НРЦ со препораки за 7-ми април

НРЦ со препораки за 7-ми април

„Универзално здравје за сите, за еднакво
и партиципативно општество за сите само така ќе можеме да ги смениме
наративите. Еднаквост за сите без предрасуди, стероетипи и
без дискриминација. Здравје за сите! “ е пораката на Националниот ромски центар
по повод светскиот ден на здравјето,  7 -ми
Април.

Светската
здравствена организација годинава Светскиот
ден на здравјето го посветува на универзалната
здравствена покриеност , под мотото „ Здравје за сите“. Но, и
покрај глобалните  заложби,
за жал во нашата држава се уште се соочуваме со големи разлики…

Read More

Утре ќе се одржи митингот на ВМРО-ДПМНЕ

Утре ќе се одржи митингот на ВМРО-ДПМНЕ

Кандидатката  за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, Гордана Силјановска Давкова, утревечер ќе ја презентира својата изборна програма пред кумановци. На митингот кој ќе се одржи на градскиот плоштад, со почеток во 20:30 часот, ќе се обрати и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово ги повикува граѓаните масовно да се приклучат на митингот.

-Ова е голем митинг за право
и правда во Куманово и Република Македонија. Почитувани сограѓани,…

Read More

ОИК се подготвува за изборите

ОИК се подготвува за изборите

Граѓаните на Општина Куманово на претстојните претседателски избори на 21
април годинава ќе гласаат на 167 избирачки места, информираат од Општинската изборна
комисија. Според ОИК,  Куманово и Битола
се најголемите  изборни единици во државата, но бројот на
членовите во
избирачките одбори во нашата општина е поголем и изнесува 1670 членови.

-Сега работиме интензивно на формирање на
избирачките одбори, тие се формирани,  во
компјутер се ставени, но имаше  доста изземања, изготвени се
голем број на решенија. Се тече според роковникот од Државната изборна комисија….

Read More

Предавање за културно наследство

Предавање за културно наследство

Предавање на тема „Културното наследство – врска  меѓу народите“  вчеравечер во градската библиотека одржа Дејан
Ристиќ од Србија. Историчарот Ристиќ синоќа потенцираше
дека иако на прв поглед  некој можеби би кажал
дека културното наследство е нешто што може да ги раздвојува луѓето, сепак доколку
подлабоко се навлезе во феноменот културно наследство би увиделе дека тоа е една од најсилните врски помеѓу поединците, но
и помеѓу народите. Културно наследство е се она што ги исполнува високите меѓународни
и национални стандарди,  она што
навистина…

Read More

На 20-ти април ќе се одржи концертот на „Српски вез“

На 20-ти април ќе се одржи концертот на „Српски вез“

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, на 20-ти април ќе се одржи годишниот концерт на Културно уметничкото друштво Српски вез. Концертот ќе се одржи под мотото За наше Куманово. Организаторите најавуваат културен спектакл и бројни изненадувања.

-Оваа година имаме уште поголема желба да покажеме нешто ново во нашиот град. Ни доаѓаат две културно уметнички друштва едно од Хрватска и од Косово и Методија. Тие ќе се претстават со свои кореграфии, ние ќе се претставиме со…

Read More

(ФОТО) Амбасадорот на Русија го посети КУД „Српски вез“

(ФОТО) Амбасадорот на Русија го посети КУД „Српски вез“

Амбасадорот на Руската Федерација, Александрович Сергеј Баздникин синоќа го посети Културно уметничкото друштво Српски вез.

Тој се запозна со работата, предизвиците и проблемите со кое се соочува ова друштво, а вети и поддршка од руската амбасада.

По повод Меѓународниот ден на детската книжевност, 3-ти април, Српски вез организираше и дружба за најмладите со српскиот поет Стеван Милошевиќ од Врање, Репбулика Србија кој ги презентираше најинтересните бајки од српската книжевност.

-Ние имавме контакт со него веќе една…

Read More

Ќе се одржи „Графити фест Куманово“

Ќе се одржи „Графити фест Куманово“

„Еко графити фест за поголема урбана свест“ е насловен настанот кој ќе се одржи наредната сабота во дворот на училишта Браќа Миладиновци и Крсте Мисирков и Народниот театар. Манифестацијата ја спроведува неформална група од професори, заедно со локални цртачи.

-Во декември успеавме да се пријавиме на конкурс на Фондацијата отворено општество Македонија за ангажирани уметници, за кретивни акции и кампањи кои ќе влијаат за промена во едно демократско општество. На тој конкурс како неформална група…

Read More

Над 2500 места во средните училишта

Над 2500 места во средните училишта

Во
петте средни училишта во Куманово според Kонкурсот  објавен од министерството за образование и
наука, во следната учебна година можат да се запишат  вкупно 2.584 ученици.

Во средното техничко училиште  „Наце Буѓони“  можат да се запишат вкупно 714 ученици во 21
паралелка , односно 
340
ученици во 10 паралелки со настава на македонски јазик и 374 ученици во 11
паралелки со настава на албански јазик,  според наставните планови и програми за: машинска струка, електротехничка и здравствена струка , информира
директорот Драган Јаневски.

-За…

Read More

(ФОТО) Вреќи со мртви кучиња во поранешна касарна во Карпош

(ФОТО) Вреќи со мртви кучиња во поранешна касарна во Карпош

Кумановската полиција информира дека денеска кај нив нешто по 12 часот, активист на Здружението за заштита на животните „Анима мунди“,  пријавил дека во населба Карпош во близина на касарната, има мртви кучиња.

Здружението „Анима мунди“ и на својата „Фејсбук“ страница информира за откриени вреќи со грозоморно убиени кучиња.

Приложувајќи вознемирувачки фотографии, здружението посочува дека е пронајдена и расфрлана медицинска опрема.  Здружението бара итна и темелна истрага, како и најстрога казна за сторителот.

Од полицијата информираат дека…

Read More

Пензионерите организираа „Шегобијна разгледница“

Пензионерите организираа „Шегобијна разгледница“

Во Знаетчискиот дом синоќа се одржа поетско музичка вечер насловена Шегобијна разгледница, која ја организира Здружението на пензионери, односно Комисијата за културно-уметнички самодејности, по повод 1-ви април, Денот на шегата и смеата.

Пензионерите ги презентираа своите поетски творби кои содржат шегобијна содржина. Творбите на тема Весели кумановци за што беше распишан конкурс ги избера комисијата за селекција при Здружението на пензионери Куманово.

-Ние од
комисијата, што бевме членови, имавме констатација дека сите творби посветени
за овој ден, ден…

Read More
1 2 3 4 5 240