И утре нема настава во училиштата

И утре нема настава во училиштата

Само квалитетните меѓуетнички односи го спречија конфликтот и неговото ширење во Куманово. Граѓаните уште еднаш покажаа дека сакаат да живеат заедно, сакаат да градат и општина и држава со заеднички сили, рече на денешната прес-конференција, претседателот на Советот Максим Димитриевски.
-Повеќе од 115 илјади луѓе бевме директни сведоци на случувањата. Милиони беа во неизвесност и вознемирени. Куманово повторно се надмина себе си и не дозволи ескалација на конфликтот и дестабилизиација, благодарејќи на сопствените граѓани-кумановци, изјави Максим…

Read More

Само тројца евакуирани побарале сместување

Само тројца евакуирани побарале сместување

51 семејство од населбата „Тоде Мендол“ изминативе два дена се јавило во општинскиот контакт центар да побараат помош, претежно во храна, но и да ја известат општината каде се сместени и  од која улица се евакуирани.
-Имавме побарувања и од лица наши сограѓани кои беа отселени во другите градови за кои требаше да се обезбеди превоз и на истите лица им обезбедивме превоз и од Струмица и од Кочани.  Општината презема активности во насока на набавка…

Read More

Зелениот пазар се враќа во нормала

Зелениот пазар се враќа во нормала

Зелениот пазар изминативе два дена беше затворен, од денес состојбата полека се враќа во нормала. Дел од тезгите во долниот дел од пазарот работеа, а најмногу се продаваше зеленчук и овошје. Тезгаџиите велат дека претрпеле загуби бидејќи сега мораат да ги продадат заостанатите производи со два дена задоцнување кои не се свежи. Тие објаснуваат дека состојбата сеуште е тензична и не очекуваат голем број на муштерии во текот на денот.
-Немаме никакви штети тука на тезгите…

Read More

Општинскиот кризен штаб одржа вонредна седница

Општинскиот кризен штаб одржа вонредна седница

Општинскиот штаб за заштита и спасување  беше свикан поради дестабилизација на безбедноста во одделни делови од градот. Врз основа на податоци од медиумите и населениото кое се наоѓало на местото на вооружениот судир Општинскиот штаб излезе со определени предлог мерки. Подоцна беа донесени заклучоци со цел надминување на моменталната состојба во која се наоѓа населението.
– Вториот заклучок на Општинскиот штаб е дека се утврдуваат следните прифатни центри за сместување на сограѓани кои се повлекуваат од загрозените…

Read More

Црвен крст со акција во училишниот двор на Студена Бара

Црвен крст со акција во училишниот двор на Студена Бара

Волонтерите од Општинската организација Црвениот крст Куманово поставуваа лулашки и клупи за децата од подрачното училиште „Браќа Миладиновци“ во селото Студена Бара. Тие  воедно го одбележаа и Светскиот ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина. Училиштето во селото го посетуваат единаесет ученици распоредени во две паралелки од прво до петто одделение, а наставата е комбинирана.
– По повод Светскиот ден на Црвен крст и Црвената полумесечина ОО на Црвен крст Куманово преку ПХВ проектите односно промоција…

Read More

ФСУ: Куманово е град на талентирани атлетичари

ФСУ: Куманово е град на талентирани атлетичари

Федерацијата на училишни спортови, денеска ,во Куманово, организираше државен атлетски натпревар во машка и женска конкуренција, на кој учествуваа ученици од средни училишта од повеќето градови во Република Македонија. Имено, учесниците од Скопје, Куманово, Штип, Кавадарци и другите градови, се натпреваруваа во сите атлетски дисциплини: скок во височина и далечина, трчање на 100 и повеќе метри и фрлање на ѓуле.
Претседателот на Федерацијата на училишни спортови, Александар Туфекчиевски, го поздрави придонесот на Општина Куманово во полето…

Read More

Зачука камбана кај светата вода – Свети Марко

Зачука камбана кај светата вода – Свети Марко

Голем број верници денеска го посетија бунарот со света вода чиј патрон е празникот Свети Марко. На 15-годишнината од постоењето на светата вода, за првпат зачука и камбаната, подарок од семејството Мисевски. Според свештените лица, ѕвонот во црквата служи да ги повика верниците да го чујат Светото евангелие, да го чествуваат празникот и да им дарува здравје и мир. Местото каде што е ископан бунарот и дошло на сон на кумановката Тројка Јанчевска, која како…

Read More

Проектот за социјална инклузија целосно имплементиран

Проектот за социјална инклузија целосно имплементиран

Заврши проектот за социјална инклузија „Сите деца учат заедно – прекугранична мрежа на инклузивни училишта“ на Североисточниот плански регион и Општина Дупница. На денешната работилница беа презентирани резултатите од проектот кој  се имплементираше две години. Во проектот на инклузивно образование опфатени се две основни училишта од Куманово  „Толи Зордумис“ и „Бајрам Шабани“.
– Денес правиме завршна пресконференција за да ги презентираме резултатите од проектот кој завршува на 15 мај оваа година. Ќе ги презентираме резултатите од…

Read More

Тракторски натпревар интересен и за понежниот пол

Тракторски натпревар интересен и за понежниот пол

Земјоделското  училиште „Киро Бурназ“ оваа година е  домаќин на  четириесет и петти државен тракторски натпревар. Учествуваа десет средните  училишта од земјава во кои е застапено земјоделско –  ветеринарна струка. И понежниот пол се вклучи во овој тракторски натпревар на кој ги покажаа своите извонредни вештини. Натпреварувањето се одвиваше во шест дисциплини во кои учениците имаа можност да го покажат своето знаења.
-Оваа е трет пат како нашиот град е домаќин и сакам да се заблагодарам на…

Read More

Групни венчавки во Бедиње

Групни венчавки во Бедиње

Брачните парови кои немаат склучено црковен брак тоа можат да го сторат бесплатно  на 10 мај во црквата Света Петка во Бедиње. Втора година по ред Кумановско-oсоговската eпархија организира групни венчавки. Иако досега нема пријавени за оваа манифестација, сепак надлежните се надеваат дека ќе се одржат групните венчавки, кои во недела треба да започнат во  10 часот и 30 минути.
-Може да се обратат во било која црква во нашата епархија, ги покануваме и оние што…

Read More
1 177 178 179 180 181 192