(ФОТО) Во Театар Куманово се изведе претставата „Реалисти“

(ФОТО) Во Театар Куманово се изведе претставата „Реалисти“

Во Театар Куманово, синоќа со почеток во 20 часот се изведе претставата Реалисти, која е во режија на Срѓан Јанаќиевиќ, а по текстот на авторката Јелена Кајго.

Претставата ја организираше културно информативниот центар на Србите во Македонија, Спона.

Во Реалисти играа Ивица Димитријевиќ, Владимир Петровиќ, Нина Деан Гачиќ, Ивана Павлаковиќ и Стефан Вујисиќ.

 Со одмерена доза на хумор актерите, на публиката и ја пренесоа суровата страна од животот на луѓето кои се оптеретени со…

Read More

Обичаи поврзани со Богојавление – Водици

Обичаи поврзани со Богојавление – Водици

Ден пред големиот
христијански празник Богојавление – Водици, на празникот наречен Водокрст
секоја година се извршува голем Богојавленски водосвет. Празникот е познат и
под името Водопост, како ден на строг пост, во кој се пости само на вода.

Водици или Богојавление народот
го празнува како еден од најголе­ми­те христијански празници, после Божиќ и Велигден,  зашто на тој ден според верувањето,  Исус Христос е крс­тен од Свети Јован Крстител на
реката Јордан, на неговата 33-годишна возраст. 
Со празникот  се поврзуваат повеќе обичаи кои што во минатото ги
практикувале граѓаните….

Read More

Презентирана е-твининг платформа пред наставниците

Презентирана  е-твининг платформа пред наставниците

Пред кумановските наставници вчера во
подрачното одделение на Бирото за развој на образованието беше презентирана е -твининг
платформата наменета за професионалниот развој на наставниците од одделенската
и предметната настава преку користење на меѓународни искуства за модернизација
на образованиот процес преку проекти. Раководителот на подрачното Биро за
развој на образованието Сања Димитриевиќ ги информираше присутните наставници
како да се поврзат на платформата.

-Се работи за една меѓународна платформа,
има земји учеснички преку 34 држави кои што разменуваат различни искуства од
образовниот процес преку проекти….

Read More

Пазарџиите на протест, немаат пари за лиценци

Пазарџиите на протест, немаат пари за лиценци

Пазарџиите од зелениот градски пазар денеска излегоа на протест и ја блокираа улицата Трета МУБ, поради новиот Закон за зелени пазари кој стапи на сила пред неколку денови. Од нив се бара да обезбедат лиценци за работа, која изнесува 60 евра. Како што се наведува во законот на пазарите не може да работат оние кои остваруваат некаков хонорар, пензионери или вработени граѓани. Доколку некој пазарџија има две или повеќе тезги за секоја наредна треба да…

Read More

Самостојна изложба „Помеѓу празното и празнината“

Самостојна изложба „Помеѓу празното и празнината“

Љубителите на уметноста до крајот на месецов имаат
можност да ги видат изложените дела во Уметничката галерија од академскиот
уметник Марина Цветановска – Мартиновска. Изложените просторни и ѕидни
инсталации и цртежи изработени во различни материјали и ликовни техники се дел од осмата самостојна ликовна реализција на
Мартиновска насловена „Помеѓу празното и празнината“ , која што беше отворена
на 28-ми декември.

Изложбата претставува
продолжување и тематски континуитет на нејзината претходна ликовна продукција
прикажана во Скопје и Њујорк.

„Марина Цветановска -Мартиновска е преокупирана со
тајните…

Read More

Зголемена наплатата за ѓубрарина кај правните лица

Зголемена наплатата за ѓубрарина кај правните лица

Проверка на податоците на задолжените правни и физички лица кои ги
користат услугите на јавното
претпријатие „Чистота и зеленило“ , најавуваат надлежните во
наредниот период. Целта,
како што појаснува директорот Даниел Стојчевски е да се зголеми наплатата за услугата за изнесување на смет. И годинава, како и претходните неколку
години  вкупната наплата е околу 80
проценти.

-Она
што јас лично не сум задоволен како менаџер на ова јавно претпријатие и за што
сметам дека може да има корекција и подобрување на остварување на…

Read More

Производите на „Бучен Козјак“ се препорачани од Здружението на педијатри на Македонија

Производите на „Бучен Козјак“ се препорачани од Здружението на педијатри на Македонија

Здружението на педијатри на Македонија, врз основа на спроведени сопствени
истражувања, донесе одлука да го додели знакот “Препорачано од Здружението на
педијатри на Македонија“ на компанијата  „Бучен Козјак“.

“Ова е уште една потврда на нашите напори кои како компанија ги вложуваме во постојано подобрување и одржување на високото ниво на квалитет на нашите производи. Секако, најмладата генерација е наш верен потрошувач и добивањето на потврда за висиокиот квалитет и безбедност за консумирање од страна на Здружението на педијатри…

Read More

Почна годишната обнова на правата од детска заштита

Почна годишната обнова на правата од детска заштита

Меѓуопштинскиот
центар за социјална работа во Куманово започна со прием на барања за годишната
обнова на правата од детската заштита, како што се посебниот додаток, детскиот
додаток и родителскиот додаток за трето и за четврто дете за постојните
корисници на ова право. Барањата се поднесуваат согласно Законот за заштита на
децата. Обновата на правото на
родителски додаток за трето и четврто дете ќе трае до 31 –ви март годинава, а освен
барањето треба да се достават и лична карта на носителот на…

Read More

Продолжуваат субвенциите за социјално ранливи граѓани

Продолжуваат субвенциите за социјално ранливи граѓани

Продолжува
поддршка за ранливите категории граѓани во Куманово. Општина
Куманово и оваа година
ќе субвенционира плаќање на сметки за комуналии, информираа надлежните од Секторот
за социјална, детска и здравствена заштита. Се работи за три програми, кои се
усогласуваат  со потребите на граѓаните,
но ќе бидат во согласност со измените што ги предвидува новиот закон за
социјална заштита. Општината ќе трансферира средства за потрошената вода и
изнесување на комунален смет до двете јавни претпријатија во Куманово „Чистота
и зеленило“ и „Водовод“, но вкупната сума не…

Read More

Затворен градски пазар бараат пазарџиите

Затворен градски пазар бараат пазарџиите

Студеното време го
преполови пазарот во Куманово. Поради студот и снегот деновиве на зелениот
пазар се помалку тезги и послаба понуда на производи, а бројот на купувачите е
сведен на нула. Пазарџиите
и граѓаните со години бараат подобрување на условите на зелениот пазар.

Изградба на затворен градски пазар и подобрување на
хигиенските услови е она што им е најпотребно на пазарџиите кои што имаат
закупено тезга и секој ден се на пазарот.

Ленка Мариновска од село Љубодраг речиси 40 години е…

Read More
1 2 3 224