Вечерва во СТАВ – Елена Мишиќ и Благица Димитровска

Вечерва во СТАВ – Елена Мишиќ и Благица Димитровска

За повторната можност за стипендирање на ученици со попреченост, за потребните документи за стипендија, рокот за аплицирање, но и за останатите активности на Фондaцијата „Чекор по чекор“ и здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“ во насока на подобрување на пристапноста и инклузивноста во училиштата ќе слушнете вечерва во емисијата СТАВ од Елена Мишиќ, раководител на проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ , и Благица Димитровска, претседател на „Инклузива“.

Read More

Бесплатно претставување на кандидати на ТВ Плус

Бесплатно претставување на кандидати на ТВ Плус

Во понеделник во емисијата Студио плус во 18 часот и 30 минути во живо ќе се изврши ждрепка со која ќе се утврди редоследот за бесплатно претставување на кандидатските листи за советници. Поради активните ковид мерки, извлекувањето ќе биде извршено без присуство на кандидатите. Политичките партии, како и независните граѓански иницијативи навремено преку електронски пат ќе бидат известени за извлекувањето и за утврдениот редослед за претставување. Во истата емисија ќе биде утврден и редоследот по…

Read More

ВИДЕО: Одбележан Европскиот ден на спортот во училиштата

ВИДЕО: Одбележан Европскиот ден на спортот во училиштата

Ученици од 20 училишта од Куманово и Старо Нагоричане денеска со физички активности беа вклучени во одбележувањето на Европскиот ден на спортот во училиштата. Национален координатор на спортската манифестација е Федерацијата на спортски  педагози на Македоинја, во партнерство со  Здружението на спортски педагози од Куманово, како и општинските Сојуз на спортови и Сојузот на училишен спорт. Мотото на Европскиот ден на училишен спорт, кој во Куманово се одбележа на Спомен Костурница е да се вежба…

Read More

Без вода повеќе улици во Куманово

Без вода повеќе улици во Куманово

Повеќе локации во Куманово денеска ќе бидат без вода поради дефекти на водоводната мрежа. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, станува збор за улиците:
ул. „120“, нас. Карпош
ул. „251“, нас. Ајдучка чешма
ул. „302“, нас. Ајдучка чешма
ул. „Бајрам Шабани“
ул. „Правда Спасовска“
ул. „Титова Митровачка“
ул. „Вараждинска“
ул. „Димче Каранфиловски“
ул. „Симо Погачаревиќ“
ул. „Димо Хаџи Димов“ со околните улици од висока зона
СОУ Гимназија „Гоце Делчев“
фонтана „Четири бандери“ и
м.в. Пчински пат.
 

Read More

Притвор за очната лекарка од кумановската болница за примање поткуп

Притвор за очната лекарка од кумановската болница за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против жителка на Куманово, на возраст од 51 година, поради постоење на основано сомневање дека сторила едно продолжено  кривичнo делo  – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 4 во врска  со став 2 во врска со став 1, а во врска со член 45 став 1 и едно продолжено кривично дело – Примање поткуп од член 357 став 6 во врска со став 2 во…

Read More

Филипче: Брзи антигенски тестови за учениците во основните и средните училишта

Филипче: Брзи антигенски тестови за учениците во основните и средните училишта

„Засега, состојбата во училиштата е стабилна, но поради претпазливост и располагање со точни информации и сознанија во подготовка е методологија за спроведување на скрининг тестирање за учениците во основните и средните училишта. Тестирањата на учениците ќе се прават со брзи антигенски тестови“, ова денеска го соопшти министерот за здравство д-р Венко Филипче, кој воедно истакна дека дополнително ќе бидат презентирани сите детали околу начинот на спроведување на овој скрининг.
– По почетокот на учебната година се…

Read More

ВИДЕО: Меѓународниот фестивал „ Денови на комедија“ започнува в понеделник

ВИДЕО: Меѓународниот фестивал „ Денови на комедија“ започнува в понеделник

Со претставата „ Партија реми“ на Драмски театар Скопје, в понеделник ќе започне 24-тото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во НУЦК  „Трајко Прокопиев“. Публиката ќе има можност да гледа неколку претстави од Македонија и земјите од соседството. На првата фестивалска вечер ќе биде доделена и наградата „Васил Иљоски“. Годинава наградата ќе биде врачена на актерката Стојна Костовска.
Од националната установа се надеваат на успешен фестивал, а што се однесува до подготовките, целосно се…

Read More

(ВИДЕО) Петчасовна блокада поради алтернативниот пат до „Искрин мост“

(ВИДЕО) Петчасовна блокада поради алтернативниот пат до „Искрин мост“

Претставници на десетина кумановски села и засегнати граѓани денеска преку петчасовна блокада на регионалниот пат Куманово -Свети Николе, на излезот од Доброшане, повторно побараа од надлежните да се асфалтира алтернативниот пат до т.н. „Искрин мост“, за кој велат е небезбеден. На денешниот протест ги повторија сите досегашни барања, поставување на соодветна патна сигнализација, информативни табли, но најавија и интензивирање на блокадите.
-Треба да се асфалтира патот, доаѓаат врнежи од дожд, по тој пат никој не може…

Read More

Три улици во населба Перо Чичо ќе бидат без струја до 14 часот

Три улици во населба Перо Чичо ќе бидат без струја до 14 часот

Улиците „30-ти Јули“, „6-ти Април“ и „Анѓа Ранковиќ“ во населбата Перо Чичо денеска ќе бидат без електрична енергија во периодот од 08 до 14 часот, информираат надлежните од Регионалниот центар за управување со кризи.  Прекините во напојување со електрична енергија ги најавила компанијата ЕВН.
 
 

Read More

ДЗС: Попишани 1.212.339 лица

ДЗС: Попишани 1.212.339 лица

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика.
Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 193.982 лица.
Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.

Read More
1 2 3 186