Се запали смет во камион на „Чистота и зеленило“

Се запали смет во камион на „Чистота и зеленило“

Утрово се запалил смет во камион на „Чистота и зеленило“,
но брзата реакција и присебноста на возачот не дозволиле да настане поголема
материјална штета или евентуално да дојде до повреда на вработените, информира
директорот на јавното претпријатие Даниел Стојчевски. Причината најверојатно е фрлен
пепел во сад за смет од страна на несовесен граѓанин.  Случајот е пријавен во полицијата.

-Од центарот на градот е подигнат контејнерот, сметот, и по
увид на вработените дека може да дојде до запалување на сметот кој…

Read More

Срѓан Рашити разрешен од Советот

Срѓан Рашити разрешен од Советот

Со 27 гласа „за“ на синоќешната седница на Советот на Општина Куманово, му беше одземен советничкиот мандат на Срѓан Рашити од Сојузот на Ромите. Одлуката следи откако советникот неоправдано отсуствувал на четири седници. За потсетување Рашити советничкото место го добил благодарение на коалицијата на неговата партија со ВМРО-ДПМНЕ, но во април ја напушти и премина во коалицијата на СДСМ.

-Комисијата за мандатни прашања, избори и менувања по добиено известување од претседателот на советот дека советникот…

Read More

20 милиони денари за индустриската зона во Речица

20 милиони денари за индустриската зона во Речица

Општина
Куманово ќе добие 20 милиони денари за отпочнување на градежни активности за
реализација на индустриската зона Новине и Речица, со што ќе се отпочне и
процес на понуда на парцелите кон инвеститорите. Ова следи по вчерашната одлука
на Владата на Република Македонија. Градоначалникот на Куманово, Максим
Димитриевски посочи дека моментално таму има само земјоделско земјиште, а со
овие средства ќе се отпочне реализација на реална инфраструктура.

-Ја поздравувам оваа одлука на Владата, еве почна да му враќа на Куманово, се заблагодарувам…

Read More

„Крепост“ додели пакетчиња за децата со посебни потреби

„Крепост“ додели пакетчиња за децата со посебни потреби

Хуманитарната
организација „Крепост“ денеска додели новогодишни пакетчиња за учениците со
посебни потреби во училиштето „Браќа Миладиновци“.  Ова е втора акција на организацијата по повод
новогодишните празници, првата се одржа во село Бајловце. Во посебните
паралелки во основното училиште Браќа Миладиновци се образуваат 55 деца од прво
до деветто одделние.

-Во
денешната акција израдувавме 50-ина деца, нивните насмевки измамија и кај секој
од нас пријатно задоволство, ова е четврта година како ги посетуваме и мислам
дека Крепост оваа традиција ќе ја продолжи и понатаму. Децата…

Read More

ОУ „Кочо Рацин“ со новогодишна бајка

ОУ „Кочо Рацин“ со новогодишна бајка

Во основното училиште „Кочо Рацин“ денеска се одржа приредба насловена Новогодишна бајка. На манифестацијата присустувааа и учениците од подрачните училишта. Директорката Лидија Пешевска истакна дека е задоволна што на учениците им приредиле радост и среќа. Таа дополни дека оваа годината како училиште постигнале одлични резултати.

-Решивме оваа година од нашите вработени за нашите деца подготвивме новогодишна бајка, во која учествуваа Дедо Мраз и Баба Мразица, самовила, снегулки, волштебник. Имаме две претстави, ги поканивме нашите дечиња од…

Read More

Пакетчиња од општината за децата без родители

Пакетчиња од општината за децата без родители

Општина Куманово денеска израдува триесетина деца без родители и родителска грижа, сместени во згрижувачки
семејства, како и деца под старателство на своите блиски роднини. Градоначалникот Максим Димитриевски во
придружба на Дедо Мраз им подари новогодишни пакетчиња, а потоа децата имаа
можност и да се фотографираат. Димитриевски посакувајќи им  успешна 2019-та година рече дека општината е
отворена за соработка со згрижувачките семејства.

-Ние
како Општина стоиме на располагање не само за Нова година, туку сакам
и посакувам да дојдете да не посетите…

Read More

Прогласени најдобриот полицаец и пожарникар

Прогласени најдобриот полицаец и пожарникар

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски денеска ги врачи признанијата на најдобриот полициски службеник, како и најдобриот пожарникар во градот за 2018 година. За најдобар вработен во Секторот за внатрешни работи Куманово, по предлог на своите колеги е избран Аслан Аети, додека за најдобар вработен во Територијалната противпожарна единица е прогласен Сашо Илиевски. Градоначалникот како награда симболично во знак на благодарност им  врачи часовници.

– Ја користам оваа прилика да се заблагодарам за сите
ваши активности, за…

Read More

Промовирани училишни сообраќајни единици

Промовирани училишни сообраќајни единици

„Недела на безбедност во сообраќајот во Куманово“ е
насловена сообраќајно -едукативната кампања која што Републичкиот совет за
безбедност во сообраќајот на патиштата започна да ја реализира во Куманово, но и на ниво на државата. Поголем
број сообраќајно- превентивни активности и акции на засилени контроли ќе се
спроведат наредните неколку денови во рамки на кампањата, во соработка со локалната самоуправа,
основните училишта и Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на
патиштата, информираат надлежните.

Денеска во просториите на основното училиште „Крсте
Мисирков“  беше промовирано…

Read More

Уште една награда за „Етно село Тимчевски“

Уште една награда за „Етно село Тимчевски“

Еден од најреномираните ресторани во Куманово и Македонија „Етно село Тимчевски“ во петок се закити со нова награда за угостителство во Ниш, Република Србија каде се одржа натпревар за угостителски објекти од регионот. Ресторанот „Етно село Тимчевски“ е прогласен за најдобар ресторан во Македонија и е препорачан од меѓународните и регионални здруженија за угостители “SACEN” и “UUTP”.
Комплексот „Етно село Тимчевски“ располага и со соби за сместување, сали за семинари и конференции и базени, а од…

Read More

ЦИД презентираше активности од проекти од РИКО

ЦИД презентираше активности од проекти од РИКО

Центарот за интеркултурен дијалог, ЦИД денеска организираше промоција на локални активности од двата проекти, ‘BalCAN Change’ и ‘YOUth on the Mov(i)e’, финансирани од Регионалната канцеларија за младинска соработка. Станува збор за два различни проекти, едниот координиран од ЦИД, а во другиот организацијата учествува како партнер. И двата проекта се залагаат и промовираат интеркултурен дијалог и толеранција, како и поттик на пријателски односи во регионот на Западен Балкан.
-Ова е втора етапа од првиот проект во кој е имплементиравме две локални активности првата беше пинг…

Read More
1 2 3 4 5 6 224