ГДУ: Ковид 19 го вклучи алармот за реформа на здравството

ГДУ: Ковид 19 го вклучи алармот за реформа на здравството

Итни инвестиции во здравствениот сектор и мотивација за младите доктори и специјализанти да останат да работат во Македонија предлага Граѓанско Демократската Унија (ГДУ). Пандемијата на Ковид 19 ги изнесе на виделина најголемите недостатоци на македонското здравство – недоволно легла, лоши услови во болниците, недоволен број на обучени доктори, мал број соодветно обучени медицински сестри. Во болниците во внатрешноста силно е изразен и недостатокот на обука за работа во услови на пандемија, иако постои желба да…

Read More

Шест нови случаи на коронавирус во Куманово

Шест нови случаи на коронавирус во Куманово

Шестмина новозаболени граѓани на Општина Куманово од вирусот ковид -19 регистрира Центарот за јавно здравје Куманово. На ниво на државата, во изминатото деноноќие, евидентирани се нови 126 случаи на коронавирус од направените 1.140 тестирања, соопшти министерството за здравство. Од вкупната бројка на новозаболени, речиси половина се во Скопје, 66 лица.
Министерството за здравство информира и за 4 починати лица, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово и Гостивар.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти,…

Read More

Мицкоски: Програма за поголема плата и пензија

Мицкоски: Програма за поголема плата и пензија

Најнизок данок во светот, невработеност под 10 проценти, поголема плата за 25 проценти и пензија  за 20 проценти и 1.000 километри реконструирани патишта, се дел од проектите кои што пред кумановци ги вети лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој заедно со кандидатите за пратеници ја промовираше програмата Обнова за Македонија. Мицкоски најави субвенции за фасади, бесплатен приклучок на гас, инвестиции во образованието и здравството, но и враќање на националното достоинство. Пред кумановци вети по 800…

Read More

Десетмина новозаболени кумановци од коронавирусот

Десетмина новозаболени кумановци од коронавирусот

Десет нови случаи на коронавирус во Општина Куманово регистрира Центарот за јавно здравје Куманово во изминатото денонќие. На ниво на државата дијагностицирани се 132 новозаболени, а бројката на смртни случаи се искачи на рекордни до сега 12 лица. Меѓу нив, нема кумановци, а возраста на починатите не е објавена од надлежното министерство.
Во последните 24 часа направени 868 тестирања, а досега во земјата вкупно 59.633 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Институтот…

Read More

Апасиев: Изборниот модел е убиствен за малите партии

Апасиев: Изборниот модел е убиствен за малите партии

Предлагаме радикални реформи, бидејќи сметаме дека состојбата е до тој степен животозагрожувачка во државата. Неопходна е една изборна единица, изборниот модел е убиствен за малите партии. Ова го посочи претседателот на Левица, Димитар Апасиев, кој викендов се сретна со кумановци. Апасиев дополни дека се залагаат секоја партија да настапува самостојно на изборите.
-Изборниот модел е убиствен за малите партии бидејќи хипотетички вие можете да имате 8-9.000 гласови во изборна единица а да немате пратеник. Затоа ние се…

Read More

Спасовски : Ќе обезбедиме раст на минималната и просечната плата

Спасовски : Ќе обезбедиме раст на минималната и просечната плата

По завршување на кризата ќе обезбедиме раст на минималната плата до 40 проценти, раст на просечната плата до 30 проценти, нагласи носителот на пратеничката листа на СДСМ во изборната единица 2, Оливер Спасовски. Тој потенцираше дека Можеме е понуда за грижа на сите граѓани. Програмата предвидува нова мерка за поддршка на младите, поврат на персоналниот данок за сите нововработени до 29 години во првите 2 години.
-Парите ќе ги добиваат директно на сопствена сметка младите. Се…

Read More

Основачи на Левица во Куманово: Партијата е инструмент на Апасиев, не излегувајте на гласање

Основачи на Левица во Куманово: Партијата е инструмент на Апасиев, не излегувајте на гласање

Ние основачите на Левица од Куманово, некогашни членови и раководство на Левица и ЛО Куиманово однoсно луѓе кои ја основале партијата, кои ја воделе на парламентарните избори во 2016, кои ја воделе на локалните избори 2017, кои ја воделе кампањата за бојкот на референдумот во 2018г. Од Куманово, чувствуваме морална должност и одговорност да ви се обратиме и да ве информираме за сите случувања во врска со политичката партија Левица.
За жал, партијата која сега настапува…

Read More

Мисајловски од Куманово: Се обврзуваме на проекти и обнова на Македонија

Мисајловски од Куманово: Се обврзуваме на проекти и обнова на Македонија

-ВМРО-ДПМНЕ е различна партија од сите останати, ние се заложуваме за проекти, за нова обнова во Македонија. Додека СДСМ велат дека можат повеќе да работат, јас мислам дека они можат повеќе да крадат, да продолжат со мито и корупција и можат повеќе да не угнетуваат. Затоа ние ќе ја обновиме Македонија и ќе продолжиме со позитивна кампања. Овој град е прекрасен и заслужува убави нешта, позитивни нешта и ние натаму оваа кампања ќе ја целиме….

Read More

Костовски: Кумановци заслужуваат многу повеќe

Костовски: Кумановци заслужуваат многу повеќe

Во изминатиот период од три години СДСМ ги оствари своите главни програмски определби, рече на денешната прес-конференција Мартин Костовски, претседател на општинската организација на СДСМ и кандидат за пратеник. Костовски ја посочи минималната плата од 14.500 денари, просечната плата од 27.000 денари,  нагласувајќи дека не е довршен до крај четиригодишниот мандат.
-Имаме квантен скок на субвенциите, на платите во здравството, во образованието, обештетени стечајни работници. На вчерашната прес-конференција го гледам кандидатот за пратеник Бране Петрушевски на…

Read More

Димковска: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ гарантира квалитетно образование

Димковска: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ гарантира квалитетно образование

Зголемување на средствата за образование од 3,7 проценти на пет проценти од БДП, запирање на одливот на работоспособни кадри и осигурување на квалитетот во образованието преку поврзување на стандардот на квалификации и пазарот на трудот со образовните програми, но и пет проценти годишно покачување на платата на наставнот кадар, како и зголемување на средствата за наука за минимум 1 процент од БДП-то, се само дел од приоритетите кои што ги издвојува ВМРО ДПМНЕ во својата…

Read More
1 2 3 4 298