Заврши екстерното тестирање на матурантите

Заврши екстерното тестирање на матурантите

Заврши екстерното тестирање на матурантите.  Според надлежните, проверувањето на учениците кое се спроведуваше од понеделникот поминало во најдобар ред со мали забелешки во врска со двосмисленост на одредени прашања, непонудени одговори кои што матурантите ги очекувале како можни точни или пак понудени одговори кои што не соодветствуваат со поставените прашања.
-Од нашето училиште беа опфатени 245 матуранти кои беа обврзани да полагаат два предмета. Имаме како и секоја година сугерирања од страна на учениците во врска…

Read More

Започна издавањето на електронски здравствени картички

Започна издавањето на електронски здравствени картички

Стотина граѓани веќе ги подигнаа своите електронски здравствени картички  од подрачната служба на Фондот за здравствено осигурување во Куманово. Според надлежните, 5.778 кумановци кои имале поднесено барање, а досега немале добиено електронска картичка тоа можат да го сторат на шалтерите во подрачната служба секој работен ден од 8 часот и и 30 минути до 16 часот и 30 минути. Само во текот на вчерашниот ден кога и започна издавањето на картичките, биле подигнати  110  електронски…

Read More

Започна издавањето на електронски здравствени картички

Започна издавањето на електронски здравствени картички

Стотина граѓани веќе ги подигнаа своите електронски здравствени картички  од подрачната служба на Фондот за здравствено осигурување во Куманово. Според надлежните, 5.778 кумановци кои имале поднесено барање, а досега немале добиено електронска картичка тоа можат да го сторат на шалтерите во подрачната служба секој работен ден од 8 часот и и 30 минути до 16 часот и 30 минути. Само во текот на вчерашниот ден кога и започна издавањето на картичките, биле подигнати  110  електронски…

Read More

И млади кумановки заболуваат од рак на грлото на матка

И млади кумановки заболуваат од рак на грлото на матка

Рапидно расне бројот на младите кумановки кај кои e дијагностициран рак на грлото на матка. 55 случаи се регистрирани минатата година, меѓу кои има и 18 годишни девојки. Гинекологот Предраг Божичковиќ посочува дека ова вирусно заболување е резултат на зголемени сексуални активности на младата популација. Ако во минатото од рак на грлото на матка заболувале жени над 30-годишна возраст, последниве години постојано се спушта возрасната граница, рече Божичковиќ по повод Европската недела за превенција од…

Read More

Бадник – празник на пост и молитва

Бадник – празник на пост и молитва

Православните верници утре го слават Бадник, денот пред  роденденот на Исус Христос  според христијанската традиција. Истовремено, со овој ден завршуваат и Божиќните пости. Според свештените лица, православните христијани се наоѓаат во период на исчекување на раѓањето на Исус Христос.
-Празникот Бадник е настан со кој што се подготвуваме за Христовото раѓање, ден кој што треба да го поминеме во пост и во молитва, за што подостојно и што блиску да го пречекаме тоа славно христово раѓање,…

Read More

СДСМ ќе организира прослава на Бадник

СДСМ ќе организира прослава на Бадник

Традиционално по 22 пат општинската организација на Социјалдемократскиот сојуз утревечер ќе организира прослава на Бадник. На градскиот плоштад со почеток во 21 часот ќе биде запален бадниковиот оган. Вообичаено оваа манифестација ја следат неколку илјади граѓани.
-На овој празничен ден, од свое лично име и од името на општинската организација на СДСМ ги повикувам сите граѓани на Куманово да ни се придружат и заедно во мир, спокојство и радост да го дочекаме Христовото раѓање, изјави Сашо…

Read More

Фрлени педесетина тони сол на улиците во градот

Фрлени педесетина тони сол на улиците во градот

Првата снежна покривка донесе и отежнато одвивање на сообраќајот. Но, за разлика од вчера кога улиците, а посебно тротоарите беа лизгави, во текот на денот се работеше на нивното расчистување. Повеќе од 50 тони сол и ризла се фрлени последниве 24 часа по улиците во Куманово. За зимско одржување на улиците се задолжени кумановската фирма „КООП Инженеринг“  која ја одржува западната зона од градот и фирмата „Катинг“ од Скопје, која досега потрошила 35 тони сол…

Read More

Екплозија во шахта од гасовод

Екплозија  во шахта од гасовод

Експлозија предизвикана од пиротехничко средство вчера изутрина  ги разбуди  кумановци кои живеат во станбените објекти на булеварот „Октомвриска револуција“. Засега се уште непознат сторител вчера  околу 4 часот фрлил пиротехничко средство-топовски удар  во близина на бетонска шахта од дистрибутивен гасовод и при испуштање на дозволената  количина  на гас од шахтата дошло до експлозија во приземниот дел. Ова се случило спроти спорската сала, на просторот помеѓу пешачката патека на градскиот кеј и патеката на булеварот.
Од настанатата…

Read More

Прогласени најдобриот полицаец и пожарникар

Прогласени најдобриот полицаец  и пожарникар

Виктор Христовски е прогласен за најистакнат полицаец во 2015-та, а Митко Колевски е пожарникар на годината. И во двата случаи станува збор за професионалци во својата дејност со повеќегодишно работно искуство, а се предложени за работници на годината од своите колеги. Христовски кој има 17 години работно искуство во полицијата  смета дека  само со правилно работење и рамноправно постапување кон сите учесници во сообраќајот може да изгради успешна кариера.
-Чест и гордост е за секој полициски…

Read More

Пакетчиња за корисниците на „Порака наша “

Пакетчиња за корисниците  на  „Порака наша “

И корисниците на дневниот центар за лица со интелектуална попреченост„ Порака наша  “  денеска добија новогодишни пакетчиња од локалната самоуправа. Подарувајќи  им ги пакетчињата градоначалникот Зоран Дамјановски им посака здравје и среќа во новата година. Надлежните се благодарни што првиот човек на Куманово никогаш не ги заборава лицата со интелектуална попреченост .
-Ова е убаво од нашиот градоначалник и му се заблагодарувам во име на децата, градоначалникот и советот на општината кои се нашите најголеми донатори,…

Read More
1 71 72 73 74 75 91