СДСМ: Куманово целосно заборавено од власта

СДСМ: Куманово целосно заборавено од власта

Додека локалната власт се обидува на секаков начин да излезе во пресрет на потребите на граѓаните, исклучиво со сопствени средства, Куманово целосно е заборавено од централната власт на Никола Груевски, рече на денешната пресконференција Сашо Тодоровски, портпарол на Социјалдемократскиот сојуз.
-Дополнителен доказ за тоа се низата нереализирани проекти коишто ВМРО-ДПМНЕ ги вети на граѓаните, како на пример, реконструкција на автопатската делница Куманово-Миладиновци, експресен пат Куманово Деве Баир, реконструкција на далноводот Скопје -Куманово, спортска сала во основно…

Read More

Инфо- ден за невладини организации

Инфо- ден за невладини организации

Македонскиот центар за европско образование објави повик  за мали локални иницијативи на невладините организации кои постојат најмалку две години низ целата држава. Проектот е за трансфер на знаењата за политиките на Европската Унија за намалување на разликите меѓу граѓанските организации. Во просториите на Мулти Култи во Куманово денеска се одржа седмиот Инфо ден во организација на центарот. Присутните беа информирани дека локалните иницијативи може да се однесуваат на три тематски области, судството и темелните права,…

Read More

Граѓаните сè повеќе се свесни за своите права

Граѓаните сè повеќе се свесни за своите права

Граѓаните во шесте општини од Североисточниот регион годинава најповеќе се жалеле на повреда на правото од областа на социјалната заштита и сигурност, на второ место е правосудството, а потоа следуваат повреда на правото во областа на финансиите и царината. Насер Весељи, заменик народниот правобранител вели дека годинава бројот на поднесени претставки до канцеларијата во Куманово е речиси ист како и минатата година.
-До вчера имаме вкупно поднесено претставки од граѓаните 220, од кои за 177 е…

Read More

Кумановци ги вакцинираат своите деца

Кумановци ги вакцинираат своите деца

Кумановци се совесни родители. И покрај тоа што годинава се водеше кампања против вакцинацијата сепак најголем дел од граѓаните на Куманово редовно ги донесуваат своите бебиња во Детскиот диспанзер, велат надлежните. Вакцинацијата за едно новороденче е неопходна бидејќи превенира и спречува повеќе заразни болести.
-Обично се почнува при раѓање на детето со вакцината бе- се- же хепатит се дава во родилиште потоа се продолжува со вакцинација на два месеца,  сега се дава од новите вакцини. Со…

Read More

Заврши Меѓународната ликовна колонија „ Карпино 2015 “

Заврши Меѓународната ликовна колонија „ Карпино 2015 “

Тринаесеттата Меѓународна Ликовна колонија „Карпино 2015“ официјално беше затворена синоќа . Четириесетина дела создадени од вештите раце на петнаесет уметници од Македонија,Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина и Украина ќе ги разубавуваат  ѕидовите на организаторот- Мултимедијалниот центар „Карпино“  како и на повеќе општински установи и институции.

-„На Денот на независноста ја затворивме 13-та колонија.Уметниците создадоа над 35 дела,кои првин ќе бидат презентирани пред кумановската публика на изложба која се реализира во чест на Денот  на градот,а потоа…

Read More

Одбележан Денот на независноста на РМ

Одбележан Денот на независноста на РМ

Куманово се вложи во самобитноста на Република Македонија. Затоа не можам, а да не спомнам дека настаните кои што во историјата на овој град се забележани како позитивни се длабоко втемелени во нејзината независност и самобитност.
Но,  за жал сите тие настани не биле само позитивни. Многупати се случувале големи притисоци врз нашиот град, рече претседателот на Советот на општина Куманово, Максим Димитриевски  на чествувањето на Денот на независноста на спомен- Костурницата .

-Затоа не можам, а…

Read More

Реакција на СДСМ на посетата на Груевски

Реакција на СДСМ на посетата на Груевски

На посетата на Куманово од премиерот Никола Груевски денеска реагираше општинската организација на Социјалдемократскиот сојуз. Според  портпаролот Сашо Тодоровски,премиерот наместо да се фали со нови прозорци во основното училиште Браќа Миладиновци , треба да каже колку средства во последните 10 година има дадено за Општина Куманово. На Куманово не му е потребен популизмот и инаетот на Груевски. На Куманово му се потребни реални инвестиции кои ќе ги подобрат условите за живот и ќе ги задржат…

Read More

Премиерот Груевски во Старо Нагоричане

Премиерот Груевски во Старо Нагоричане

Во општината Старо Нагоричане функционираат  канцеларија за социјални работи, биро за вработување,  формирана е територијална противпожарна единица која со позајмено возило од Куманово и со 10 пожарнири засега успешно се справува со пожарите во овој регион, а за десетина дена ќе биде отворена и канцеларија за поднесување барања за субвенции, рече градоначалникот Милован Стојковски при посетата на општината од премиерот Никола Груевски.
 -Освен два асфалта во Младо Нагоричане што ги реализиравме, третиот е Никуљане- Челопек и…

Read More

И денеска протестираа жителите на Режановце

И денеска протестираа жителите на Режановце

Изградбата на пругата од Коридор 8 кај селото Режановце четврти ден стои во место. Мештаните и денеска протестираа и не дозволуваат да се извршувааат градежните работи на терен додека надлежните не ги исполнат нивните барања, поправка на се она што тешката механизација на фирмата- подизведувач го уништила во селото откако започна изградбата на Коридор 8 .
-Нема да попуштиме нека дојдат на лице место да видат дека асфалтот е оштетен, на почеток на селото шахтата не…

Read More

Богата продукција на уметнички дела

Богата продукција на уметнички дела

Уметниците кои се дел од меѓународната ликовна колонија карпино 2015 работат во полна пареа. Петнаесетина дела веќе се готови, а повеќе од 20 се започнати. Творат на слободна тема, со комбинирана техника. Задоволни се од организацијата на домаќинот, Мултимедијалниот центар Карпино.
-Одбив многу колонии, бидејќи немам  време многу сум зафатен, но овде дојдов со радост бидејќи оваа колонија ми е многу драга. Јас сум истражувач, користам комбинирана техника, влегувам во сите сфери во сите димензии, за…

Read More
1 68 69 70 71 72 81