ЛДП организираше крводарителска акција

ЛДП организираше крводарителска акција

По повод 21-от роденден,општинската организација на Либерално-демократската партија Куманово денеска организираше крводарителска акција, која се одржа во просториите на Заводот за трансфузиологија при Општата болница. На акцијата која што започна во 10, а трае до 15 часот, учествуваа членови и симпатизери на партијата.
-Како и секоја година организираме низа активности по тој повод, една од тие активности е и крводарителска акција која прерасна во традиција…. Ова ми е осми пат по ред што дарувам крв и…

Read More

ЖРК Куманово најавува победа и пласман во фајнл-фор на Купот на Македонија

ЖРК Куманово најавува победа и пласман во фајнл-фор на Купот на Македонија

Женскиот ракометен тим од Куманово денеска на домашен терен го игра четвртфиналето од купот на Македонија.. Противник ќе им биде екипата на ЖРК Вардар Јуниор од Скопје. Кумановки, оваа сезона остварија една победа и два порази со скопјанки.
Екипата на ЖРК Куманово е апсолутен фаворит на овој натпревар и се очекува со победа да се пласира на фајнл форот од Купот на Македонија.
Во тимот на ЖРК Куманово преовладува огромна мотивираност за овој натпревар, а тоа се…

Read More

Одбележана годишнина од постоење на ЛДП

Одбележана годишнина од постоење на ЛДП

21 година на македонската политичка сцена- Либерално Демократска партија. Општинската организација на ЛДП од Куманово вчеравечер со пригоден коктел ја прослави годишнината од своето постоење. Изминативе денови ЛДП традиционално организираше повеќе активности, а одбележувањето ќе заврши со крводарителска акција.
– Четвртата активност ќе биде во петокот во Завод за трансфузиологија при Општа болница Куманово ќе организираме  крводарителска акција од 10 до  13 часот, изјави Ивица Костовски, претседател на ОО на ЛДП, Куманово
На синоќешното одбележување на годишнината…

Read More

Нема „гледање низ прсти“ за непрописно паркирање

Нема „гледање низ прсти“ за непрописно паркирање

Секое непрописно паркирано возило кое го носи пајак службата е санкционирано од сообраќајната полиција и јавното претпријатие. Нема никакви злоупотреби, тврдам со морална и правна одговорност. Вака одговори на денешната седница на Советот на општина Куманово, директорот на јавното претпријатије Куманово-паркинг, Фадиљ Шабни. Тој одговори на прашањето на советникот од ГРОМ, Зоран Петрушевски дали на некои граѓаните им се „гледа низ прсти“, односно дали се санкционираат само за сообраќајниот прекршок во полицијата, бидејќи во извештајот…

Read More

Пензионерите ја изведоа претставата „Зла жена“

Пензионерите ја изведоа претставата „Зла жена“

Во преполната сала во Занаетчискиот дом, пензионерската група при аматерскиот театар синоќа премиерно ќе ја изведе претставата Зла жена. Љубителите на театарот уживаа во комедијата која е во режија на Стоје Додевски а е според текстот на Јован Стерија Поповиќ.  Делото зборува за лоша жена која сака да биде се по нејзино, така била воспитувана од мали нозе, тоа го применува во текот на својот живот.
-Сега нешто се менува, игра на случајност, се наоѓа на…

Read More

Презентиран проектот „Мои пари, моја одговорност “

Презентиран проектот „Мои пари, моја одговорност “

Претставници на локалната самоуправа, јавни институции, невладини организации и други присуствуваа на инфо ден за проектот Мои пари, моја одговорност: Партиципативно буџетирање во општините во Македонија”. Проектот го имплементира граѓанската мрежа Фискаст, а како координатор организација се јавува Finance Think, како и невладината Граѓански центар за оддржлив развој ЕГРИ од Крива Паланка, која е и координатор на проектот за општините Куманово, Крива Паланка и Старо Нагоричане.
Истиот има за цел активно вклучување на граѓаните и организациите…

Read More

Се одржа 7-от кошаркарски турнир на Пинк Пантери

Се одржа 7-от кошаркарски турнир на Пинк Пантери

Кошаркарскиот клуб Пинк Пантери викендов по седми пат, го организираше меѓународниот кошаркарски турнир „Растеме заедно“. Во Куманово и оваа година, истакнатите спортисти, родени во 2003 година и помлади од Македонија, Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина, ги покажаа кошаркарските вештини. Покрај домаќинот Пинк Пантери на турнирот учествуваа екипите на Работнички и МЗТ Скопје Аеродром, Цедевита, Игокеа и Кош Сараево. Се работи за значајни екипи со реноме кои располагаат со квалитетни млади играчи. Турнирот освен што…

Read More

„Кумановски акцијаши“ ќе избира Најдобро еко семејство

„Кумановски акцијаши“ ќе избира Најдобро еко семејство

Здружението „Кумановски акцијаши“  ќе избира Најдобро еко -семејство . Сите семејствата со индивидуални дворови во Куманово кои што сакаат да бидат дел од еко -натпреварувачкиот конкурс објавен од „Кумановски акцијаши “ , тоа можат да го сторат електронски на е-маил адреса на здружението за доброволна волонтерска работа. Пријавувањето е отпочнато и веќе две семејства аплицирале за  натпреварот , вели претседателот на Кумановски акцијаши, Јусуф Љатифи. Конкурсот е во рамките на годинашниот проект  „Зелено Куманово“ ,…

Read More

Гимназијата- домаќин на регионален натпревар по француски јазик

Гимназијата- домаќин на регионален натпревар по француски јазик

Триесетина ученици од основно и средно гимназиско образование од североисточниот регион денеска учествуваа на регионален натпревар по француски јазик одржан во гимназијата „Гоце Делчев“. Натпреварувачите од Куманово, Крива Паланка, Кратово и Свети Николе имаа можност преку писмен и устен дел да ги покажат своите знаења од областа на овој втор странски јазик во образованието кој се изучува по избор на учениците.
-На денешниот натпревар се натпреваруваат ученици од три категории, билингвална паралелка која што е единствена…

Read More

Се чествува празникот Источен петок Балаклија

Се чествува празникот Источен петок Балаклија

Во црквата Света Петка во населбата Бедиње денеска православните верници го одбележаа празникот Источен петок или Балаклија. Граѓаните ја посетија црквата каде што се празнува денот поврзан со Пресвета Богородица и нејзините молитви кон Бога. Свештеникот Антонио Петрушевски објасни дека овој празник не се определува според датум, туку секогаш се празнува во петокот по Велигден. Потенцираше дека средата и петокот од Светлата недела, односно по Велигден се јаде мрсна храна.

-Источен петок Балаклија е поврзан со…

Read More
1 2 3 190