Земјоделците аплицираат за субвенции

Земјоделците аплицираат за субвенции

Во тек е поднесувањето на барања за субвенции во подрачното министерство за земојделство. За да се добие финансиска поддршка за житни култури земјоделците треба да знаат дека минималните површини кои треба да бидат засадени со една култура  се 3 декари, информираат од Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделството.
-Ако во таа парцела има насадено друга култура на пр. некој зеленчук, кромид или било што тој дел од таа површина да го одземат и да го…

Read More

Се одржа Форум на работодавачи

Се одржа Форум на работодавачи

Дваесетина работодавачи денеска имаа можност да се запознаат со мерките за вработување, кои што ги нуди државата. Форумот го организираше Центарот за вработување, Министерството за труд и социјална политика, Националниот совет за претприемништво и УНДП, а има за цел да го подобри социјалниот дијалог меѓу работодавачите и невработените. Благе Јакимовски од Центарот за вработување, смета дека ваквата соработка носи бенифит за двете страни.
-На денешниот Форум на работодавачи ние истапивме и ги објаснивме сите мерки она…

Read More

Наставничкиот пленум го поддржа денешниот протест

Наставничкиот пленум го поддржа денешниот протест

Учениците и наставниците денеска протестираа пред подрачното Министерстворо за образование и наука барајќи укинување на новите реформи во образовниот систем. До самиот почеток на протестот, неизвесно беше дали наставничкиот пленум ќе им даде  јавна поддршка на средношколците. Иако скоро месец дена присуствуваат на состаноците на средношколскиот пленум, велат дека пресудно за нивната одлука да се придружат биле истите проблеми со кои се соочуваат и учениците и наставниците.
– Кои се тие проблеми? Образование коешто не е…

Read More

Започна пролетно крпење на ударни дупки

Започна пролетно крпење на ударни дупки

Започна пролетното крпење на ударни дупки на улиците во градот. Од Општина Куманово велат дека во  првата фаза е предвидено да се асфалтираат оштетените улици во централното градско подрачје, а потоа ќе се интервенира на улиците и патиштата во приградските населби.
-Претходните денови се правеше подготовка на ударни дупки, знаеме дека во текот на зимата и по обилните дождови се појавија поголем број на ударни дупки. Денеска правиме подготовка во централното градско подрачје кај Комитет, Народна Револуција,…

Read More

Пропаѓа некогашниот дом на АРМ

Пропаѓа некогашниот дом на АРМ

Скршени врата и прозорци, откорнати радијатори  и кабли од ѕидовите, уништен инвентар и мебел во поранешните работни простории , расфрлан книжен  фонд од интерната библиотека е сликата што ќе ве пресретне доколку одлучите да влезете во некогашниот репрезент на градот, Домот на АРМ.  Само голи ѕидови и цигла останаа од овој огромен објект кој веќе  подолго време е руина и собирно место на бездомници, корисници на дрога, пиромани, собирачи на старо железо и пластика. Распаѓањето…

Read More

Средношколците можат да ја изгубат учебната година?

Средношколците можат да ја изгубат учебната година?

Поради недоволен број на реализирани часови, Државниот просветен инспекторат им предочил на средношколците дека постои можност да ја изгубат учебната година. Поради ова, Средношколскиот пленум одлучи да започне со поблага форма на бојкот на настава, која предвидува учениците да присуствуваат на настава со скратени часови, но одбиваат да слушаат предавања. Како што велат од пленумот, ваквата форма на бојкотот е со цел да се евидентира доволен број на часови за да матурантите не изгубат право…

Read More

Се одржа „Детски семафор“

Се одржа „Детски семафор“

Ученици од 12 основни училишта од Куманово, Старо Нагоричане и Липково учествуваа на општинскиот сообраќаен натпревар „Детски семафор“, кој што се одржа во училиштето „Толи Зордумис“. Виолета Богдановска од отсекот за превенција при СВР Куманово, истакна дека бројот на учесници на натпреварот последните години се повеќе се зголемува, бидејќи покрај натпреварувачкиот карактер има и многу дружење меѓу учениците.
-Манифестацијата инаку се организира повеќе од 50 пати на нашето подрачје и од година во  година имаме се…

Read More

ЛДП од Куманово спроведе крводарителска акција

ЛДП од Куманово спроведе крводарителска акција

Општинската организација на ЛДП од Куманово, денеска спроведе крводарителска акција. Ова е една од низата активности организирани по повод 18-иот роденден на партијата.
– Мора да кажеме дека ЛДП е партија која прва отпочна со овие активности од 2000 година, во низа од 15 години даруваат нашите членови и симпатизери. Имаме доста членови од ЛДМ, изјави Зоран Павловски, член на Извршен Одбор на ЛДП.
Членовите и симпатизерите на партијата велат дека секоја година даруваат крв,а тоа што…

Read More

Жешката вода во бунарот постепено се лади

Жешката вода во бунарот  постепено се лади

Белгиски бизнисмен сака да изгради бања  на местото каде што се појави топла вода во бунар во Черкеско село. Белгијанецот  испратил свои луѓе во Македонија кои деновиве го посетиле семејството Давиткови.
-Дојдоа од Белгија од некое здружение да ја испитаат водата да прават бања бидејќи по состав таа била богата со магнезиум и други состојки и била лековита вода. Тие разбрале за водата и ќе дојдат за неколку дена да ја испитуваат, изјави Стојан Давитков, сопственик…

Read More

Жителите на Прмакови ниви бараат канализација

Жителите на Прмакови ниви бараат канализација

80-ина семејства од улицата „Доне Божинов“ или попозната како Прмакови ниви, која се наоѓа зад Споменик Костурница, со децении живеат без канализација и асфалт. Иако се наоѓаат на помалку од два километри од центарот на градот, граѓаните  се чувствуваат како да се отсечени од светот. Револтираните жители  тврдат дека и покрај нивните барања да им се решат овие основни инфраструктурни проблеми, за сега нема одговор од надлежните.
-Јас сум тука од 90-ти години нема ништо, само…

Read More
1 190 191 192 193 194 198