СИПР сподели искуства и идеи со колеги од Косово

СИПР сподели искуства и идеи со колеги од Косово

Досегашните активности на Центарот за развој на североисточниот регион денеска се презентираа пред претставници на ГИЗ РЕД Македонија, ГИЗ РЕД Косово и Министерството за локална самоуправа на Косово. Меѓу останатото, се запознаа со демографијата на регионот, реализираните проекти, буџетските средства.
“Се надеваме дека по нашата презентација ќе оствариме поголема соработка со ГИЗ РЕД Косово и се надеваме на имплементација на идни заеднички проекти. Нашата иницијатива е тие да бидат во однос на руралниот развој, туризмот во…

Read More

СДСМ организира протестен марш

СДСМ организира протестен марш

Претставници од централното раководство на СДСМ утре во 12:30 часот, во заградата на поранешен Комитет ќе остварат средба со стечајните работници, членови на наставничкиот пленум, новинари и земјоделци.
Нивната цел е преку средби на граѓаните да им ги објаснат материјалите односно телфонските разговори кои што ги објавуваат.
-Членовите ќе остварат средби со луѓето во градски, приградски и рурални средини каде ќе разговараат за актуелната економско-политичка состојба-истакна портпаролот на ОО на СДСМ од Куманово, Сашo Тодоровски.
Инаку тие утре…

Read More

Стартува Дневник на ТВ Плус

Стартува Дневник на ТВ Плус

Од утре ТВ Плус започнува со емитување на информативна програма. Во термините од 18 и 22 часот гледачите ќе можат да го проследат телевизискиот Дневник во кој ќе бидат обработени сите нови и актуелни содржини. Дневникот ќе се емитува од понеделник до сабота исполнет со  објективни, навремени и точни информации. Екипата на ТВ Плус очекува да го задржи вниманието на аудиториумот.
-Како нов медиум ќе дадеме сè од себе да се наметнеме кај гледачите со својата…

Read More

Изложба на Лиле Корубин

Изложба на Лиле Корубин

Во петок со почеток во 19,30 часот во Уметничката галерија во Куманово ќе биде отворена самостојна изложба на Лиле Корубин, позната на македонската јавност како истакнат моден креатор. Корубин последните десет години е посветена на каменот и сликата што ја создава од него. Ова ќе биде нејзина четврта самостојна изложба по претходните две во Скопје и една во Торонто.

Read More

Отворен ден со младински организации

Отворен ден со младински организации

15 организации од Куманово, Крива Паланка, Липково и Кратово беа претставени на настанот ,,Младински отворени денови,,  во организација на Центарот за меѓукултурен дијалог и Националниот младински совет на Македонија. Идејата е младите  да ги запознаат одблиску програмите и целите на  младинските  организации и доколку имаат желба да им се приклучат. На овој начин младите се информираат за начинот на работа на граѓанското општество и   функционираат како активни граѓани.
-За прв пат се организира ваков настан  во…

Read More

Велигденско бдение во „Света Тројца“

Велигденско бдение во „Света Тројца“

Во црквата „Света Тројца“ или попозната помеѓу народот како „Нова црква“ утревечер во 22 часот ќе се одржи бдение.
Од кумановско-осоговската епархија инфомираа дека целодневната богослужба е замислено да заврши со литургија, на која што ќе служи владика на Кумановско-осоговската епархија, митрополит Јосиф.
Отецот Игор Здравковски ги повика верниците кои што ги одбележуваат велигденските пости, но и оние кои што не постат да се приклучат на свечената литургија.
Инаку ова бдение се одржува секоја година, пред претстојниот христијански…

Read More

Со ,,Детски семафор,, до подобра сообраќајната култура

Со ,,Детски семафор,, до подобра сообраќајната култура

Се одржа работна средба  на која се дискутираше за организација на традиционалната манифестација,,Детски семафор,,.  Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата на Општина Куманово и отсекот за превенција при СВР Куманово ги повикаа претставниците на основните училишта на подрачјето на општина Куманово, Липково и Старо Нагоричане да бидат учесници на средбата. На состанокот  беа дадени упатства за начинот на учество на училиштата на општинските и регионалните натпревари. По одржувањето на општинските натпревари ќе се…

Read More

СДСМ: Акцијата врз превозниците е партиска

СДСМ: Акцијата врз превозниците е партиска

Општинската организација на СДСМ смета дека акцијата која што утрово е извршена врз дел од превозниците е партиска.  Според нив, СВР Куманово покажа сила и моќ и полицајците запиралe селективни автобуси, кои подоцна ги упатиле на технички преглед.
-Контрола на превозниците кои вршат јавен превоз и превоз на ученици, резултираше со исполнување на целта за која и се вршеше конотрлата. Казнети се со огромни казни за наводни технички неисправни автобуси.  И тоа за некоја сијаличка за…

Read More

Над 40 автобуси на вонреден технички преглед

Над 40 автобуси на вонреден технички преглед

Повеќе од 40 автобуси на четири компании од градов, утрово во шест часот, се испратени на вонреден технички преглед .
Автобусите биле запрени од неколку пункта во градот, а поради акцијата во колапс се градскиот и меѓуградскиот сообраќај.
-Од нашата компанија се исклучени 14 автобуси. Речиси на сите се најдени ситни технички недостатоци и изречена им е казна од по 2200 евра. И другпат имало вакви контроли, но првпат од волку голем обем. Не ми се познати…

Read More

Ученици ги одбележаа Деновите на франкофонија

Ученици ги одбележаа Деновите на франкофонија

Со специјалитети од француската кујна, музички и спортски активности се одбележаа Деновите на франкофонија, во подрачното основно училиште „Браќа Миладиновци “ во село Пчиња.
Во рамки на манифестацијата се одржа и мала приредба на која учениците рецитираа песни на француски јазик, а пред влезот на училиштето беше поставен и продажен штанд, на кој можеше да се најдат рачни изработки.
-Јас веќе 30 години предавам француски јазик во ова училиште. Иако учениците учат и друг јазик тие се…

Read More
1 227 228 229 230 231