Парична и хуманитарна помош за загрозените семејства

Парична и хуманитарна помош за загрозените семејства

На семејствата од населбата „Тоде Мендол“ чии куќи беа оштетени во вооружениот судир ќе им биде доделена парична помош од 100 илјади денари обезбедена од Владата. Средствата ќе бидат доделени по евидентирање на штетите од страна на комисиите за проценка кои ќе излезат на терен. Исто така Владата ќе ги плаќа сметките за кирија на раселените лица се до санирање на нивните домови. Комисија составена од членови на кризниот општински штаб  ќе ги посети граѓаните…

Read More

По 70.000 евра ќе добијат семејствата на загинатите полицајци

По 70.000 евра ќе добијат семејствата на загинатите полицајци

Семејствата на осумте загинати припадници на безбедносните сили во полициската акција во Куманово, ќе добијат финансиски надомест во висина од 70.000 евра, одлучи на вчерашната седница Владата на Република Македонија. Половина од сумата на семејствата на загинатите, кои што биле во брак, ќе се додели на сопругата, а другата половина на родителите на полицаецот. Инаку Министерството за внатрешни работи ќе биде задолжено да достави информирации до Владата доколку има потреба од дополнителна помош и поддршка…

Read More

Зголемена побарувачка на девизи во менувачници

Зголемена побарувачка на девизи во менувачници

За време на вооружената акција во Куманово, во приватните менувачници во градот се зголемила побарувачката на девизи во замена за денари. Поради стравот од влошената безбедносна состојба, кумановци во петок и сабота се одлучиле да купат повеќе девизи, бидејќи така се сметаат за посигурни. Во менувачниците во кои што прашаваме, не сакаа да заборуваат пред камерата, но потврдија дека посебна навала за евра имало во саботата и според нив тоа не е ништо невообичаено во ваква…

Read More

Отворена Kнига на жалост

Отворена Kнига на жалост

На иницијатива на Здружението на бранители од Куманово, како и на голем број граѓани, денеска пред Центарот за култура беше отворена Kнига на жалост во чест на осумте загинати полициски службеници. Граѓаните во книгата пишуваа сочувство до семејствата на како што велат, загинатите херои, кои што ги дадоа животите за одбрана на државата.
-Секој граѓанин на Куманово или кој било од Македонија може да дојде и да ги остави своите пораки и впечатоци  за хероите кои…

Read More

Заев во посета на „Тоде Мендол“

Заев во посета на „Тоде Мендол“

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со дел од највисокото партиско раководство денеска ги посетија уништените домови на граѓаните во населбата Тоде Мендол. Иако во исклучително тешка ситуација сепак граѓаните со овации му посакаа добредојде на лидерот на опозицијата. При тоа тој изрази жалење за изгубените домови и ги повика што побегу да заборават на претпрените трауми, кои никогаш не треба да се повторат.
-Знам дека душевната болка, чувствата, траумите низ кои што поминаа луѓето овде додека се…

Read More

И утре нема настава во училиштата

И утре нема настава во училиштата

Само квалитетните меѓуетнички односи го спречија конфликтот и неговото ширење во Куманово. Граѓаните уште еднаш покажаа дека сакаат да живеат заедно, сакаат да градат и општина и држава со заеднички сили, рече на денешната прес-конференција, претседателот на Советот Максим Димитриевски.
-Повеќе од 115 илјади луѓе бевме директни сведоци на случувањата. Милиони беа во неизвесност и вознемирени. Куманово повторно се надмина себе си и не дозволи ескалација на конфликтот и дестабилизиација, благодарејќи на сопствените граѓани-кумановци, изјави Максим…

Read More

Само тројца евакуирани побарале сместување

Само тројца евакуирани побарале сместување

51 семејство од населбата „Тоде Мендол“ изминативе два дена се јавило во општинскиот контакт центар да побараат помош, претежно во храна, но и да ја известат општината каде се сместени и  од која улица се евакуирани.
-Имавме побарувања и од лица наши сограѓани кои беа отселени во другите градови за кои требаше да се обезбеди превоз и на истите лица им обезбедивме превоз и од Струмица и од Кочани.  Општината презема активности во насока на набавка…

Read More

Зелениот пазар се враќа во нормала

Зелениот пазар се враќа во нормала

Зелениот пазар изминативе два дена беше затворен, од денес состојбата полека се враќа во нормала. Дел од тезгите во долниот дел од пазарот работеа, а најмногу се продаваше зеленчук и овошје. Тезгаџиите велат дека претрпеле загуби бидејќи сега мораат да ги продадат заостанатите производи со два дена задоцнување кои не се свежи. Тие објаснуваат дека состојбата сеуште е тензична и не очекуваат голем број на муштерии во текот на денот.
-Немаме никакви штети тука на тезгите…

Read More

Општинскиот кризен штаб одржа вонредна седница

Општинскиот кризен штаб одржа вонредна седница

Општинскиот штаб за заштита и спасување  беше свикан поради дестабилизација на безбедноста во одделни делови од градот. Врз основа на податоци од медиумите и населениото кое се наоѓало на местото на вооружениот судир Општинскиот штаб излезе со определени предлог мерки. Подоцна беа донесени заклучоци со цел надминување на моменталната состојба во која се наоѓа населението.
– Вториот заклучок на Општинскиот штаб е дека се утврдуваат следните прифатни центри за сместување на сограѓани кои се повлекуваат од загрозените…

Read More

Црвен крст со акција во училишниот двор на Студена Бара

Црвен крст со акција во училишниот двор на Студена Бара

Волонтерите од Општинската организација Црвениот крст Куманово поставуваа лулашки и клупи за децата од подрачното училиште „Браќа Миладиновци“ во селото Студена Бара. Тие  воедно го одбележаа и Светскиот ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина. Училиштето во селото го посетуваат единаесет ученици распоредени во две паралелки од прво до петто одделение, а наставата е комбинирана.
– По повод Светскиот ден на Црвен крст и Црвената полумесечина ОО на Црвен крст Куманово преку ПХВ проектите односно промоција…

Read More
1 212 213 214 215 216 228