Преполни контејнерите на „Никшиќка“ и „Титова Митровачка“

Преполни контејнерите на „Никшиќка“ и „Титова Митровачка“

Неподнослива реа се шири од преполните метални контејнери кои што се наоѓаат на улиците „Никшиќка“ и „Титова Митровачка“, во населбата „Гоце Делчев“. Поради преполнетост ѓубрето е расфлано насекаде, а станарите кои што не сакаа да зборуваат пред камерата, се жалат дека непријатната миризба особено се чувствува во вечерните часови. Тие стравуваат дека поради ненавремено отстранување на отпадот, на овие високи температури може да се појават различни бактерии. Додаваат дека покрај контејнерите често се формираат вакви…

Read More

Кризата за вода продолжува

Кризата за вода продолжува

Продолжува проблемот со водоснабдувањето во градот. Повторно се без вода високите зони, дел од булеварите Октомвриска Раволуција и 3 МУБ, Пчински пат, населбите „Перо Чичо“ и „Карпош“ и селата Биљановце и Черкезе. Од ЈП „Водовод“ објаснуваат дека по главниот цевковод се доставува 160 литри вода во секунда, додека по алтернативниот вод 40 литри во секунда. Граѓаните се жалат дека имаат слаб притисок или воопшто немаат вода во одреден период од денот што значително им ги…

Read More

Стечајците собираат потписи во селските средини

Стечајците собираат потписи  во селските средини

Повеќе од 3.000 граѓани со потпис ги подржаа стечајните работници во нивните барања. Потписите заедно со предлог-законот ќе бидат доставени во Собранието на РМ. Деновиве се собираат потписи и во руралните подрачја. Новина е што стечајците добиле подршка од своите колеги да предложат измени и дополнувања на  досегашниот предлог закон.
– Ние немаме веќе 50 годишници и ќе се зголеми стапката на старост, останува 15 годишен работен стаж , а 52 години за жена,  54 години…

Read More

Започна вториот уписен рок во средните училишта

Започна вториот уписен рок во средните училишта

Утринава започна вториот уписен рок во средните училишта за запишување на ученици во прва година. Во сите средни училишта во градот има слободни места за заинтересираните кандидати, а бројот на поените за упис е намален. Во техничкото училиште „Наце Буѓони“ најмногу апликации има за здравствената струка, додека најмал е интересот за машинската струка.
– Во електротехничката струка има 13 кандидати од утрово, а останаа уште 39 слободни места, во машинската имаме нови 20 кандидати, останаа уште…

Read More

Самоубиствата во пораст

Самоубиствата во пораст

27 годишно момче вчера си го одзело животот.  Oд засега се уште непознати причини кумановецот посегнал  по својот живот ставајќи јаже околу вратот. Се обесил на надворешната страна од петтиот кат на зградата во трговскиот центар Гарнизон, во централното градско подрачје. Случајот го пријавиле случајни минувачи на улицата „Борис Кидрич“ откако виделе дека безживотното тело на младото момче виси на зградата. Полицијата потврди дека вчера изутрина во 05, 45 часот е пријавен немилиот настан. Веднаш…

Read More

Ќе се чистат кумановските речни корита

Ќе се чистат кумановските речни корита

Деновиве ќе започне акција за чистење на речните корита на Кумановка, Липковка, Којнарка и дел од Крива Река, соопшти денеска градоначалникот Зоран Дамјановски. Акцијата следи по одлука на општинскиот кризен штаб, навремено да се спречи опасност од можни поплави, а за оваа намена ќе се одвојат осум милиони и осумсто илјади денари.
-Скоро три километри ќе биде регулирано чистење, сечење на грмушки, и отклонување на можни опасности од изливање на реките сливни и Кумановка во речното…

Read More

Дезинфекција во образовните институции

Дезинфекција во образовните институции

Службите од Центарот за јавно здравје при Општа болница Куманово пред стартот на учебната година ќе вршат дезинфекција, дезинсекција и дератизација. Ќе бидат опфатени училиштата и градинките од сите општини од североисточниот регион. Надлежните посочуваат дека секоја година во овој период и за време на зимскиот распуст вршат дезинфекција на училишните простории, а дејствувааат и вонредно доколу има  потреба.
– Таа активност започнува оваа недела пред почетокот на учебната година со тоа што откако училиштата ќе…

Read More

Се чисти дивата депонија во „Перо Чичо“

Се чисти дивата депонија во „Перо Чичо“

Екипа на јавното претпријатие „Чистота и Зеленило“, во соработка со локалната самоуправа, интензивно ја чисти дивата депонија која што се наоѓа во близина на населбата „Перо Чичо“. Акцијата ќе трае пет дена, а надлежните се надеваат дека граѓаните ќе се освестат и повеќе нема да ја загадуваат животната средина.
-Ова се акции кои наназад 10 години во пет-шест наврати се спроведуваат но резултатите ги гледате самите. Поради негрижа и однесување на граѓанството во некој сегмент гледате…

Read More

Дождот не го спречи Тамбурашкиот фестивал

Дождот не го спречи Тамбурашкиот фестивал

Временските неприлики беа причината поради која единаесеттиот меѓународен Тамбурашки фестивал во Куманово започна еден час подоцна. Дождот се појави околу 8 часот и 30 минути, токму кога беше предвидено свеченото отворање на фестивалот, но тоа не беше доволно голема причина за кумановци да си заминат дома. Тие со чадори в рака, скриени под стреи, со нетрпение чекаа дождот да престане за да можат да уживаат во звукот на тамбурите. Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски,…

Read More

„Кумановски акцијаши“ ќе изградат парк во Бедиње

„Кумановски акцијаши“ ќе изградат парк во Бедиње

Здружението за волонтерска работа, „Кумановски акцијаши“, ќе го уредува дворното место пред нивното седиште во населба Бедиње. Имено, зелената површина, којашто се наоѓа пред нивните простории, зафаќа простор од 350 метри квадратни. Од здружението планираат на овој простор да изградат парк, којшто ќе им служи за одмор и рекреација на сите граѓани кои тука поминуваат. Инаку здружението брои вкупно 100 членови кои во групи ќе работат при уредување на просторот.
-Со оглед дека сите сме во…

Read More
1 189 190 191 192 193 224