„Трофеј 11 Октомври“

„Трофеј 11 Октомври“

Стотина учесници од велосипедските клубови од Македонија и Бугарија денеска беа дел од традиционалната велосипедска трка „Трофеј 11ти Октомври“ која се одржа во Куманово по повод Денот на востанието.
Манифестацијата денеска ја збогатија и околу 80 дечиња од градинката „Ангел Шајче“ како и основци од училиштата во градот.
Организатори на трката се велосипедскиот клуб „Вело М Термалифт“, а под покровителство на градоначалникот и Советот на Општина Куманово.
Трката започна пред спортската сала, а се возеше по булеварите „Октомвриска…

Read More

Срамен пораз за ЖРК Куманово

Срамен пораз за ЖРК Куманово

Ракометарките на Куманово претрпеа изненаден пораз од составот на Стружанка во рамките на 6. коло од домашниот шампионат со резултат 21:20.
Првото полувреме избраничките на тренерот Зоран Јосимовски играа гол за гол со составот од Струга и го завршија со еден поен водство, односно резултат 7:8.
Иако фаворитот Куманово се надеваше дека ќе успее да направи превсврт во вториот дел од средбата, сепак и таму никој не правеше поголемо водство во резултатот. Со гол во последната минута…

Read More

Армијата донираше прибор за учениците со попреченост

Армијата донираше прибор за учениците со попреченост

Претставници на Здружената оперативна команда, предводени од бригадниот генерал, началник на Штаб, Орце Јордев, денеска го посетија основното училиште Браќа Миладиновци каде настава следат учениците со попреченост. Тие им донираа училишен прибор, во пресрет на Денот на Здружената оперативна команда, 17-ти октомври. Директорката на училиштето Браќа Миладиновци, Марина Манојловска истакна дека соработката со армијата трае неколку години.
-Не е прв пат да донираат и минатата и пред минатата година исто така беа. За прв пат оваа…

Read More

Утре започнува „Денови на мед 2018 “

Утре започнува „Денови на мед 2018 “

Наредните три дена минувачите на градскиот плоштад ќе имаат можност да дегустираат мед и други пчелни производи и истите да ги купат по пониски цени од вообичаените кои можат да се најдат по продавниците. На саемската манифестација  „Денови на мед 2018“ можат да се најдат пчелни производи од петнаесетина домашни производители од кумановско, Битола, Гостивар, Скопје,  а се организира 18-ти пат  од пчеларското здружение „Пчела“ . Со свој штанд на саемот ќе учествува традиционално веќе ќе учествува…

Read More

Отворена изложбата „Перуанска амазонија“

Отворена изложбата „Перуанска амазонија“

„Перуанска амазонија“ е насловена изложбата на фотографии која што беше отворена вчеравечер во Уметничката галерија. Изложбата ја организираат НУ Музеј Куманово и почесниот конзулат на Перу во Македонија. На фотографиите  е прикажана разноликоста на амазонските народи и  нивниот хармоничен однос кон природата.
Оваа изложба е патувачка и содржи шеесетина фотографии од 18 истакнати фотографи од Перу. Најпрвин изложбата била претставена во Белград , потоа во Археолошкиот музеј во Скопје, а по Куманово , изложбата ќе продолжи во…

Read More

Со низа настани Куманово и Прилеп заеднички ќе го одбележат „11 Октомври“

Со низа настани Куманово и Прилеп заеднички ќе го одбележат „11 Октомври“

Куманово и Прилеп годинава заедно ќе ја одбележат 77-годишнината од почетокот на антифашистичката борба.
Вечерва во Прилеп започнува чествувањето со традиционалната прослава со импровизиран напад на градот и огномет, а утре во Куманово ќе се одржат бројни спортски и културни манифестации.
Ваквото заедничко одбележување на 11 Октомври, се случува за прв пат во историјата. Делегација на Општина Куманово вечерва ќе биде кај својот пријателски град, а тие пак утре ќе бидат гости на градоначалникот Димитриевски.
– Сакам да…

Read More

Сертификати за невработени за обука за книговодство

Сертификати за невработени за обука за книговодство

Сертификати за завршена обука за службеници во книговодство денеска во Центарот за вработување добија 30-ина невработени лица, активни баратели на работа. Тие преку обуката и со добиениот сертификат стануваат конкурентни на пазарот на трудот, бидејќи ова занимање е дефицитарно на локалниот пазар на трудот. Како што информираа надлежните, лицата посетувале четиримесечна обука од кои три месеци теоретска настава од областа на книговодство и еден месец практична настава во книговодствени бироа. Во обуката се вклучени два…

Read More

Предавање за електричен отпад во „Христијан Т.Карпош“

Предавање за електричен отпад во „Христијан Т.Карпош“

Во рамките на проектот „Интеграција на еколошка едукација во македонскиот образовен систем“ , а во соработка со Електроелект и Шпаркасе банка денеска во основното училиште „Христијан Тодоровски Карпош“  се одржа предавање за отпад од електрична и електронска опрема под мотото „ Селектираме, рециклираме“ .
-Во текот на месец септември беа направени низа работилници и активности од ликовен конкурс во рамките на часовите по ликовно. Беа соберени творби и испратени на адреса на Електроелект . Петте најуспешни…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Референдумот е неуспешен

ВМРО-ДПМНЕ: Референдумот е неуспешен

Референдумот е неуспешен, цензусот не е постигнат, пред 9 дена, граѓаните на Куманово и народот во Македонија, не дадоа поддршка за промена на уставното име на Република Македонија, рече денеска на прес конференција, Милан Давидовиќ, портпарол на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово.
Како што потенцираше Давидовиќ, залудни им беа срамните закани, континуираните уцени и притисоци, секојдневните малтретирањата кон нашите сограѓани.
– Референдумот е неуспешен. Цензусот не е постигнат. СДСМ и градоначалникот на Куманово, иако помпезно ветуваа излезност…

Read More

Тројца повредени и еден мртов во две сообраќајки

Тројца повредени и еден мртов во две сообраќајки

Тројца повредени и еден мртов е билансот од вчерашните две сообраќајни несреќи кои се случиле во Куманово.
Во Секторот за внатрешни работи, вчера околу 14,00 часот било пријавено дека во Куманово на улицата „Бајрам Шабани“, каде се изведувале градежни работи за поставување на бекатон плочки, 46-годишниот Џ.Ј. од селото Липково, движејќи се наназад со товарно моторно возило „Мерцедес“ со кумановски регистерски таблици го прегазил 43-годишниот Ќ.А. од село Отља, кој од здобиените повреди починал на местото…

Read More
1 2 3 4 209