Во градинката „Развигорче“ одбележан Денот на здрава храна

Во градинката „Развигорче“ одбележан Денот на здрава храна

Светскиот ден на здрава храна беше одбележан во објектот „Развигорче“ на градинката „Ангел Шајче“. Децата преку различни содржини се едуцираа за процесот на одгледување и конзумирање на здрава храна. На манифестацијата беше промовирано упатство за здрава храна подготвено од Министерството за труд и социјална политика.
-Цел на програмата е запознавање со процесот на одгледување на растенијата, карактеристиките на овошјето и зеленчукот преку воочување и вкусување, запознавање на децата со начин на правилно конзумирање на здрава храна,вели,…

Read More

Одбележан Денот на Здружената оперативна команда

Одбележан Денот на Здружената оперативна команда

Во касарната „Боро Менков“ денеска се одбележа Денот на Здружената Оперативна Команда -17 Октомври. На воената свеченост која се одржува втора година по ред, со одлука на претседателот на РМ, воедно и врховен командант на вооружените сили, присуствуваа министерот за одбрана Зоран Јолевски, началникот на Генералштабот на АРМ Методија Величковски, повеќе генерали, старешини, војници. Командантот на ЗОК, Васко Ѓурчиновски  во своето обраќање потсети дека утрешниот датум е ден кога далечната 1878 година во селото Кресна…

Read More

Пронајдени гранати од Втората светска војна

Пронајдени гранати од Втората светска војна

Педесетина гранати кои потекнуваат од Втората светска војна пронајде утрово Дирекцијата за заштита и спасување покрај железничката пруга во близина на Хуљуси Комерц. Пиротехничари од Дирекцијата по пријава од вработени во Македонски железници  деновиве се на терен во потрага по старото оружје и муниција.
-Има пронајдено артилериски гранати од 75 мм- 27 парчиња, гранати од 40 мм -20 парчиња, минофрлачки мини има од 60 мм -3 парчиња, куршуми артилериски противавионски 8 мм пет парчиња. Овие се…

Read More

Во училиштата ќе се изучува ромски јазик

Во училиштата ќе се изучува ромски јазик

Во основните училишта „Христијан Карпош“, „11-ти октомври“, „Браќа Миладиновци“ и „Крсте Мисирков“од оваа учебна година започнува изучување на ромскиот јазик, како изборен предмет или како странски јазик. На тој начин освен што ќе се врати во употреба овој јазик, на децата од трето одделение ќе им се даде можност и да се запознаат со својата култура и историја. По тој повод утринава во „Христијан Карпош“ се одржа манифестација, со која свечено е одбележана оваа нова…

Read More

Изведена претставата „Без паника“

Изведена претставата „Без паника“

„Без паника“ е насловот на комедијата на битолскиот театар, која синоќа беше изведена во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, во рамки на фестивалот „Денови на комедија“.  Претставата е напишана според текстот на Мика Мулуахо, фински модерен текстописец, а режијата е на Благој Мицевски. Се работи за трилогоија, која е пишувана во 2005 година. „Паника“ е првиот дел кој е посветен на мажите во општеството, вториот дел се вика „Хаос“ и се занимава со жените, а…

Read More

Промовирана стихозбирка на Сеида Бегановиќ

Промовирана стихозбирка на Сеида Бегановиќ

„За жените кои немаат куќа и три обични дена“ е стихозбирка од авторот Сеида Бегановиќ која беше промовирана синоќа во градската библиотека „ Тане Георгиевски“ . Книгата содржи 44 песни пишувани пред неколку години. Бегановиќ вели дека збирката поезија е интересна за критичарите бидејќи во неа е доловена приказната за бездомност на целата цивилизација. во книгата, авторката која е родена во Босна, а живее во Скопје, користела искуства од двете заедници со цел да дојде…

Read More

Уапсени четворица кумановци-помагачи на терористите во Диво насеље

Уапсени  четворица кумановци-помагачи на терористите во Диво насеље

Утрово полицијата спроведе акција под кодно име „Молња“ како продолжение на акцијата во Диво Насеље за разбивање на криминално- терористичката група. Според МВР,  седумтемина  кои што денеска се уапсени биле логистика односно помагачи на криминално –терористичката  група. Од уапсените,  тројца се од липковското село  Отља, еден од Матејче, двајца од скопско Брест  и еден од  Арачиново. Приведените според  првичните документирани сознанија биле во контакт со членови на групата и помагале, почнувајќи од кривично -правниот настан,…

Read More

Меморијален турнир во чест на Мартин Симоновски

Меморијален турнир во чест на Мартин Симоновски

Локален клуб на Социјалдемократската младина на Куманово, традиционално по 4-ти пат организира меморијален турнир во мал фудбал во чест на прерано згаснатиот живот на Мартин Симоновски-Матрикс.
Натпреварите ќе се одржуваат на 17 и 18-ти октомври во салата на СОУ „Перо Наков“. На овој турнир предвидено е да учествуваат 16 екипи.
Сите заинтересирани екипи своето учество треба да го пријават до утре  во партиските простории или на телефонскиот број 077 585 800.
Тие ги повикуваат сите граѓани со спортски…

Read More

Отворен Центар за грижа на корисниците во „Водовод“

Отворен Центар за грижа на корисниците во „Водовод“

Во административната зграда на јавното претпријатие „Водовод“ утринава е отворен Центар за грижа на корисниците, кој ќе функционира како едношалтерски систем. Во него граѓаните ќе можат од едно место и во исто време да ги решат своите проблеми со водоснабдувањето. Центарот кој чини милион и двесте илјади денари, е отворен со поддршка на локалната самоуправа и канцеларијата на Швајцарска амбасада за поддршка на развојот во Македонија.
-Го осмисливме овој едношалтерски систем во кој граѓаните ќе можат…

Read More

„Киро Бурназ“ го одбележува патрониот празник

„Киро Бурназ“ го одбележува патрониот празник

Земјоделското училиште „Киро Бурназ“ го одбележува 65-от патронен празник. Новина годинава беше презентазија на штанд на производи и креации изработени од учениците и професорите од различни образовни струки по повод празникот на училиштето.
-Програмата за овој ден е како и секоја година она што малку е поразлично од минатите години е што пред сите наши гости ги претставивме нашите струки. Професорите по македонски јазик со нашата секција по литература имаа подготвено рецитал кое зборува за делото…

Read More
1 196 197 198 199 200 246