Се чисти коритото на река Петрошница

Се чисти коритото на река Петрошница

Во тек е акција за чистење на коритоto на река Петрошница во село Војник, во должина од околу еден километар. Денеска со два багери се отстрануваше сметот и зараснатите дрвја во речното корито од мостот на регионалниот пат Куманово-Крива Паланка, па се до вливот во реката Пчиња.  Чистењето на речното корито е дел од акциониот план на Општина Старо Нагоричане, а средствата ги обезбеди Министерството за животна средина и просторно планирање.
Надлежните се надеваат дека со ваквите…

Read More

„Трмка“ организира основачко собрание

„Трмка“ организира основачко собрание

Пчеларското здружение „Трмка“ од Старо Нагоричане, во сабота во 11 часот, ќе одржи основачко собрание. Од иницијативниот одбор на Трмка се надеваат дека ќе прераснат во сериозно друштво, кое ќе има повеќе членови.
-Mоментално се актуелни руралните општини за развој на земјоделие, а бидејќи пчеларството спаѓа во една гранка од сточарство а е исто така не многу развиено и сакаме уште повеќе да ја пропагираме органската храна, бидејќи светот денеска оди во тој смер да се…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ вештачки ја намалува невработеноста

ВМРО-ДПМНЕ вештачки ја намалува невработеноста

ВМРО-ДПМНЕ најавува шестотини вработувања дневно, а наспроти тоа 30.000 граѓани на Куманово се невработени, од кои над 10.000 се млади лица, рече на денешната пресконференција портпаролот на СДСМ Сашо Тодоровски.  Социјалдемократите прашуваат дали е свесна централната власт  дека младите својата егзистенција ја наоѓаат во странство преку вадење на бугарски пасоши бидејќи, како што тврди Тодоровски, во Македонија доколку не си дел од  нивниот клан, не можеш да најдеш пристојна работа од која ќе можеш да…

Read More

72 години од загинувањето на народниот херој Карпош

72 години од загинувањето на народниот херој Карпош

Христијан Тодоровски Карпош е еден од осумте народни херои од кумановско кои ги дадоа своите животи во текот на Народноослободителната борба, беше речено по повод  одбележувањето на седумдесет и втората годишнина од неговото загинување. Бројни делегации предводени од општинската организација на Сојузот на борците, општина Куманово, АРМ и останати вчера на денот на загинувањето на Карпош положија цвеќе пред  неговата биста во спомен куќата. Со едноминутно молчење присутните му оддадоа почит на кумановскиот херој, но…

Read More

Проевце „се гуши“ во смет

Проевце „се гуши“ во смет

Населбата Проевце која се наоѓа на само неколку километри од градот се гуши во смет. Купишта градежен отпад се нафрлани покрај патот кој води кон гробиштата. Несовесните граѓани со цел да ги избегнат давачките наместо во депонија, шутот најчесто во доцните вечерни часови со камиони го фрлаат на оваа локација. Ништо подобра не е ни состојбата во познатата кумановска бања.  Надалеку прочуеното бањско лекувалиште тоне во смет, бидејќи никој од надлжените, ниту од приватниот  сектор…

Read More

Почнува судењето за случајот во „Диво насеље“’

Почнува судењето за случајот во „Диво насеље“’

Во скопскиот Основен суд, утре треба да започне судскиот процес против 29-те обвинети кои биле дел или помагале на вооружена група која на 9-ти и 10-ти мај минатата година во Диво насеље се сури со полицијата во Куманово.
Според обвинителниот акт тие ќе одговараат за кривично дело тероризам и за нарушување на уставниот поредок на државата. Во 28 часовниот вооружен судир, загинаа осуммина припадници на безбедносните сили, а 30 беа повредени.
За наводите во обвинителниот акт кој…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Улицата „ Драган Стопаревиќ“ закана за граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: Улицата „ Драган Стопаревиќ“ закана за граѓаните

Локалната самоуправа не презема ништо за да ја подобри безбедноста на улицата Драган Стопаревиќ, која е една од најфреквентните, бидејќи поврзува неколку населби со центарот на градот, истакнаа од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ. Тие нагласија дека на улицата на која минува голем број луѓе нема простор за движење, бидејќи тротоарот е блокиран од паркираните автомобили, а на другата страна и воопшто нема тротоар, така што пешаците се принудени да се движат на улицата, на…

Read More

Промовирани десет мерки за подобар живот на младите

Промовирани десет мерки за подобар живот на младите

Секоја прва и трета недела во месецот младите да користат бесплатен железнички превоз , е една од  една од мерките и идеите што ќе го подобрат животот на младата популација во државата беше речено на синоќешната трибина на Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ . Според Дарко Костовски од УМС, слична ваква мерка веќе вродила со плод, односно 50.000 млади луѓе досега го користеле  железникот превоз секоја трета недела во месецот. Пред присутните беа…

Read More

Над 1500 бегалци пристигнаа на Табановце

Над 1500 бегалци пристигнаа на Табановце

Повеќе од  1500 бегалци меѓу кои и 150 деца пристигнаа со воз денеска напладне на железничката станица Табановце. Премрзнати и истоштени од патот,  а пред се од повеќедневната неизвесност дали ќе успеат да заминат кон земјите на ЕУ веднаш се упатуваа да се стоплат во монтажните објекти , а по пат земаа чај и ќебиња.
-Овој воз е малку поголем, тоа е пред се поради големите гужви кои што се сторија на границата помеѓу Грција и…

Read More

Граѓаните спроти ЗИК се жалат на проблеми со учениците

Граѓаните спроти ЗИК се жалат на проблеми со учениците

Граѓаните кои живеат во сокачето спроти зградата на поранешен ЗИК, се жалат дека постојано имаат проблеми со учениците од гимназијата и техничкото училиште кои посетуваат настава на албански јазик. Тие тврдат дека за време на одморите, учениците доаѓаат пред нивните дворови, вршат нужда, фрлаат смет и создаваат врева. Сопствениците на куќите велат се обиделе на мирен начин да ги решат проблемите, но тоа било безупешно. Неколку пати реагирале кај управите на училиштата, општината, Министерството за образование, па…

Read More
1 193 194 195 196 197 258