(ВИДЕО)„Инклузива“: Повредени правата на лицата со попреченост на изборите

(ВИДЕО)„Инклузива“: Повредени правата на лицата со попреченост на изборите

Здружението „Инклузива“ од Куманово регистирало нерегуларности, но и попречување и оневозможување на гласачкото право за лицата со попреченост на локалните избори. Според претседателката на здружението за промоција и развој на инклузивно општество, Благица Димитровска, на ниво на државата, но и во Куманово, имало повеќе пријави во однос на материјалите за гласање, сликовитите прикази за процесот на гласање и граничници.
-Само во неколку градови во земјава беа поставени, во другите воопшто ги немаше, што беше повеќе од…

Read More

ДИК: 34 општини добија градоначалници во првиот круг

ДИК: 34 општини добија градоначалници во првиот круг

Според прелиминарните резултати од Државната изборна комисија 34 општини добија градоначалници во првиот круг од локалните избори од кои 22 се од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, а девет од коалицијата предводена од СДСМ и тројца градоначалници на општини се од ДУИ.
Во вториот круг во најголем дел од општините ќе се избира меѓу кандидатите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.  Кандидатите на Алијанса за Албанците/ Алтернатива и ДУИ ќе ја трчаат градоначалничката трка во вториот круг во седум  општини,…

Read More

Илиевски и Спасовски заедно со младите ја славеа победата во прв круг, во втор круг уште поголема победа за Куманово

Илиевски и Спасовски заедно со младите ја славеа победата во прв круг, во втор круг уште поголема победа за Куманово

Оливер Илиевски кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово вчера заедно со потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски, како и со локалниот клуб на Социјалдемократската младина на Македонија, во клубот Версус со пригодна забава го прославија водството во првиот круг на локалните избори за градоначалник и убедливата победа за Совет на Општина Куманово.
Листата на советници на СДСМ и коалицијата освоија 10 советници, наспроти 8-те на листата група избирачи. Бројките јасно кажуваат дека СДСМ е убедлив победник…

Read More

(ВИДЕО)Димитриевски со најмногу гласови во првиот круг од локалните избори

(ВИДЕО)Димитриевски со најмногу гласови во првиот круг од локалните избори

Максим Димитриевски, независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ според Државната изборна комисија, освои најголем број гласови на локалните избори. ДИК официјално објави дека Димитриевски освои 32,79 отсто од гласовите или вкупно 15.164 гласови.
Димитриевски синоќа заедно со приврзаниците од градскиот плоштад најави дека влегува во вториот круг од локалните избори 2021. Тој кажа дека води пред останатите кандидати, според обработените податоци.
– Ние ја добивме најголемата поддршка од граѓаните на…

Read More

ДИК: Советничката листа на СДСМ со најголем број на гласови

ДИК: Советничката листа на СДСМ со најголем број на гласови

Листата на кандидати за советници на коалицијата на СДСМ, предводена од Атина Мургашанска освои најголем број на гласови на локалните избори, објави ДИК.
СДСМ има освоено над илјада гласови повеќе од кандидатската листа на советници на граѓанската иницијатива „За наше Куманово“, предводена од Ивана Ѓорѓиевска,  односно  СДСМ освои 11.688 гласови (23,32%), додека листата предводена од Ѓорѓиевска доби 10.258 гласови (22,22%).
Листата на кандидати за советници коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Елена Доцевска Божиновска има освоено 8.794 гласови…

Read More

ДИК: Максим Димитриевски со најголем број гласови во Куманово

ДИК: Максим Димитриевски со најголем број гласови во Куманово

Максим Димитриевски, независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ според Државната изборна комисија, освои најголем број гласови на локалните избори. ДИК официјално објави дека Димитриевски освои 32,82 отсто од гласовите или вкупно 15.151 гласови.
Со минимална разлика, веднаш по него, според ДИК, е кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски кој има 32,71 отсто од гласовите, или освоил точно 15.098 гласови.
Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски освоил 18,56 проценти од гласовите или 8.567…

Read More

До 13 часот излезноста во Куманово е околу 13 проценти

До 13 часот излезноста во Куманово е околу 13 проценти

Во Општина Куманово како најголема единица на локалната самоуправа заклучно со 13 часот  според бројот на гласачи, своето право на глас го оствариле вкупно 12,41% од гласачите, односно 9.956 лица, покажуваат податоците на Државната изборна комисија.
Податоците за базираат на обработени 88,02 отсто од избирачките места, односно 147 места.
Во Куманово денеска се гласа на 167 избирачки места, а право на глас имаат вкупно 93.986 полнолетни граѓани.
Инаку, на ниво на државата до 13 часот гласале над 20,5…

Read More

Изборниот процес во Куманово се одвива без проблеми, освен потешкотии со фингерапаратите

Изборниот процес во Куманово се одвива без проблеми, освен потешкотии со фингерапаратите

Изборниот процес во Куманово засега тече без проблеми.
Од Секторот за внатрешни работи Куманово информираат дека од отворањето на изборните места не се регистрирани нерегуларности.
Куманово како најголема општина има и најмногу избирачи. Така, денеска на 167 избирачки места право на глас имаат вкупно 93.986 полнолетни граѓани.
Како што информираше портпаролот на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска гласањето се одвива нормално, со мали потешкотии на одредени места кога се во прашање фингерпринт уредите за биометричка идентификација.
Техничките екипи на…

Read More

До 11 часот излезноста во Куманово околу шест проценти

До 11 часот излезноста во Куманово околу шест проценти

Вкупно 5,59% од гласачите во Куманово, односно 4.103 лица го оствариле своето право на глас заклучно со 11 часот, покажуваат податоците на Државната изборна комисија.
Податоците се базираат на обработени 80,84 отсто од избирачките места, односно 135 места.
Во Куманово денеска се гласа на 167 избирачки места, а право на глас имаат вкупно 93.986 полнолетни граѓани.
Инаку, од вкупно обработени 2.544, односно 73,1 проценти од избирачките места на денешните локални избори до 11 часот гласале вкупно 135 906…

Read More

37 новозаболени граѓани на Куманово од коронавирусот

37 новозаболени граѓани на Куманово од коронавирусот

37 новозаболени кумановци од вкупно 413 нови случаи на ниво на државата во последните 24 часа, регистрира Министерството за здравство.
Во текот на изминатото деноноќие починале девет лица. Сите пријавени лица се починати во болнички услови, соопштија надлежните. Регистрирани сe 309 оздравени пациенти во државата, од нив од Куманово се 27.
Дополнително, согласно регистерот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин“, пријавени се уште четири починати лица, со датум на смрт од 06.10.2021 до 09.10.2021…

Read More
1 2 3 4 5 198