ФСУ: Куманово е град на талентирани атлетичари

ФСУ: Куманово е град на талентирани атлетичари

Федерацијата на училишни спортови, денеска ,во Куманово, организираше државен атлетски натпревар во машка и женска конкуренција, на кој учествуваа ученици од средни училишта од повеќето градови во Република Македонија. Имено, учесниците од Скопје, Куманово, Штип, Кавадарци и другите градови, се натпреваруваа во сите атлетски дисциплини: скок во височина и далечина, трчање на 100 и повеќе метри и фрлање на ѓуле.
Претседателот на Федерацијата на училишни спортови, Александар Туфекчиевски, го поздрави придонесот на Општина Куманово во полето…

Read More

Зачука камбана кај светата вода – Свети Марко

Зачука камбана кај светата вода – Свети Марко

Голем број верници денеска го посетија бунарот со света вода чиј патрон е празникот Свети Марко. На 15-годишнината од постоењето на светата вода, за првпат зачука и камбаната, подарок од семејството Мисевски. Според свештените лица, ѕвонот во црквата служи да ги повика верниците да го чујат Светото евангелие, да го чествуваат празникот и да им дарува здравје и мир. Местото каде што е ископан бунарот и дошло на сон на кумановката Тројка Јанчевска, која како…

Read More

Проектот за социјална инклузија целосно имплементиран

Проектот за социјална инклузија целосно имплементиран

Заврши проектот за социјална инклузија „Сите деца учат заедно – прекугранична мрежа на инклузивни училишта“ на Североисточниот плански регион и Општина Дупница. На денешната работилница беа презентирани резултатите од проектот кој  се имплементираше две години. Во проектот на инклузивно образование опфатени се две основни училишта од Куманово  „Толи Зордумис“ и „Бајрам Шабани“.
– Денес правиме завршна пресконференција за да ги презентираме резултатите од проектот кој завршува на 15 мај оваа година. Ќе ги презентираме резултатите од…

Read More

Тракторски натпревар интересен и за понежниот пол

Тракторски натпревар интересен и за понежниот пол

Земјоделското  училиште „Киро Бурназ“ оваа година е  домаќин на  четириесет и петти државен тракторски натпревар. Учествуваа десет средните  училишта од земјава во кои е застапено земјоделско –  ветеринарна струка. И понежниот пол се вклучи во овој тракторски натпревар на кој ги покажаа своите извонредни вештини. Натпреварувањето се одвиваше во шест дисциплини во кои учениците имаа можност да го покажат своето знаења.
-Оваа е трет пат како нашиот град е домаќин и сакам да се заблагодарам на…

Read More

Групни венчавки во Бедиње

Групни венчавки во Бедиње

Брачните парови кои немаат склучено црковен брак тоа можат да го сторат бесплатно  на 10 мај во црквата Света Петка во Бедиње. Втора година по ред Кумановско-oсоговската eпархија организира групни венчавки. Иако досега нема пријавени за оваа манифестација, сепак надлежните се надеваат дека ќе се одржат групните венчавки, кои во недела треба да започнат во  10 часот и 30 минути.
-Може да се обратат во било која црква во нашата епархија, ги покануваме и оние што…

Read More

Европската перспектива на Македонија е реална

Европската перспектива на Македонија е реална

Европската перспектива на Македонија е реална и државата треба да продолжи кон тој пат, е заклучокот на денешната трибина која што се одржа по повод 9-ти мај, Денот на Европа и победа над фашизмот. На трибината учествуваа професори, претставници на политички партии, невладини организации и други граѓани. Градоначалникот, Зоран Дамјановски истакна дека Куманово е град кој што е насочен кон Европа и постојано работи на негово приближување.
-Куманово е многу значајно место каде што треба да се…

Read More

Средношколците го блокираа излезот на Куманово

Средношколците го блокираа излезот на Куманово

Со двочасовен протест на излезот од градот средношколците денеска повторно побараа од министерството за образование и наука целосно исполнување на нивните барања. Тие не се задоволни од предлогот на надлежните само годинава да се полага државна матура по ланскиот  концепт, а в година да се формираат работни групи  од средношколците и министерството кои заеднички ќе го изготват новиот концепт на полагање матура. Второто барање е укинување на екстерното тестирање за кое матурантите сметаат дека е…

Read More

КК Куманово за прв пат во Плеј-оф по 13 години

КК Куманово за прв пат во Плеј-оф по 13 години

КК Куманово триумфираше на синоќешниот натпревар против екипата на Кожув со резултат 84-86, а со тоа си го обезбеди местото во плејофот од кошаркарскиот шампионат за прв пат по 13 години. Сите напори и вложувања во куманвскиот кошаркарски тим дадоа позитивни резултати. Куманово моментално се наоѓа на третата позиција на табелата, а судејќи по досега одиграните натпревари, има шанси и да се искачи и на второто место.
На синоќешниот натпревар, Кумановци, клучната предност ја поставија во…

Read More

Откажан протестот кај пругата во Режановце

Откажан протестот кај пругата во Режановце

Се откажа  најавениот протест во селото Режановце откако мештаните добиле ветување од надлежните  дека ќе биде вградена канализационата цевка во пругата. Ова беше нивното единствено барање, во спротивно најавуваа дека со протести ќе ги сопрат градежните работи, односно реконструкцијата на делницата Куманово –Бељаковце која е дел од проектот Железнички Коридор 8. Претставници од Министерството за транспорт и врски и Македонски Железници-Инфраструктура вчера попладне одржале состанок со првите луѓе на месната заедница.  Притоа им објасниле дека…

Read More

Преку квиз учениците поблуску до ЕУ

Преку квиз учениците поблуску до ЕУ

Во техничкото училиште „Наце Буѓони“ по седми пат се реализираше квиз – натпревар на кој учесниците го мереа своето знаење за Европската заедница. Дел од натпреварот беше и изложбата на слики од ученици чија инспирација беше Европската Унија кои беа поставени во холот на училиштето. Учениците и наставниците со порака дека овој квиз на знаење ги прави дел од големото европско семејство.
– Пред седум години со мојата колешка Светлана Сарк за да ги мотивираме нашите…

Read More
1 184 185 186 187 188 198