Граѓански концепт за буџетирање, најави Димитриевски

Граѓански концепт за буџетирање, најави Димитриевски

Воведување граѓански концепт на буџетирање, вчеравечер на мини митингот во селото Тромеѓа, најави кандидатот за градоначалник на Општина Куманово од Коалицијата „За живот во Македонија“, предводена од СДСМ, Максим Димитриевски.
Според него, граѓанскиот концепт на буџетирање ќе овозможи граѓаните сами да одлучат во кои проекти ќе бидат вложени нивните пари.
Планирам да воведам граѓански концепт на буџетирање, тоа значи да ги соберам сите општински средства на располагање и да ги дисперзирам до вас до месните заедници, да…

Read More

Куманово го пречекува Работнички

Куманово го пречекува Работнички

Кошаркарите на Куманово утревечер со почеток во 19 часот на домашен терен ја стартуваат новата сезона во кошаркарската прва лига на Македонија. За прв противник го имаат силниот состав на Работнички.
Со квалитетен ростер предводен од тренерот Игор Михајловски Куманово нема да атакува на првото место во табелата, но ќе се обидат да го задржат врвот и да се борат за место меѓу најдобрите.
Освен стандардната основа од македонските играчи, репрезентативното дуо Караџовски и Јанески, тука е…

Read More

Левица претстави дел од програмата во Куманово

Левица претстави дел од програмата во Куманово

Под слоганот „Промена, не замена“, Левица денеска ја претстави програмата со која ќе ја бара поддршката на кумавноци за кандидатската листа советници на претстојните локални избори.
Како што најави кандидатот за советник Никола Крстевски, ќе биде формирано ново јавно сообраќајно претпријатие задолжено за одржување на автобуските постојки во градот и со свои возила ќе врши транспорт на патници во Куманово. Воедно најави и нови дејности во веќе постоечките јавни претпријатија, но и укинување на наплата на…

Read More

Димитриевски: Воведуваме електронски систем на услуги

Димитриевски: Воведуваме електронски систем на услуги

Нов модел на отворена и услужна локална самоуправа за граѓаните на Куманово, најави кандидатот за градоначалник од редовите на Социјалдемократскиот сојуз и коалицијата, Максим Димитриевски.
На денешната прес конференција Димитриевски истакна дека граѓаните ќе добиваат навремени, квалитетни и евтини услуги од општината и тоа на едно место од локалната и од централната власт, преку т.н. мобилни канцеларии.
Воведуваме електронски систем на услуги и мобилни канцеларии кои ќе нудат услуга во секое населено место и село. Ги вклучуваме…

Read More

Мини митинг на СДСМ во Соколана

Мини митинг на СДСМ во Соколана

Кандидатот за градоначалник од СДСМ за Куманово, Максим Димитриевски и кандидатите за советници, вчеравечер одржаа средба со граѓаните од Соколана каде презентираа дел од мерките опфатени во програмата за престојните локални избори.
Димитриевски рече дека има бројни проекти наменети за сите граѓани на Куманово и дека е време Македонија да му се одолжи на Куманово со сериозни капитални инвестиции. Потенцираше дека со новите проекти ќе ги подобри условите за спортување во градот.
Ќе ветам една работа што…

Read More

Бар Гладијаторс со проект за децата со хендикеп

Бар Гладијаторс со проект за децата со хендикеп

Членовите на Бар Гладијаторс во недела во паркот зад економското училиште „Перо Наков“ организираат голем спортски хепенинг за децата за хендикеп од сите основни и средни училишта во градот.
Проектот предвидува едноставни и лесни дисциплини во блага форма наменети за извршување на терен според можностите на самите деца.
Станува збор за прв настан кој го организира Бар Гладијаторс каде се вклучуваат сите деца со пречки во развој, односно хендикепирани деца кои имаат посебни образовни програми. Целта на…

Read More

Кирацовски: Ќе градиме домаќински и одговорно

Кирацовски: Ќе градиме домаќински и одговорно

Поддршка на кандидатот за градоначалник на Општина Куманово од СДСМ, Максим Димитриевски денеска му укажа и генералниот секретар на партијата, Александар Кирацовски.
Кирацовски е во целодневна посета на Куманово каде заедно со кандидатите за советници и Димитриевски имаат средби со граѓаните. Воедно генералниот секретар најави дел од програмата со која СДСМ ќе ја бара довербата од граѓаните на претстојните локални избори.
Со нови сили ќе ги продолжиме сите добри проекти од кои граѓаните се задоволни, а воедно…

Read More

МОСТ објави повик за ангажирање набљудувачи

МОСТ објави повик за ангажирање набљудувачи

Граѓанската асоцијација МОСТ за набљудување на изборниот процес и денот на гласањето ќе ангажира околу 2.000 набљудувачи на целата територија на Република Македонија.
За таа цел, МОСТ ги повикува граѓаните, лично, да се пријават во 18-те регионални канцеларии, низ целата држава. Регионалните канцеларии на МОСТ за граѓаните ќе бидат отворени од 10 до 17:30 часот. Податоците со контакт информации за регионалните канцеларии ќе можат да се пронајдат на интерент страницата на МОСТ.
За пријавените граѓани ќе биде организирана…

Read More

ЖРК Куманово со втора победа сезонава

ЖРК Куманово со втора победа сезонава

Во рамките на 2-то коло од женската ракометна супер лига викендов ракометарките на Куманово на домашен терен ја совладаа екипата на ЖРК Деспина од Прилеп со 28:20 со што ја постигнаа и втората едноподруга победа во домашното првенство
Домашните ракометарки иако настапија без својата најдобра ракометарка Александра Боризовска во текот на целиот натпревар беа подобар противник и доминираа на теренот па на крајот сосема заслужено стигнаа до својта втора првенствена победа со која што барем за…

Read More

Парк вреден половина милион евра, најави Ѓорѓиевски

Парк вреден половина милион евра, најави Ѓорѓиевски

Нови инфраструктурни проекти, изградба на детски градинки и паркови за рекреација денеска на прес конференција од Скопје, најави кандидатот за градоначалник на Општина Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Ѓорѓиевски.
Најави подобрување на комуалната инфраструктура на територијата на целиот град, меѓутоа и решавање на проблемот со водоснабдувањето, кој е типичен за Куманово во изминатите неколку години, особено во летниот период.
Конечно решавање на постојните проблеми со водоснабдувањето во Општина Куманово, повеќедеценискиот проблем со хроничниот недостаток на вода низ целата…

Read More
1 2 3 4 5 21