Меморијален турнир за Мартин Симоновски -Матрикс

Меморијален турнир за Мартин Симоновски -Матрикс

-Локалниот клуб на СДММ Куманово по осми пат организира
традиционален меморијален турнир во мал фудбал во чест на нашиот другар Мартин
Симоновски – Матрикс.

Натпреварите од овој турнир ќе се одиграат на 27-ми октомври (недела) во салата на ООУ „Христијан Т.Карпош“ во населба Перо Чичо, а турнирот ќе биде отворен во 11 часот.

Пријавувањето на екипите трае до 25-ти октомври. Учеството
на екипите изнесува 800 денари и истите до петок ќе можат да се пријават.
Ждрепката ќе се одржи…

Read More

Саем на книга на „Матица Македонска“

Саем на книга на „Матица Македонска“

Од денеска до сабота кумановските читатели ќе имаат
можност да го посетат саемот на книга што се одржува пред библиотеката „Тане
Георгиевски“  и да си купат по некое
издание од издавачката куќа Матица Македонска. Цената на книгите се движи од
250 до 800 денари.

-Очекуваме дополнителни попусти на изданијата кои што ги
добивме. Застапени се книги од многу жанрови, од трилери, до романтичка
литература до психолошка литература. Најбарани автори моментално се Јелена
Бачиќ Алимпиќ, Лусинда Рајли…

Бидејќи ова е еден од долгоочекуваните саеми…

Read More

(ФОТО) Се поставува металната конструкција на салата во „Наце Буѓони“

(ФОТО) Се поставува металната конструкција на салата во „Наце Буѓони“

Се поставува металната конструкција на новата спортска сала
во средното техничко училиште „Наце Буѓони“. Општина Куманово согласно
склучениот договор со Министерството за образование и наука, првин го порамни
и подготви теренот, а обезбеди и дотур на вода и сите други енергенси. Претходно, беше издадена и градежна дозвола за изградба на салата која е финансирана од Владата, преку Министерството за образование и наука.

Градоначалникот
на Куманово, Максим Димитриевски истакна дека последниве две години во општината
е инвестирано во три училишни спортски сали. Тој изрази…

Read More

Библиотеката со литературен и ликовен конкурс

Библиотеката со литературен и ликовен конкурс

Основци и средношколци од Куманово денеска се
натпреваруваа на литературен и ликовен конкурс  во организација на градската библиотека „Тане
Георгиевски“ по повод месецот на книгата. Поради зголемениот интерес за
учество, учениците се натпреваруваа поделени во групи, информира вд
директорката на библиотеката Ана Денковиќ -Антевска.

-Се надевам дека успешно како и секоја година ќе
одговорат на задачата. Комисијата која што го спроведува литературниот и
ликовниот конкурс во најскоро време ќе ги објави добитниците, најуспешните како
и оние што учествуваат ќе добиј и благодарници…

Read More

Одбележана 107 годишнината од Кумановска битка

Одбележана 107 годишнината од Кумановска битка

На Спомен костурницата на паднатите борци во Зебрњак вчера беше
одбележана 107 годишнината од Кумановска битка водена во текот на Првата
балканска војна, на 23 и 24 октомври 1912 година помеѓу српската и турската
војска.  

Порака и повик за
помасовна посетеност и оддавање почит на борците кои што ги дале
своите животи не мислејќи на своите деца, родители, одејќи да им помогнат на
своите браќа да се одбранат и да се ослободат, упати претседателката на
Српската заедница во Македонија, Гордана Јовиќ –Стојковска….

Read More

(ФОТО) Средношколци од градот дебатираа за НАТО

(ФОТО) Средношколци од градот дебатираа за НАТО

Учиме за Нато е насловот на панел дискусијата која се одржа денеска а на која учествуваа ученици од средните училишта од градот. Настанот го органзираше Инфо центарот за евроатлантски интеграции, граѓанската организација „Мост„ со поддршка на одделот за јавна дипломатија на НАТО, амабасадата на Британија и Северна Ирска во Скопје, Кралството на Холандија, како и Министерството за надворешни работи. Панел дискусијата е во рамките на НАТО караванот кој веќе се има одржано во Велес и…

Read More

ОУ „11-ти Октомври“ ја одбележа Неделата на италијанскиот јазик

ОУ „11-ти Октомври“ ја одбележа Неделата на италијанскиот јазик

Основното училиште „11-ти Октомври“ денеска со кратка приредба но и хуманитарна акција Донирај од срце и љубов ја одбележа 19-та Недела на италијанскиот јазик во светот.

„Донирај
од срце и со љубов“ е насловот на хуманитарната организација која се одржа денеска во
основното училиште „11-ти Октомври“, а по повод одбележување на 19-та
Недела на италијанскиот јазик во светот, која трае од 21-ви до 27-ми
октомври.

Настанот за собирање на храна која ќе заврши кај социјално загрозени семејства од…

Read More

Пуштено во употреба детско катче и во населба „Карпош“

Пуштено во употреба детско катче и во населба „Карпош“

Во населбата „Карпош“, поточно во близина на основното училиште „Магдалена Антова“ вчера беше пуштено во употреба деветтото детско катче, проект на општинската организација на СДСМ Куманово.

На теренот се поставени детски реквизити, лулашки, клацкалки и клупи.  

Претседателот на општинската организација на СДСМ, Мартин Костовски посочи дека викендов ќе се пуштат во употреба и катчињата во село Речица и населбата Долно Којнаре.

-На општо задоволство денеска сме заедно и со директорот на основното училиште Магдалена Антова, заменик…

Read More

Извиднички одред „Скаут“ учествуваше на ДИОН

Извиднички одред  „Скаут“ учествуваше на ДИОН

Извидничкиот одред „Скаут“  од Куманово од 10-ти до 13 –ти октомври годинава учествуваше на Државен извиднички ориентационен натпревар во селото Орел, Свети Николе. Како што информира Моника Спасовска од Скаут, натпреварот се одржува еднаш годишно и претставува највисок натпревар на ниво на државата каде што се оценуваат вештините, знаењата, снаодливоста и издржливоста на извидниците. Извидничкиот одред  од Куманово учествуваше со 11 извидници од кои екипата Архитект во состав на Моника Спасовска, Цветанка Вељковска, Никола Спасовски…

Read More

Костурница ќе се реконструра наредната година

Костурница ќе се реконструра наредната година

Спомен Костурница на паднатите борци во НОБ од кумановско
ќе се реконструира и реставрира во текот на наредната година, најави
претседателот на Владата, Зоран Заев при последното гостување во емисијата
СТАВ. Конзерваторскиот проект кој што изработува Националниот конзерваторскиот
центар во Скопје со оглед на тоа што станува збор за споменик во надлежност на
државата, според премиерот Заев веројатно ќе биде завршен на пролет.

– Вредноста на реконструкцијата и на реставрацијата не е
толку голема, околу  150.000 евра или до
10 милиони денари….

Read More
1 2 3 269