Осветен новиот храм во село Петралица

Осветен новиот храм во село Петралица

Црковната камбана вчера предпладне го најави свечениот чин на осветување на манастирот Света Троица, лоциран во кривопаланечкото село Петралица, поточно во месноста викана Кутлев крст. Дворот на манастирот беше мал за да ги прими  бројните верници, кои што дојдоа од сите краеви. Свеченоста по повод осветување на овој Божиј храм, кој ќе го врати духовниот живот во ова село, ја водеше поглаварот на македонската православна црква, заедно со митрополитите на кумановско-осоговската и тетовско-гостиварската епархија.
-Денеска и…

Read More

ВМРО- ДПМНЕ со панихида за Драган Богдановски

ВМРО- ДПМНЕ со панихида за Драган Богдановски

Унијата на млади сили на ВМРО – ДПМНЕ вчера на гробишта во Куманово организаираше панихида за Драган Богдановски. Голем број партиски симпатизери му оддадоа почит на Богдановски пренесувајќи ја неговата порака – „Да се сочува единството на партијата и да се заштити од туѓи влијанија“. Тие истовремено се потсетија и на неговото дело како симбол на ВМРО-ДПМНЕ.  „Драган Богдановски беше и ќе остана духовен татко, човек кој можеше да биде богат и да има спокоен…

Read More

Денеска е Задушница, утре- Духовден

Денеска е Задушница, утре- Духовден

Колони од возила и река од граѓани утрово се упатија кон градските гробишта да ги посетат вечните домови на своите најблиски .Овој ден – Задушница, црквата го одредила за помен на покојните. Верниците одат на гробишта, а свештениците се молат за душите на покојните. По обичај, верниците на овој ден, за покој на починатите души раздаваат храна и бардачиња. Утре православната црква го празнува Духовден. Големината на овој празник е слегувањето на Светиот дух на…

Read More

Куманово загуби на првиот натпревар против МЗТ

Куманово загуби на првиот натпревар против МЗТ

На првиот натпревар од финалната серија на Супер лигата, кумановските кошаркари на гостински терен загубија од екипата на МЗТ Скопје со резултат од 94-79.
Причината за поразот е лошиот старт на кумановци на почетокот на мечот. Кошаркарите на МЗТ ја завземаа предноста уште на самиот почеток на натпреварот, а нивниот офанзивен скок во стартот ја постави големата предност во нивна корист која кумановци не успејаа да ја постигнат до самиот крај.
Со 12 поени разлика, МЗТ го…

Read More

Атлетичарите побогати за 20 медали

Атлетичарите побогати за 20 медали

Атлетскиот клуб Куманово продолжува да реди успеси на државно ниво. Младите атлетичари освоија бројни медали на првенствата во скок, штафети, атлетски митинг, како и на државното пионерско првенство, кое што се одржа минатата недела.  Според статистиките тие освоиле најголем број на медали во историјата на ова натпреварување.
-Имајќи во оглед дека ова ни е најсилна генерација на млади атлетичари беше едноставно безмилосна во поглед на собирање на првите места. Тие освоија 12 златни индивидуални медали покрај…

Read More

Граѓаните погрешно ги празнуваат Духовден и Задушница

Граѓаните погрешно ги празнуваат Духовден и Задушница

На Задушница и Духовден, двата дена во православното христијанство кои се посветени на душите на умрените, граѓаните масовно одат на гробишта. Според обичаите и верувањата на Кумановци, на овие денови се раздаваат лепчиња, пити и погачи во спомен на најблиските. Повеќето одат на гробните места, некои палат свеќи во црквите, а има и такви кои што делат храна на блиските соседи. Според свештениците од кумановско-осоговската епархија носењето храна на гробишта е погрешно. Тие велат дека…

Read More

Општинскиот буџет проширен од донации за два проекти

Општинскиот буџет проширен од донации за два проекти

Буџетот на Општина Куманово за 2015 година е проширен за 996 илјади денари од донации наменети за два проекти, одлучија советниците на последната седница на Советот на Општината. Во првиот проект е вклучен секторот за меѓународна интеграција при Општината и претставува можност за стекнување на нови искуства кон обединување на Европа со граѓаните. За таа цел тројца вработени од секторот за евроинтеграции посетија обука во Равена, Италија, а во наредниот период треба да заминат во…

Read More

ЈП „Чистота и зеленило“ ги чисти градските гробишта

ЈП „Чистота и зеленило“ ги чисти градските гробишта

Од минатата недела екипите на Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ започнаа со подготовка и чистење на градските гробишта во пресрет на двата христијански празници Задушница и Духовден. Од претпријатието информираат дека се искосени сите тревните површини, поставени се корпи за отпадоци и исчистен е насобраниот смет. Освен екипите кои се задолжени за редовно одржување на хигиената на гробиштата ангажирани се и екипи од оддели за зелено цветни, јавно прометни површини и изнесување и депонирање на…

Read More

Со системот капка по капка до подобри приноси на пченка

Со системот капка по капка до подобри приноси на пченка

Мендуљ Фетаи од кумановското селото Лопате е еден од 160–те производители на пченка во земјава кој доби систем за наводнување капка по капка.  Тој денеска за прв пат го вклучи системот за наводнување во полето засадено со пченка и посочи дека со новата технологија очекува да ги дуплира приносите. Освен со земјоделство семејството Фетаи се занимаваат и со сточарство, а пченката ја користат за сточна храна, па оттаму и зголемените приноси ќе им овозможат да…

Read More

Бејли и Чавков во посета на Тоде Мендол

Бејли и Чавков во посета на Тоде Мендол

Меѓуетничкиот соживот го победи вооружениот судир, а нападот беше изолиран случај истакнаа американскиот амбасадор, Џес Л Бејли и новиот министер за внатрешни работи Митко Чавков, при денешната посета на градот. Амбасадорот се сретна со градоначалникот,  претставници од СВР Куманово, а ги посети и жителите на населбата Тоде Мендол, каде пред две недели се водеше воружена престрелка. Тој изрази сочувство за загинатите полициски припадници, како и загриженост за траумите низ кои што поминаа Кумановци.
-Се восхитувам како…

Read More
1 181 182 183 184 185 203