на германски автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за излез од државата на граничниот премин…

Read More
1 2 3 4 5 20