Започна новата учебна година

Започна новата учебна година

За околу  17.000 ученици во Куманово денеска започна новата учебна година. Од нив, 1.183 деца првпат седнаа во училишна клупа и се сретнаа со учителот. Основното училиште „Браќа Миладиновци“  со свечен прием им посака топло добредојде на 138 првачиња кои го започнуваат своето основно образование. Воедно, втора година по ред  „Браќа Миладиновци “ е  училиште со најголем број  запишани деца во прво одделение.
-Основното училиште „Браќа Миладиновци“ секогаш приготвува прием за своите првачиња од проста причина…

Read More

Депонии од градежен шут во Проевце

Депонии од градежен шут во Проевце

Купишта од градежен отпад се нафрлани покрај патот кон Стара Бања па се до влезот во селото Проевце. Несовесните граѓани тука го  фрлаат шутот наместо во депонија по претходно издадена дозвола од комуналната инспекција. На овој начин ги одбегнуваат давачките кои треба да ги платат при одложување на сметот на прописното место. Случајните минувачи  и мештаните објаснуваат дека градежниот шут се фрла во доцните вечерни часови или рано наутро и со камиони се  истоварува покрај…

Read More

Училиштето „Христијан Карпош“ без основни услови

Училиштето „Христијан Карпош“ без основни услови

И оваа учебна година околу 180 ученици од подрачното основно училиште „Христијан Карпош“ во населбата Иго Тричковиќ, попозната меѓу кумановци како Пуковско, ќе ја започнат во старата руинирана зграда. Наместо радост поради училишното ѕвонче, учениците но и родителите беа згрозени од уништените ѕидови, искрешни врати, прозорци, смет и израсната трева. Велат дека веќе изгубиле надеж дека надлежните ќе обрнат внимание на оваа воспитно-образовна институција, која се наоѓа во катастрофална состојба без основни елементарни услови за…

Read More

Три дена не работат семафорите во Куманово

Три дена не работат семафорите во Куманово

Семафорите во  централното градско подрачје со денови не се во функција. Имено, светлосната сигнализација на две од најфреквентните улици, „Народна револуција“ и „Трета Македонска Ударна Бригада“, веќе три дена не го регулира сообраќајот. Тоа претставува проблем за возачите кои не можат да се приклучат од споредна на главна улица, а воедно ја загрозува и безбедноста на пешаците. Од денеска, официјално започна и учебната година, а граѓаните се прашуваат дали треба да се случи некоја несреќа…

Read More

Кумановци во паника бидејќи ќе останат без дрва

Кумановци во паника бидејќи ќе останат без дрва

Кумановци кои што користат дрва за грејната сезона, се во паника дека претстојната зима ќе останат без огрев.  Велат дека дрва нема во приватните складишта во градот, а оние што ги има се прескапи за нивните стандарди. Додаваат дека се принудени да чекаат до последен момент за да поефтинат, по тогаш да ги набават или пак да се одлучат за друга алтернатива за греење.
-Секоја година се греам на дрва, но оваа нема. Собрав пари, да…

Read More

Меѓународна ликовна колонија „Карпино 2015“

Меѓународна ликовна колонија „Карпино 2015“

Мултимедијалниот центар Карпино по 13 –ти пат  е организатор на меѓународната ликовна колонија „Карпино 2015-та  “ . Уметници од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија и Унгарија до 9-ти септември ќе творат во ресторан Грација. До пред 4 години се твореше во манастирскиот комплекс Карпино,  но таму  нема веќе услови за вакво колонијално дружење, велат организаторите.  Учесниците на колонијата ќе го посетат манастирскиот комплекс Карпино и други значајни места во Куманово и регионот.
 -Во недела е…

Read More

Учениците утре на настава

Учениците утре на настава

Основците и средношколците утре ќе седнат во училишните клупи. Летниот распуст завршува, а последниот ден пред новата учебна година децата и родителите го користат за набавка на најнеопходниот школски прибор, ранци, тетратки. Во книжарниците изобилство на потребните материјали за следење настава на учениците.Вообичаено, на почетокот на школската година, најмногу се купуваат ранци, а во текот на неделата кога учителите и професорите ќе им кажат на децата што треба да набават, тогаш се купува и останатиот…

Read More

Утревечер премиера на претставата „Аудиенција“

Утревечер премиера на претставата „Аудиенција“

Новата сезона на претстави во кумановскиот театар започнува со „Аудиенција“ која премиерно ќе се одигра утревечер на малата сцена. Станува збор за апсурдна драма, дело на Вацлав Хавел напишано на крајот од дваесетиот век. Претставата ја играт актерите Чедомир Митевски и Горан Илиќ. Режисер е Мирослав Петковиќ, актер и магистар по театарска режија, а ова е неговиот прв официјален проект. Темата на претставата е проблемот со кој се соочуваат интелектуалците во општеството, а според режисерот…

Read More

Пуштен во употреба новиот салон на Македонски Телеком

Пуштен во употреба новиот салон на Македонски Телеком

Реновираната продавница на Македонски Телеком на градскиот плоштад во Куманово, денеска, беше пуштена во употреба. По тој повод имаше најразлични подароци, изненадувања и поволности за корисниците на нивните услуги. Со обновувањето, во самата продавница е внесен модерен и атрактивен изглед, којшто овозможува интерактивен пристап при што производите се приближваат до самите корисници и ја олеснуваат услугата за вработените.
– Исто така што сакам да го напоменам и што особено сум горд е што во самата продавница…

Read More

Прво автомобилско шоу во Куманово

Прво автомобилско шоу во Куманово

Околу 190 автомобили беа презентирани на вчерашното автомобилско шоу, кое за прв пат го организира „Кар клуб Куманово“, пред спортската сала. Оттаму велат дека автомобилските презентации на кои присуствувале низ Македонија им служеле како поттик да организираат таков собир и во Куманово, а би сакале и да стане традиција, со тоа што ќе се промовираат љубителите на андреналинот и автомобилите. Освен презентирање на нивните возила, учесниците се натпреваруваа и во неколку категории.
– Ќе има натпреварување…

Read More
1 187 188 189 190 191 224