Откажан протестот кај пругата во Режановце

Откажан протестот кај пругата во Режановце

Се откажа  најавениот протест во селото Режановце откако мештаните добиле ветување од надлежните  дека ќе биде вградена канализационата цевка во пругата. Ова беше нивното единствено барање, во спротивно најавуваа дека со протести ќе ги сопрат градежните работи, односно реконструкцијата на делницата Куманово –Бељаковце која е дел од проектот Железнички Коридор 8. Претставници од Министерството за транспорт и врски и Македонски Железници-Инфраструктура вчера попладне одржале состанок со првите луѓе на месната заедница.  Притоа им објасниле дека…

Read More

Итната помош со полни раце работа

Итната помош со полни раце работа

Топлото време го зголеми бројот на лекарски интервенции. Околу четириесетина повици за едно деноноќие обично регистрира  Итната помош во Куманово, но во текот на вчерашниот и денешниот ден, покачен е обемот на работата на лекарите. Во најголем број случаи станува збор за интервенирање кај пациенти со хронични заболувања, но има и ситуации во кои кај помладата популација доаѓа до ненадејно нагло паѓање на притисокот поради подолго задржување на отворен простор на топлото време. Лекарите  им…

Read More

Комунистите оддадоа почит на Тито

Комунистите оддадоа почит на Тито

Денеска се навршуват 35 години од смртта на доживотниот претседател на СФРЈ и лидер на југословенските комунисти Јосип Броз Тито. Членови на Комунистичката партија на Македонија, Титовите леви сили и почитувачите на ликот и делото на Тито во негова чест положија цвеќе на спомен -плочата на градскиот плоштад, со желба не само да се повтори, туку и да се надмине неговото дело.
„Во Титовото време кога живеевме имавме детство, имавме младост, имавме образование, имавме здравство, значи…

Read More

Koj е сопственик на Домот на АРМ?!

Koj е сопственик на Домот на АРМ?!

Кој е надлежен за Домот на АРМ во Куманово, дали со дел од просториите се уште стопанисуваат министерството за земјоделство и Државниот архив или е во прашање некоја друга институција, се обиде да дознае деновиве телевизија Плус. Поаѓајќи од одговорот на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, просторот кој пред неколку години го добиле на корисничко право со заклучок на Владата е вратен на Министерството за одбрана.
 „Ние како министерство бараме простор за подрачната единица Куманово…

Read More

Откажан Првомајски пикник на Студена вода

Откажан Првомајски пикник на Студена вода

Најавуваниот Првомајски пикник на Студена вода е откажан. Здружението на резервни армиски и полициски ветерани иако организационо е подготвено за одбележување на Меѓународниот ден на трудот сепак манифестацијата нема да се одржи поради финансиски причини.
-Пикникот е откажан од едноставни причини. Ние како здружени не можеме да си ги дозволиме тие средства, тука треба автобуси, бина, озвучување. Сите ние сме виновни за оваа ситуација, не поединци, не локалната самоуправа, ако состојбата е таква нека биде таква…

Read More

Крводарителска акција во чест на Александар Ковачевски

Крводарителска акција во чест на Александар Ковачевски

Почитувачите на ликот и делото на Александар Ковачевски, негови колеги од министерството за одбрана, припадници на АРМ и членови на Здружението на армиските и полициските ветерани денеска беа дел од крводарителската акција , организирана во Клубот на ветераните „Христијан Тодоровски Карпош“.
-Ова е трета по ред крводарителска акција во чест на мојот покоен сопруг кој беше крводарител, член на ова Здружение на ветерани и беше доста хуман човек, сакаше да помага, даруваше крв. Првата акција беше…

Read More

Марш на солидарноста по повод 1-ви Мај

Марш на солидарноста по повод 1-ви Мај

1-ви  Мај, Меѓународниот ден на трудот ќе биде одбележан со Марш на солидарност  организиран од Сојузот на синдикатите на Македонија.  Во петок, напладне на маршот можат да се приклучат и работниците од Куманово, членови на ССМ, информираат од Регионалната синдикална организација.  Годинава, мотото е поддршка на законските решенија.
-Сакаме да кажеме дека треба да се почитуваат колективните договори и колективните договори да бидат потпишани од сите фирми односно сите работодавачи да имаат потпишано колективни договори така…

Read More

Учениците лесно го изучуваат англискиот јазик

Учениците лесно го изучуваат англискиот јазик

По пет ученици од  петто, шесто и седмо одделение и пет ученици вкупно од осмо и деветто одделение ќе учествуваат на државен натпревар по англиски јазик кој ќе се одржи на 09 мај во Скопје. Овие ученици покажаа најдобри резултати на регионалниот натпревар во спелување  што се одржа викендов во основното училиште „Христијан Карпош“.  Покрај натпреварувачите  од кумановските централни и подрачни училишта, своето познавање на англискиот јазик го покажаа и учениците од Крива Паланка и…

Read More

Пролетен крос на пензионерите

Пролетен крос на пензионерите

Мирко Цветковски и Јасмина Тодоровска победија на пролетниот крос организиран викендов од здружението на пензионери од Куманово. Ова воедно беше и подготовка за општинскиот натпревар кој допрва ќе се одржи.
-Времето не послужи денеска, малку беше напорно, но битно е да се учествува, некој мора да биде прв, а некој последен изјави Мирко Цветковски,  пензионер
-Досега имам учествувано на две републички спортски пензионерски игри, имам бронзена и сребрена медала во дисциплината фрлање на ѓуле и трчање на…

Read More

Женски футсал на Државен натпревар

Женски футсал на Државен натпревар

Женската екипа во футсал од основното училиште „Магдалена Антова“ деновиве се подготвува за државниот натпревар во Скопје, откако претходно освоија  прво место и на општинскиот и на регионалниот натпревар.
 -Државниот натпревар ќе се одигра во Скопје од 14 до 16 мај, ќе учествуваат  од 6 до 8 екипи девојчиња, истовремено тоа ќе биде и Олимпијада  на која ќе земат учество учесници од сите спортови, ќе бидат застапени футсал, машки и женски, потоа ракомет, одбојка, кошарка и…

Read More
1 102 103 104 105 106 107