Отворена изложба на оружје од османлиски период

Отворена изложба на оружје од османлиски период

Оружје од Османлискиот период до крајот на Втората светска војна е насловот на изложбата на кустос, историчар во кумановскиот музеј Марија Живачки, која синоќа беше отворена во Уметничката галерија. Кумановци имаа можност да разгледаат околу 50 парчиња ладно и огнено оружје. Авторката истакна дека се одлучила за оваа изложба затоа што оружјето било постојан придружник на македонскиот народ во борба за слободата.
-На изложбата има претставено ладно оружје, јатагани, белопасец црнопасец кои се богато изгравирани, има…

Read More

Куманово го победи МЗТ Скопје

Куманово го победи МЗТ Скопје

Кошаркарите на Куманово најавија возбудлива и неизвесна сезона, откако синоќа на домашен терен го победија актуелниот шампион, МЗТ Скопје, со резултат од 74:72 поени.  Домаќините играа одлично во текот на натпреварот и имаа предност дури од 12 поени, но сепак на крајот следуваше неизвесна завршница. Но големата желба и зрелост кај играчите и неверојатната поддршка од навивачката група Кумани и останатите верни фанови, беа пресудни за крајниот резултат. Со ова тимот на Љубисав Луковиќ покажаа дека…

Read More

Средношколците утре ќе протестираат

Средношколците утре ќе протестираат

Средношколскиот пленум од Куманово утре ќе одржи протестен марш низ центарот на градот, затоа што Министерството за образование се уште не одговорило на нивните минатогодишни барања.  Маршот ќе започне во 12:15 часот од пред гиманзијата Гоце Делчев, по што средношколците ќе се упатат на Градскиот плоштад,  а ќе заврши пред Секторот за образование и наука. Тие велат дека протестите продолжуваат се додека не се смени екстерното тестирање, затоа што анамалиите влијаат врз просекот на учениците.
-Целта е…

Read More

Лица со интелектуална попреченост добија работна можност

Лица со интелектуална попреченост добија работна можност

Седум лица со интелектуална попреченост од двата дневни центри од Куманово, од денеска ќе добијат работен ангажман. Тие ќе имаат можност да го продаваат списанието Лице в лице, кое третира општествено одговорни теми, кои се наоѓаат на маргините во дневните медиуми. Од Центарот за интелектуална попреченост, Порака наша велат дека на овој начин и на нивните корисници ќе им се даде можност сами да заработуваат.
-Сите сме многу возбудени и ние како нивни едукатори прв пат…

Read More

Болницата нема апарат за снимање густина на коските

Болницата нема апарат за снимање густина на коските

И годинава на Светскиот ден на борба против остеопорозата, 20-ти октомври, општата болница во Куманово е без апарат за снимање на густина на коските, иако граѓаните се интересираат за остеопорозата. Ортопедот, Стефан Трајановски истакна дека заради тоа тие се принудени пациентите да ги препраќаат на Клиничкиот центар. Тој додава дека за разлика од предходните, последниве години е значително подигната свеста за ова заболување, кое особено  е изразено кај женската популација на возраст над 55 години,…

Read More

Библиoтеката одбележа 70-годишен јубилеј

Библиoтеката  одбележа 70-годишен јубилеј

Градската библиотека „Тане Георгиевски“ денеска со свечена седница во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, одбележа 70 години постоење. На манифестацијата беше презентиран фото материјал за напредокот и развојот на оваа установа од 1945 година. Пред присутните се обрати директорката Нада Ивановска која инфомираше дека некогашната библиотека броела само 1.300 книги, коишто ги донирале граѓаните на Куманово, а денеска книжниот фонд изнесува околу 200.000 библиотечни единици секаков вид литература, периодика, весници и друг библиотечен материјал.
-Библиотеката како…

Read More

ВМРО ДПМНЕ: Улицата Пелинска е каллива и раскопана

ВМРО ДПМНЕ: Улицата Пелинска е каллива и раскопана

Улицата „Пелинска“ е една од многуте во Куманово која  е неасфалтирана и раскопана , а најчесто по неа тече отпадна вода поради недоволниот капацитет на канализационата цевка и честите дефекти на мрежата, како резултат на што се шири неподнослива миризба. Освен тоа, како што велат од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ,  граѓаните нема каде да паркираат, а насекаде во градот се градат згради. Членовите на партијата денеска го потсетија  актуелниот градоначалник на неговото ветување за…

Read More

445 пензионери на бесплатна бања и викенд

445 пензионери на бесплатна бања и викенд

445 пензионери поднеле барање до подрачната единица на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување за користење на бесплатна бањско-климатска рекреација и бесплатен туристички викенд. Поголем дел од пензионерите, односно 225 , поднеле барање за бања, а останатите 190 аплицирале за бесплатен викенд.
-Бањско -климатска рекреација опфаќа шест полни пансиони со платен превоз и со лекарски надзор во самата бања, нашите пензионери обично се испраќаат во Катлановска бања, а постојат уште неколку бањи во кои се испраќаат…

Read More

Протестираа волонтерите од Општата болница

Протестираа волонтерите од Општата болница

Волонтери кои со години работат во кумановската болница, некои дури по 13, незадоволни што се уште нема решение за нивниот статус, денеска  излегоа на протест во дворот на болницата. Раскажуваат дека иако извршуваат иста работа како останатите вработени, не им се плаќа стаж, туку надомест од само 3.900 денари. Велат дека работат и во ноќни смени, вршат дежурства во недели и празници, дури и по 12 часа, надевајќи се дека еден ден ќе се вработат…

Read More

Заврши фестивалот „Денови на комедија“

Заврши фестивалот „Денови на комедија“

„Идиоти“ е насловот на комедијата која го затвори 18-тото издание на фестивалот „Денови на комедија Куманово 2015“. Претставата е  работена според едночинки од Муза Павлова, во режија на Мирослав Петковиќ и асистент на режија, Бојана Краљевска. Темата зборува за случки од секојдневието, односно административните лавиринти, корупцијата и манипулацијата во општеството, а сето тоа е претставено на комичен начин. Ликовите во претставата ги играат Марко Трајковиќ,  Александра Михајлова, Владо Дојчиновски и Мартин Лазаревски.  Режисерот Петковиќ истакна…

Read More
1 195 196 197 198 199 246