Инспекторите и полицијата се сретнаа со угостителите

Инспекторите и полицијата се сретнаа со угостителите

Инспекторите за животна средина при Секторот за инспекциски надзор во Општина Куманово и претставници на полициската станица од општа надлежност и отсекот за превенција денеска одржаа едукативен состанок со  угостителите и управителите на станбените објекти со цел да им укажат на законските одредби кои што се должни да ги почитуваат , особено во пресрет  на летната сезона. Претставниците на полицијата потсетија дека треба да се почитува  Законот за јавен ред и мир. Доколку се регистрира…

Read More

Промоција на проектот „ BEST“

Промоција на проектот „ BEST“

„Порака наша“  заедно со основното училиште Толи Зордумис и средното училиште Киро Бурназ неделава е домаќин на четвртата меѓународна средба помеѓу партнерите на проектот “BEST” – Најдобри ученици преку најдобри професори . Проектот е координиран од Француската асоцијација Култура 21, во кој освен Македонија и Франција, партнери се и организации и училишта  Полска и Романија.
Според координаторот од Франција, проектот има цел да обезбеди алатки за професори во основното и средното  образование и да осигура ефикасна…

Read More

Прогласени првенци на генерацијата

Прогласени првенци на генерацијата

Ученици од дваесет и три  основни  и  пет средни училишта од Куманово и Старо Нагоричане  се прогласени за првенци на генерацијата во оваа учебна година. Дипломите и наградите на учениците денеска им ги доделија претседателката на Советот на општината Атина Мургашанска и претседателката на здружението на просветни работници, Лидија Николовска Георгиевска. Традиционално , по повод претстојниот празник  24 мај – Денот на сесловенските просветители и Денот на просветните работници во Македонија се организира ваква манифестација…

Read More

Се зголемува бројот на првачињата во „Магдалена Антова “

Се зголемува бројот на првачињата во „Магдалена Антова “

Основното училиште „Магдалена Антова“ е едно од неколкуте училишта во градот во кое што секоја година се запишуваат најголем број првачиња. Надлежните информираат дека во следната учебна година во „Магдалена Антова“ ќе учат дваесет првоодделенци повеќе споредбено со тековната учебна година.
-Ние како училиште „Магдалена Антова“ сме пријатно изненадени со бројот на првачиња кои што ги запишуваме и согласно списокот кој го добивме од надлежните служби кои што се надлежни за реонизација при запишување на првачиња…

Read More

Димитриевски: Општината ќе организира заедничка матурска забава

Димитриевски: Општината ќе организира заедничка матурска забава

Заедничка прослава за сите матуранти без разлика на етничка, верска или друга припадност ќе организира општина Куманово на 31 мај годинава во дискотеката Спејс, најави градоначалникот Максим Димитриевски на денешното обраќање пред кумановските матуранти во спортската сала на средното училиште „Перо Наков“. Димитриевски упати неколку пораки до матураните. „Бидејќи живееме во космополитско мултиетничко општество , ќе мора нашите различности да ги искористиме како предност и да градиме една заедничка иднина во рамките на една заедничка…

Read More

Се одржа маскенбалот „ Батко Ѓорѓија“

Се одржа маскенбалот „ Батко Ѓорѓија“

Маските  „Пиано“ изработени  од учениците на  средното стручно училиште „Киро Бурназ“, „Лебедово езеро“ од основното училиште  „Толи Зордумис“ и „Мали сликари“ од градинката „ Буба Мара “ се прогласени за најдобри на маскенбалот Батко Ѓорѓија што се одржа викендов во Куманово. И покрај тоа што тричленото стручно жири годинава навистина имаше тешка задача, сепак мораше да се одлучат за само три од десетиците маски кои што учествуваа на 16-от по ред маскенбал.
Инаку, повеќе од 1000…

Read More

Димитриевски: ВМРО ДПМНЕ ги злоупотребува бранителите

Димитриевски: ВМРО ДПМНЕ ги злоупотребува бранителите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски ја поддржува иницијативата на ВМРО ДПМНЕ за изградба на Спомен обележје во чест на загинатите бранители во населбата Тоде Мендол на деветти и десетти мај, но смета дека опозициската партија ги злоупотребува имињата на хероите  кои својот живот го дадоа за Македонија во политички цели. „Сметам дека треба да има спомен обележје на бранителите во нашата општина како што има  спомен обележја на територијата на целата држава “ , изјави…

Read More

Крстевски: Да се почитува реонизација при запишување на првачиња

Крстевски: Да се почитува реонизација при запишување на првачиња

До крајот на месецов трае запишувањето на децата во прво одделение  кои што се родени во 2012-та година  и дечињата родени во јануари 2013-та година. Формално е така, но практиката покажува дека првачињата се запишуваат и во текот на летниот период се до стартот на новата учебна година. Според податоците со кои што располага секторот за образование,  наредната учебна година во прво одделение треба да бидат запишани 1696 деца според списокот добиен од надлежна државна…

Read More

Одбележан меѓународниот ден на акушерството

Одбележан меѓународниот ден на акушерството

Со интерактивно предавање за поттикнување на свеста на бремените жени денеска во кумановската болница беше одбележан меѓународниот ден на акушерството.  Психичка подготвка за породување, значење на доењето и значењето на првото мајчино млеко беа темите на кои што се разговараше денеска. Предавачи беа акушерки од Одделот за гинекологија и акушерство при Општа болница Куманово.
-На бремените жени им презентиравме како изгледа нашето одделение , како работиме, што работиме и сакаме со ова еден нов момент да…

Read More

Да се прогласи Ден на бранителите на РМ – порака од граѓаните

Да се прогласи Ден на бранителите на РМ – порака од граѓаните

Подигање на споменик во чест на осумтемина загинати припадници на МВР  во  кумановската населба Тоде Мендол  и прогласување  на 09 –ти мај за Ден на бранителите на РМ , побараа денеска кумановци на  годишнината од антитерористичката акција. За загинатите бранители Љубиша Аранѓеловиќ, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Жарко Кузмановски, Исамедин Османи, Сашо Самојловски, Ненад Серафимовски и Горан Стојменовиќ, утрово се одржа панихида во црквата Свети Никола организирана од група на бранители. „Македонија никогаш нема да ги…

Read More
1 2 3 4 79