Меморијален турнир за Мартин Симоновски -Матрикс

Меморијален турнир за Мартин Симоновски -Матрикс

-Локалниот клуб на СДММ Куманово по осми пат организира
традиционален меморијален турнир во мал фудбал во чест на нашиот другар Мартин
Симоновски – Матрикс.

Натпреварите од овој турнир ќе се одиграат на 27-ми октомври (недела) во салата на ООУ „Христијан Т.Карпош“ во населба Перо Чичо, а турнирот ќе биде отворен во 11 часот.

Пријавувањето на екипите трае до 25-ти октомври. Учеството
на екипите изнесува 800 денари и истите до петок ќе можат да се пријават.
Ждрепката ќе се одржи…

Read More

Саем на книга на „Матица Македонска“

Саем на книга на „Матица Македонска“

Од денеска до сабота кумановските читатели ќе имаат
можност да го посетат саемот на книга што се одржува пред библиотеката „Тане
Георгиевски“  и да си купат по некое
издание од издавачката куќа Матица Македонска. Цената на книгите се движи од
250 до 800 денари.

-Очекуваме дополнителни попусти на изданијата кои што ги
добивме. Застапени се книги од многу жанрови, од трилери, до романтичка
литература до психолошка литература. Најбарани автори моментално се Јелена
Бачиќ Алимпиќ, Лусинда Рајли…

Бидејќи ова е еден од долгоочекуваните саеми…

Read More

Библиотеката со литературен и ликовен конкурс

Библиотеката со литературен и ликовен конкурс

Основци и средношколци од Куманово денеска се
натпреваруваа на литературен и ликовен конкурс  во организација на градската библиотека „Тане
Георгиевски“ по повод месецот на книгата. Поради зголемениот интерес за
учество, учениците се натпреваруваа поделени во групи, информира вд
директорката на библиотеката Ана Денковиќ -Антевска.

-Се надевам дека успешно како и секоја година ќе
одговорат на задачата. Комисијата која што го спроведува литературниот и
ликовниот конкурс во најскоро време ќе ги објави добитниците, најуспешните како
и оние што учествуваат ќе добиј и благодарници…

Read More

Одбележана 107 годишнината од Кумановска битка

Одбележана 107 годишнината од Кумановска битка

На Спомен костурницата на паднатите борци во Зебрњак вчера беше
одбележана 107 годишнината од Кумановска битка водена во текот на Првата
балканска војна, на 23 и 24 октомври 1912 година помеѓу српската и турската
војска.  

Порака и повик за
помасовна посетеност и оддавање почит на борците кои што ги дале
своите животи не мислејќи на своите деца, родители, одејќи да им помогнат на
своите браќа да се одбранат и да се ослободат, упати претседателката на
Српската заедница во Македонија, Гордана Јовиќ –Стојковска….

Read More

Извиднички одред „Скаут“ учествуваше на ДИОН

Извиднички одред  „Скаут“ учествуваше на ДИОН

Извидничкиот одред „Скаут“  од Куманово од 10-ти до 13 –ти октомври годинава учествуваше на Државен извиднички ориентационен натпревар во селото Орел, Свети Николе. Како што информира Моника Спасовска од Скаут, натпреварот се одржува еднаш годишно и претставува највисок натпревар на ниво на државата каде што се оценуваат вештините, знаењата, снаодливоста и издржливоста на извидниците. Извидничкиот одред  од Куманово учествуваше со 11 извидници од кои екипата Архитект во состав на Моника Спасовска, Цветанка Вељковска, Никола Спасовски…

Read More

Костурница ќе се реконструра наредната година

Костурница ќе се реконструра наредната година

Спомен Костурница на паднатите борци во НОБ од кумановско
ќе се реконструира и реставрира во текот на наредната година, најави
претседателот на Владата, Зоран Заев при последното гостување во емисијата
СТАВ. Конзерваторскиот проект кој што изработува Националниот конзерваторскиот
центар во Скопје со оглед на тоа што станува збор за споменик во надлежност на
државата, според премиерот Заев веројатно ќе биде завршен на пролет.

– Вредноста на реконструкцијата и на реставрацијата не е
толку голема, околу  150.000 евра или до
10 милиони денари….

Read More

Денот на ЗОК одбележан во касарната „Боро Менков“

Денот на ЗОК одбележан во касарната „Боро Менков“

Во касарната „Боро Менков” во Куманово, Здружената
Оперативна Команда (ЗОК), со воена свеченост денеска го прослави денот на
единицата 17-ти октомври.

На свеченоста присуствуваа претседателот на Република Северна Македонија и
врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, министерката
за одбрана, Радмила Шеќеринска, началникот на Генералштабот на Армијата,
генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, генералите во Армијата, поранешни
команданти на оваа команда, претставници од министерството за одбрана и
Генералштабот, поранешни команданти на ЗОК, претставници од локалната самоуправа,
воени аташеа акредитирани во државата.

Командантот на ЗОК, Павле Арсоски  во
говорот пред…

Read More

Промовиран документарен филм за гимназијата

Промовиран документарен филм за гимназијата

Гимназијата  „Гоце Делчев“ вчера во Занаетчискиот дом го
промовираше документарниот филм за постоењето на ова училиште, формирано
1945-та година. Документарниот филм го следи
развојот на училиштето од почетокот до денес, претставувајќи го хронолошки
процесот за изградба, создавање на првата учителска школа, учениците,
професорите, кои се вградиле во образованието на успешните генерации.

 Промоторот на филмот проф. д-р. Маја Јакимовска Тошиќ,
рече дека гимназијата е една од врвните институции во градот низ која низ
годините поминале генерации, успешни луѓе кои го презентираат Куманово во
државата и…

Read More

Одбележан Светскиот ден на храната

Одбележан Светскиот ден на храната

Средното стручно училиште „Киро Бурназ“ денеска го одбележа Светскиот ден на храната, 16-ти Октомври, под мотото „Правилна исхрана, достапна и пристапна за сите – за нула гладни во светот“. Четврта година по ред, ова училиште преку пригодна манифестација ја потенцира потребата за будење на свеста кај граѓаните за помош на гладните во светот.

Директорката на ССОУ „Киро Бурназ“ , Весна Трајковска пред присутните
потенцираше дека како институција каде што се образуваат кадри кои што се
занимаваат со…

Read More

Сребрен и бронзен медал за младите пингпонгари

Сребрен и бронзен медал за младите пингпонгари

Во организација на Пинг понг клуб „Куманово“ и Општинскиот сојуз на
спортови , изминатиот викенд се одржа Петтиот традиционален турнир во пинг
понг  за кадети „Куманово 2019“. На
турнирот учество зедоа 26 кадети и кадетки од шест клуба од Македонија, а
се  одржа во спортската сала на
гимназијата Гоце Делчев , по повод државниот празник 11-ти Октомври, информира
координаторот и прв тренер на клубот , Мики Трендафиловски. Тој е задоволен од
играта на неговите ученици и постигнатиот резултат на турнирот.

„Андреј Васевски е…

Read More
1 2 3 116