Специјалниот обвинител ќе работи на случајот „Куманово“

Специјалниот обвинител  ќе работи на случајот „Куманово“

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева најверојатно ќе работи и на случајот „Куманово“ против членовите на вооружената група кои беа уапсени по инцидентот во населбата „Тоде Мендол“  пренесуваат повеќе медиуми.
Обвинителите доделени на случајот, по собирањето на докази, изјавиле дека ќе го предадат случајот на понатамошна обработка на новиот специјален обвинител, кој беше избран денеска, по политичкиот договор меѓу најголемите партии во оваа земја.
Специјалниот обвинител за ова прашање, дискутирал денеска на средбата со македонскиот министер за правда…

Read More

Пуштена во употреба спортска сала во Липково

Пуштена во употреба спортска сала во Липково

430 ученици од  основно училиште „Дитурија“  во  општина Липково од денеска часовите по физичко образование ќе ги одржуваат во спортска сала.  Владиниот проект за изградба на 145 спортски училишни сали континуирано се реализира во сите општини низ државава. Според надлежните ова е пример за успешна соработка меѓу централната и локалната власт со цел модернизација и усовршување на училишната инфраструктура.
-Ова е втора сала во липковско,  која се протега на површина од 650 метри квадратни. За оваа…

Read More

Запленета марухана во Tабановце

Запленета марухана во Tабановце

Околу 4 килограми марихуана и 71 стебло од растението „канабис сатива “ утрово заплени кумановската полиција во пограничното село Табановце.  65 годишен жител на Табановце и неговиот 30 годишен син растението го одгледувале во семејниот двор. Во утринските часови извршен е претрес и на домот и во другите простории во нивна сопственост. Покрај другото, пронајдена е и воздушна пушка.
-Одземени се и предмети ( црево, туби, мотика) кои се користени за одгледување и обработување на трастенијата,…

Read More

Лулзим Нуредини – нов командант на Првиот механизиран пешадиски баталјон

Лулзим Нуредини – нов командант на Првиот  механизиран пешадиски баталјон

Потполковникот Лулзим Нуредини  е новиот командант на Првиот  механизиран пешадиски баталјон . Со примопредавање на военото знаме, плакета  и со дефиле на ешалоните на единиците од баталјонот денеска во касарната „  Боро Менков “ беше извршено официјалното примопредавање на должноста. Новоназначениот командант на баталјонот, Нуредини,пред присутните кажа дека е чест и одговорност што е назначен за командант, a потоа им се заблагодари на претпоставените за укажаната доверба.
-Ние што остануваме, продолжуваме понатаму,критериумите се поставени,целите се јасни,желбата…

Read More

Ќе се огради транзитниот центар за бегалците

Ќе се огради транзитниот центар за бегалците

Да се огради транзитниот центар за бегалците, да се постави управител на кампот за да има контрола над влегување и излегување од него,  да се воспостави целосна контрола од страна на комуналната инспекциска служба и Агенцијата за храна на теренот кога станува збор за донирање на прехранбени производи, да се воспостави единствен центар за донирање на облека  со седиште  во Куманово  или  во Скопје каде што  сите хумани  граѓани и активисти  ќе донираат облека и…

Read More

СДСМ: Куманово целосно заборавено од власта

СДСМ: Куманово целосно заборавено од власта

Додека локалната власт се обидува на секаков начин да излезе во пресрет на потребите на граѓаните, исклучиво со сопствени средства, Куманово целосно е заборавено од централната власт на Никола Груевски, рече на денешната пресконференција Сашо Тодоровски, портпарол на Социјалдемократскиот сојуз.
-Дополнителен доказ за тоа се низата нереализирани проекти коишто ВМРО-ДПМНЕ ги вети на граѓаните, како на пример, реконструкција на автопатската делница Куманово-Миладиновци, експресен пат Куманово Деве Баир, реконструкција на далноводот Скопје -Куманово, спортска сала во основно…

Read More

Инфо- ден за невладини организации

Инфо- ден за невладини организации

Македонскиот центар за европско образование објави повик  за мали локални иницијативи на невладините организации кои постојат најмалку две години низ целата држава. Проектот е за трансфер на знаењата за политиките на Европската Унија за намалување на разликите меѓу граѓанските организации. Во просториите на Мулти Култи во Куманово денеска се одржа седмиот Инфо ден во организација на центарот. Присутните беа информирани дека локалните иницијативи може да се однесуваат на три тематски области, судството и темелните права,…

Read More

Граѓаните сè повеќе се свесни за своите права

Граѓаните сè повеќе се свесни за своите права

Граѓаните во шесте општини од Североисточниот регион годинава најповеќе се жалеле на повреда на правото од областа на социјалната заштита и сигурност, на второ место е правосудството, а потоа следуваат повреда на правото во областа на финансиите и царината. Насер Весељи, заменик народниот правобранител вели дека годинава бројот на поднесени претставки до канцеларијата во Куманово е речиси ист како и минатата година.
-До вчера имаме вкупно поднесено претставки од граѓаните 220, од кои за 177 е…

Read More

Кумановци ги вакцинираат своите деца

Кумановци ги вакцинираат своите деца

Кумановци се совесни родители. И покрај тоа што годинава се водеше кампања против вакцинацијата сепак најголем дел од граѓаните на Куманово редовно ги донесуваат своите бебиња во Детскиот диспанзер, велат надлежните. Вакцинацијата за едно новороденче е неопходна бидејќи превенира и спречува повеќе заразни болести.
-Обично се почнува при раѓање на детето со вакцината бе- се- же хепатит се дава во родилиште потоа се продолжува со вакцинација на два месеца,  сега се дава од новите вакцини. Со…

Read More

Заврши Меѓународната ликовна колонија „ Карпино 2015 “

Заврши Меѓународната ликовна колонија „ Карпино 2015 “

Тринаесеттата Меѓународна Ликовна колонија „Карпино 2015“ официјално беше затворена синоќа . Четириесетина дела создадени од вештите раце на петнаесет уметници од Македонија,Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина и Украина ќе ги разубавуваат  ѕидовите на организаторот- Мултимедијалниот центар „Карпино“  како и на повеќе општински установи и институции.

-„На Денот на независноста ја затворивме 13-та колонија.Уметниците создадоа над 35 дела,кои првин ќе бидат презентирани пред кумановската публика на изложба која се реализира во чест на Денот  на градот,а потоа…

Read More
1 77 78 79 80 81 91